https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści przemierzyli szlak powstańców

EF
Na stacji kolejowej w Nieszawie uroczyście rozpoczęto I Rajd Rowerowy Szlakiem Powstania Styczniowego na Kujawach. Impreza ma na stałe wpisać się w kalendarz imprez.
Rowerzyści przemierzyli szlak powstańców
nadesłane

(fot. nadesłane)

- Wyprawa, którą skierowano głównie do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, miała na celu uczczenie i upamiętnienie wydarzeń Powstania Styczniowego na terenie obecnego powiatu aleksandrowskiego - powiedziała pwd Aleksandrą Jachimek. - Rajd włączał się w ogólnopolskie świętowanie 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

- Trasa przejazdu nie została wybrana przypadkowo - wyjaśniła Aleksandra Jachimek. - Podjęto próbę odtworzenia szlaku przemarszu straży przybocznej dyktatora Powstania, generała Ludwika Mierosławskiego.

Szlak przebiegał z Nieszawy - Wagańca, do Niszczew, gdzie na boisku tamtejszej szkoły podstawowej upamiętniono postój powstańców. Dalej rowerzyści pojechali do Łówkowic, skąd dotarli do Konecka.

W Konecku uroczyście odsłonięto ufundowaną przez Ryszarda Borowskiego, wójta gminy, tablicę ku czci dziedzica - Romana Biesiekierskiego, pozbawionego majątku i zesłanego na Syberię za pomoc w organizacji styczniowego zrywu. Z Konecka cykliści wyruszyli do Slużewa i Ośna. Rajd zakończyli w Raciążku, gdzie na cmentarzu został pochowany 20-letni powstaniec.

Trasa przedstawiła uczestnikom miejsca pamięci związane z Powstaniem Styczniowym. Podczas postojów wygłaszane były przez dr Wojciecha Skotnickiego krótkie wykłady.
Na każdym etapie dołączali się rowerzyści. W niektórych momentach na rowerach jechało ponad 130 osób.

Odsłonięcie tablicy w Konecku.
Odsłonięcie tablicy w Konecku. nadesłane

Odsłonięcie tablicy w Konecku.
(fot. nadesłane)

Patronat nad imprezą objął Jan Kościerzyński, wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Aleksandrowskiego.

Inicjatywa zorganizowania rajdu wyszła z ZHR w Aleksnadrowie Kujawskim, a dokładnie z 13 Aleksandrowskiej Drużyny Harcerek Wataha reprezentowaną przez pwd Aleksandrę Jachimek i 16 Aleksandrowską Drużynę Harcerzy im. Romualda Traugutta reprezentowaną przez Dariusza Jankowskiego, a także Mariana Gołębiewskiego, oraz dr Wojciecha Skotnickiego.

- Rajd miał na celu w nowatorski i ciekawy sposób pokazać dzisiejszej młodzieży czym było Powstanie Styczniowe i dlaczego młodzi ludzie 150 lat temu porzucali rodziny, szkoły, zajęcia, by oddać życie za niepodległość Polski -dodała jedna z inicjatorek rajdu.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Żałować należy, że w tym roku rajd się nie odbędzie. brak jest woli współpracy

G
Gość
Nauczyciele to mają teraz 2 miesiące wakacji. Tacy są zapracowani.
a
aa

Brawo radni z Wagańca

 

Oszczędzilście kasę ma pensjach logopedów i od razu jest na podwyżkę dla wójta, teraz kolej na podwyższenie diet.Dzięki temu nauczyciele będą pracować prawie dwa razy więcej za tą samą stawkę, a Wy  za tą samą  "pracę" na rzecz gminy dostaniecie więcej. BRAWO!!!

Z
ZHR

Rajd nie bylł organizowany pod ilość uczestników (co jest oczywiste zważywszy na jego termin), zaś jego podstawowy cel= uczczenie przez młodzież powstańców, został osiągnięty. Nie była to "wycieczka katolicka" tylko rajd patriotyczny.

 Co do rajdu powiatowego, prosimy o to by nie łączyć tych dwóch imprez i nie bawić się w jakiekolwiek polityczne wycieczki czy utarczki. Zapraszamy do rozmów w cztery oczy. Pozdrawiamy, ZHR Aleksandrów Kujawski

s
stacja

Na stacji kolejowej w Nieszawie......... od kiedy to Nieszawa ma stacje kolejową? Stacja znajduje się w Wagańcu, a nazywa się Nieszawa-Waganiec, to jest chore...

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska