Rośnie nowy węzeł komunikacyjny w Toruniu

  Rośnie nowy węzeł komunikacyjny w Toruniu

  Lech Kamiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Roboty przy budowie węzła przy Dworcu Miasto już ruszyły

  Roboty przy budowie węzła przy Dworcu Miasto już ruszyły ©Lech Kamiński

  Ruszyła budowa kolejowo-tramwajowego węzła przesiadkowego przy Dworcu Miasto. Dzięki projektowi zmieni się otoczenie stacji.
  Roboty przy budowie węzła przy Dworcu Miasto już ruszyły

  Roboty przy budowie węzła przy Dworcu Miasto już ruszyły ©Lech Kamiński

  Zamknięcie fragmentu torowiska i układu drogowego w centrum Torunia związane jest nie tylko z modernizacją torów tramwajowych, ale też z budową węzła, który ułatwi przesiadanie się z tramwajów do pociągów przy dworcu Toruń Miasto. Roboty już się rozpoczęły. - W tej chwili trwa budowa fundamentów podpór kładki po północnej i południowej stronie ul. Traugutta oraz przyczółka na północnym skraju skarpy oddzielającej pl.
  18 Stycznia od ulicy znajdującej się poniżej - tłumaczy Piotr Reich, rzecznik prasowy MZK, który nadzoruje ten projekt. - Wkrótce mają ruszyć prace związane z przebudową sieci podziemnych na pl. 18 stycznia i budową nowej nitki gazociągu w ul. Sowińskiego.

  Dopiero po zrealizowaniu tych robót ruszy budowa kładki, która połączy przystanek tramwajowy z dworcem, traktu dla pieszych i ścieżki rowerowej w ciągu ul. Skrzyńskiego - między pl. 18 stycznia z pl. Pokoju Toruńskiego i odnowa pl. 18 stycznia. Całość ma być gotowa do końca września 2015 r.

  Czytaj także: Trwa remont dworca Toruń Główny. Gdzie można kupić bilety?


  Umowa na budowę węzła, zawarta w listopadzie 2013 r. z Budimeksem, opiewa na 54,6 mln zł. Obejmuje też modernizację torów od ul. Waryńskiego do pl. Teatralnego. Oba zadania są realizowane w ramach BiT City. Mają integrować komunikację miejską z bydgosko-toruńską koleją metropolitalną.

  Węzeł ułatwi przesiadanie się z tramwajów do pociągów. Przystanki tramwajowe zostaną przesunięte w kierunku przeprawy kolejowej. Przesiadanie będzie znacznie wygodniejsze. Z peronów dojdziemy do dworca kładką zbudowaną nad Traugutta. Będą do niej prowadzić schody i windy. Pojawią się tablice z godzinami odjazdów tramwajów i pociągów. Węzeł zostanie wyposażony w system kamer monitoringu. Zmieni się też oblicze placu przed dworcem. Znajdą się tam oczka wodne, ławki, klomby i kosze na śmieci. Zostanie ułożona nowa nawierzchnia na ulicach i chodnikach. Przy budynku stacji stanie też wiata parkingowa dla rowerów. Przed kompleksem będą mogły także zatrzymywać się autobusy i taksówki.

  Jak często korzystacie Państwo z dworca Toruń Miasto?


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018