Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowy Merkel i Macrona z Putinem. O szczepionce Sputnik V w UE, Nawalnym i sytuacji na wschodzie Ukrainy i w Syrii

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Przywódcy Niemiec, Francji i Rosji rozmawiali telefonicznie o możliwości dopuszczenia rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19 w Unii Europejskiej, o uwięzionym Nawalnym i sytuacji w Libii oraz Syrii.

Angela Merkel, Emmanuel Macron i Władimir Putin odbyli zdalnie rozmowę. Rozmawiali o wykorzystaniu rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V w Europie, o uwięzionym opozycjoniście Aleksieju Nawalnym oraz o sytuacji w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy.

Z oświadczenie Moskwy wynika, że przywódcy Rosji, Niemiec i Francji mówili o perspektywach rejestracji rosyjskiej szczepionki w Unii Europejskiej oraz możliwości jej wspólnej produkcji w krajach UE. Nie podano, kto poruszył ten temat. Powolne dostawy szczepionek dla krajów Unii sprawiły, że akcja szczepień musiała ulec zmianie. Oczekuje się, że niedobory zaczną się zmniejszać od początku kwietnia, gdy nadejdzie ponad 300 milionów dawek szczepionek Pfizer / BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca do końca czerwca.

Niemiecki rząd potwierdził kilka dni temu, że będzie otwarty na użycie Sputnika V, jeśli zostanie zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków, a rzecznik Merkel Steffen Seibert dodał, że zielone światło ze strony EMA byłoby dla Niemiec warte rozważenia. Odnosząc się do rosyjskiej szczepionki kanclerz powiedziała, że Niemcy „powinny stosować każdą szczepionkę, która została zatwierdzona” przez EMA, a niemieckie ministerstwo zdrowia stwierdziło, że „wszystkie szczepionki są mile widziane, jeśli zostały zatwierdzone przez EMA”.

Francja jest jednak bardziej ostrożna. W zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian oskarżył zarówno Rosję jak i Chiny o używanie szczepionek do zdobycia wpływów na świecie. - Jeśli chodzi o sposób zarządzania, Sputnik V jest bardziej środkiem propagandy i agresywnej dyplomacji niż środkiem solidarności i pomocy zdrowotnej – oznajmił Le Drian w radiu France Info.

Thierry Breton, francuski komisarz UE, który stoi na czele grupy zadaniowej ds. szczepionek w Unii, powiedział, że wspólnota absolutnie nie potrzebuje Sputnika V, bo jest w stanie dostarczyć od 300 do 350 milionów dawek do końca czerwca. Producent Sputnika V zareagował agresywnie, odpowiadając na Twitterze, że Breton był wyraźnie stronniczy: "Jeśli jest to oficjalne stanowisko UE, poinformuj nas, że nie ma powodu, aby zabiegać o zatwierdzenie EMA z powodu Twojego politycznego uprzedzenia."

Europejski regulator rozpoczął tzw. przegląd kroczący Sputnika V na początku marca, co jest krokiem w kierunku zatwierdzenia specyfiku jako pierwszej niezachodniej szczepionki przeciwko koronawirusowi, który ma być stosowany w krajach wspólnoty. Unijni eksperci mają w kwietniu odwiedzić Rosję, aby sprawdzić wyniki badań klinicznych i ocenić proces produkcji.

Rosja zarejestrowała szczepionkę w sierpniu 2020 przed badaniami klinicznymi, co wzbudziło obawy o jej bezpieczeństwo. Ale w publikacji w czasopiśmie The Lancet pokazały, że jest ona bezpieczna i skuteczna w ponad 90 proc. Jak dotąd rosyjskim producentom nie udało się zwiększyć krajowej produkcji, aby zaspokoić popyt wewnętrzny i eksport. Moskwa zapowiedziała, że do końca czerwca zamierza wyprodukować 178 milionów dawek Sputnika V i dwóch innych szczepionek, EpiVacCorona i CoviVak.

Rosyjska firma farmaceutyczna R-Pharm poinformowała, że spodziewa się rozpocząć wspólną produkcję szczepionek Sputnik V w swojej fabryce w Bawarii w południowych Niemczech, a dawki będą dostępne od czerwca. Francja i Hiszpania zostały również wymienione jako potencjalne miejsca produkcji Sputnika V w Unii Europejskiej.

Przywódcy rozmawiali także o uwięzionym opozycjoniście Aleksieju Nawalnym. Merkel i Macron podkreślili, że Moskwa powinna respektować jego prawo do ochrony zdrowia. Wezwali również Rosję, by zaangażowała się w proces zaprowadzenia pokoju na wschodzie Ukrainy i szeroki dialog na Białorusi. Zadeklarowali tez pomoc dla tych, którzy uciekają z Syrii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozmowy Merkel i Macrona z Putinem. O szczepionce Sputnik V w UE, Nawalnym i sytuacji na wschodzie Ukrainy i w Syrii - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska