Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arbuz w rodzimej uprawie także w Kujawsko-Pomorskiem. Takie wymagania i zalety ma arbuz

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
100 g arbuza zawiera tylko 36 kcal. Spożywanie tego owocu wpływa na wygląd skóry i włosów. To za sprawą zawartych arbuzie  karotenoidów i witaminy C.
100 g arbuza zawiera tylko 36 kcal. Spożywanie tego owocu wpływa na wygląd skóry i włosów. To za sprawą zawartych arbuzie karotenoidów i witaminy C. Pixabay
W Polsce i naszym regionie uprawia się arbuzy. To warzywa, które rosną jak dynia. Lubią słońce i potrzebują deszczu. W większości składają się z wody, dlatego są niskokaloryczne, a także bardzo cenne dla zdrowia. Jak uprawiać arbuzy i dlaczego warto zajadać je jak najczęściej? Sprawdźcie w naszej galerii.

Arbuz pochodzi z Afryki, jest uprawiany od starożytności. - W Polsce zaczęto uprawiać arbuzy w XVI w., a w XVII w. znanych już było kilka jego odmian: o miąższu białym, żółtym i czerwonym – podaje Centralna Biblioteka Rolnicza.

Najwięcej arbuzów w Europie hoduje się w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Chorwacji, Francji, Grecji, Bułgarii, Rumuni, Węgrzech oraz Ukrainie. W Polsce uprawy są niewielkie, ale rosnące z roku na rok. W 2023 r. arbuzy zajmują 109,80 hektarów, a rok wcześniej było ich 97,08. Tendencja niewielkiego wzrostu w uprawie arbuza dotyczy też województwa kujawsko-pomorskiego. W 2023 r. arbuzy rosną na 0,63 ha w Dragaczu w powiecie świeckim, w ubiegłym roku uprawa była w Wielgiem w powiecie lipnowskim i zajmowała 0,05 ha.

Jak rośnie arbuz?

W Polsce hoduje się odmiany odporne na niskie temperatury, głównie w cieplarniach, w polu tylko z rozsady, sadzonej w końcu maja. Arbuzy rosną jak płożące się bądź wspinające pnącza, łodyga dorasta do 2-3 metrów. Na jednej roślinie występuje 10-30 kwiatów żeńskich i 100-400 kwiatów męskich. System korzeniowy arbuza jest bardzo rozległy i płytki; sięga na około 60 cm. Arbuz jest rośliną światłolubną i potrzebuje dużo wody. Dobrze rośnie na glebach próchniczych o pH 5,5-6,0, bogatych w składniki pokarmowe i na glebach wcześniej nie zajętych pod uprawę, ewentualnie na glebach po roślinach motylkowych oraz po warzywach kapustnych. Arbuzy można też sadzić w doniczkach. Wówczas należy używać lekkiego, zmieszanego z piaskiem kompostu.

Jakie są właściwości odżywcze arbuza?

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zachęca do jedzenia arbuzów:

- Poza cennymi witaminami i składnikami mineralnymi, wykazuje działanie zmniejszające ryzyko powstawania nowotworów oraz przedwczesnego starzenia się plamki żółtej. Ważnym związkiem w arbuzie jest także aminokwas cytrulina, który przyczynia się obniżenia ciśnienia krwi.

Cytrulina może także łagodzić bóle mięśni, dlatego chętnie wykorzystuje się ją do sporządzania różnych preparatów. Spożywanie arbuzów może pomóc nam utrzymać prawidłowy wygląd skóry i włosów. To wszystko za sprawą zawartych arbuzie karotenoidów i witaminy C.

Jakie są inne zalety arbuza i jak go pielęgnować w uprawie? Sprawdźcie w naszej galerii.

Źródła: Centralna Biblioteka Rolnicza, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska