Prace remontowe polegały głównie na wzmocnieniu konstrukcji i uzupełnieniu fragmentu dachu budynku inwentarskiego. Usunięto też zalegające gałęzie. Ponadto zabezpieczono otwory okienne i wejściowe budynku głównego oraz inwentarskiego.
- To jest spełnienie mojego zawodowego marzenia. Lepszego prezentu na święta nie mogłam sobie wymarzyć - mówi Elżbieta Miłkowska, która od lat, już jako dyrektor szkoły noszącej imię Ludwika Rydygiera zabiegała o odzyskanie i renowację dawnej posiadłości rodziny wybitnego lekarza. - Próby odzyskania obiektu zaczęliśmy jakieś 12 lat temu. Właścicielki nie chciały jednak sprzedać posiadłości. Długo negocjowaliśmy i udało się - wspomina Elżbieta Miłkowska.
Co zatem, była dyrektor szkoły w Dusocinie chciałaby zobaczyć w przyszłości na terenie odzyskanej posiadłości? - To już będzie zależeć od władz gminy i marszałka województwa. Dobrze byłoby, zachować wspomnienia po Ludwiku Rydygierze poprzez choćby izbę pamięci. Pamiątki są w szkole. Są one też w posiadłości kobiet, które sprzedały dworek - mówi Elżbieta Miłkowska. - Wiem, że jest już gotowa wizualizacja odrestaurowanego obiektu - zdradza była dyrektor szkoły w Dusocinie.
Gmina Grudziądz kupiła dom Rydygiera. Ma tu powstać muzeum [zdjęcia]
Ludwik Rydygier, polski lekarz, chirurg, profesor doktor medycyny, generał brygady Wojska Polskiego urodził się 21 sierpnia 1850 r. Jest patronem szkoły w Dusocinie oraz wielu szpitali w Polsce, m.in. w Chełmnie.