https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosyjska inwazja skurczy w tym roku ukraińską gospodarkę o 45 procent

Piotr Kobyliński
Gospodarka Ukrainy, rosyjska ekonomia i PKB zagrożone skutkami wojny. Zdjęcie ilustracyjne.
Gospodarka Ukrainy, rosyjska ekonomia i PKB zagrożone skutkami wojny. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com
Szacuje się, że w konsekwencji inwazji Rosji gospodarka Ukrainy skurczy się w tym roku o 45,1 proc., chociaż skala strat będzie zależeć od czasu trwania i intensywności wojny. Uderzona bezprecedensowymi sankcjami rosyjska gospodarka już pogrążyła się w głębokiej recesji, a PKB Rosji w 2022 roku spadnie o 11,2 procent z powodu obostrzeń finansowych, jakie nałożyły Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy na rosyjskie banki, przedsiębiorstwa państwowe i inne instytucje.

Przewiduje się, że gospodarka regionalna skurczy się w tym roku o 4,1 procent, wbrew przedwojennym prognozom wzrostu o 3 procent, ponieważ wstrząsy gospodarcze wywołane wojną potęgują trwające skutki pandemii COVID-19. Byłby to dwukrotnie większy spadek, niż ten wywołany pandemią w 2020 roku.

"Wielkość kryzysu humanitarnego wywołanego przez wojnę jest oszałamiająca. Rosyjska inwazja zadała ogromny cios gospodarce Ukrainy i spowodowała ogromne szkody w infrastrukturze" – powiedziała Anna Bjerde, wiceprezes Banku Światowego regionu Europy i Azji Środkowej. - Ukraina potrzebuje natychmiastowego, ogromnego wsparcia finansowego, ponieważ walczy o utrzymanie gospodarki, a rząd działa, by wspierać obywateli Ukrainy, którzy cierpią i próbują radzić sobie w ekstremalnej sytuacji -dodała.

Wojna przyczyniła się do narastających obaw o gwałtowne globalne spowolnienie gospodarki, wzrost inflacji i zadłużenia oraz zwiększenie poziomu ubóstwa. Skutki gospodarcze odbiły się echem na wielu płaszczyznach, w tym na rynkach towarowych i finansowych, powiązaniach handlowych i migracyjnych oraz w niekorzystnym wpływie na zaufanie.

[poloecany]22871965[/polecany]

Wojna uderza również mocno w nowo powstałe i rozwijające się gospodarki Europy oraz Azji Środkowej, regiony, które już w tym roku czekało spowolnienie gospodarcze z powodu trwających skutków pandemii. Poza Rosją i Ukrainą przewiduje się, że w tym roku w recesje popadną Białoruś, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan.

- Wojna na Ukrainie i pandemia po raz kolejny pokazały, że kryzysy mogą spowodować rozległe szkody gospodarcze – powiedział Asli Demirgüç-Kunt, główny ekonomista Banku Światowego dla Europy i Azji Środkowej.

Głęboki kryzys humanitarny wywołany wojną był najbardziej wyraźnym i będzie prawdopodobnie jednym z najtrwalszych śladów konfliktu. Przewiduje się, że fala uchodźców z Ukrainy do krajów sąsiednich przyćmi poprzednie kryzysy. Bank Światowy przygotowuje programy wsparcia operacyjnego dla krajów sąsiednich w celu zaspokojenia zwiększonych potrzeb finansowych związanych z przepływami uchodźców.

Wywołany wojną wzrost światowych cen ropy służy również podkreśleniu potrzeby bezpieczeństwa energetycznego poprzez zwiększenie dostaw energii ze źródeł odnawialnych oraz intensyfikację projektowania i wdrażania środków efektywności energetycznej na dużą skalę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Grupa Banku Światowego podejmuje szybkie działania na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, Grupa Bankowa uruchomiła awaryjny pakiet finansowania w wysokości 925 milionów dolarów na wsparcie dla Kijowa. Wsparcie to zostanie przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników szpitali, emerytur dla osób starszych oraz programów socjalnych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Szybkie finansowanie jest częścią pakietu wsparcia o wartości 3 miliardów dolarów, który Grupa Bankowa przygotowuje dla Ukrainy w nadchodzących miesiącach. Inwazja spowodowała już największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej. Grupa Bankowa zastanawia się, jak wspierać uchodźców w krajach przyjmujących.

Źródło: worldbank.org

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska