MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Lubrańca. Pierwsze prace w terenie wykonane!

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Mikołaj Kuras/Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu
Na tę wiadomość od dawna czekali mieszkańcy Lubrańca. Rozpoczęły się prace związane z budową obwodnicy miasta. Wykonawca, firma Onde, weszła na teren budowy.

Tę informację przekazała Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Jak informuje, obwodnica wybudowana zostanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, po zachodniej stronie miasta. Początek trasy o długości około 5 kilometrów znajdzie się przed wjazdem do Lubrańca od strony Brześcia Kujawskiego. Prowadzić będzie w pobliżu miejscowości Lubraniec-Parcele i Kolonie Piaski. Nad rzeką Zgłowiączka stanie nowy most, a w miejscowości Borek obwodnica połączy się z istniejącą trasą nr 270. Zaplanowano budowę dwóch rond - pierwsze powstanie na wjeździe na obwodnicę od strony Brześcia, drugie w miejscowości Borek, na połączeniu istniejącej drogi wojewódzkiej z trasami gminnymi w kierunku miejscowości Zgłowiączka i Marysin. Na skrzyżowaniach z drogami powiatowymi pojawią wydzielone pasy m.in. do skrętu w lewo.

Przypomnijmy, że inwestycja jest realizowana w trybie "Zaprojektuj i wybuduj". Umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy miasta o wartości 48 mln zł została podpisana w 2020 roku. Wykonawca - firma Onde zakończyła niedawno etap projektowania i uzyskała zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

Pierwsze prace już się rozpoczęły. Wykonywane są między innymi roboty związane z wyrównywaniem terenu i ściąganiem urodzajnej warstwy ziemi (tzw. odhumusowanie). Wykonawca dowozi też kruszywo, które wykorzystane zostanie do tworzenia warstw podbudowy nowej drogi. W pierwszym etapie wzmocniony zostanie także grunt pod dojazd do planowanego mostu na Zgłowiączce, tak by w rejon robót mógł dojechać ciężki sprzęt. Jeszcze tej jesieni planowane są pierwsze prace przy obiektach inżynieryjnych. Powstaną też tymczasowe zjazdy na plac budowy. Zakończenie głównych prac planowane jest, przy sprzyjających warunkach, jesienią przyszłego roku.

W budowie obwodnicy partycypują trzy samorządy: wjewództwa kujawsko-pomorskiego, powiatu włocławskiego i gminy Lubraniec. Gmina Lubraniec zobowiązała się do pokrycia 60 procent kosztów związanych z koniecznością wykupienia gruntów niezbędnych do realizacji zadania i - podobnie jak powiat włocławski - nieodpłatnego przekazania gruntów inwestorowi. Dodatkowo gmina zapewnia też 60 procent kosztów związanych z budową ścieżki pieszo-rowerowej o długości 1,56 km.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, zlecona też została przebudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 270 pomiędzy Lubrańcem a Brześciem Kujawskim. Wykonawca kończy prace nad projektem i przygotowuje się do złożenia wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Pierwsze prace przy części drogowej planowane są jesienią. Ta inwestycja pochłonie 21 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska