Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybie łuski i wymiociny wieloryba. Tajemnicze i przerażające składniki, które kryją się w twoim kremie do twarzy

xawi
W szminkach popularną domieszką są rybie łuski.
W szminkach popularną domieszką są rybie łuski. Krystian Dobuszynski
Użyłabyś kremu, w którym jednym ze składników są ptasie odchody? Pomalowałabyś paznokcie lakierem z dodatkiem rybich łusek? Mamy złe wiadomosci - zapewne od dawna używasz takich kosmetyków.

W świecie, w którym młodość i uroda stała się nową religią, konsumenci są w stanie przymknąć oko na kontrowersyjne składniki kosmetyków, jeśli tylko te oferują im skuteczne działanie. Większość jednak zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, że za kuszącymi zapachami i efektownymi opakowaniami mogą kryć się czasem przerażające składniki. Przesada?

Rybie łuski

Rybie łuski używane są do uzyskania błysku makijażu. Zawierają go często takim jak lakier do paznokci, cień do powiek i szminka.

Grzebień koguta

Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem ludzkiej skóry, w której osadzone są elastyna i kolagen. Kwas ten ma zdolność pobierania wilgoci z powietrza i wiązania wody tysiąc razy większej niż jego masa, stanowiąc naturalny rezerwuar dla naszych komórek. Dziś wytwarzany jest również ze źródeł roślinnych, ale nadal dużą jego część pozyskuje się z grzebieni koguta.

Nasienie byka

Używane jest w wysokiej klasy szamponach i produktach do włosów. Nasienie jest bogate w białko, które może wzmocnić włosy. Wiele firm umieszcza go na swoich listach składników opisując bardziej subtelnie - jako „bydlęce osocze nasienne”.

Wymiociny wieloryba

Ze względu na horrendalną cenę ambry, wiele firm perfumeryjnych korzysta dziś z syntetycznych substytutów tej substancji. Tylko najbardziej prestiżowe marki nadal używają oryginalnej substancji woskowej z charakterystycznym zapachem.
Ambra była używana od stuleci, aby wabić i przyciągać, dodając kuszący aromat wysokiej klasy perfumom, balsamom i kremom do twarzy.

Koński tłuszcz

Eliksir młodości. Tłuszcz koński zawiera kwas oleinowy i kwas a-linolenowy, które chronią komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Ptasie odchody

Ptasie odchody, czyli guano, zawierają mocznik, który występuje również w moczu. Mocznik nawilża ludzką skórę, zawiera również aminokwas zwany guaniną, który jest czasami stosowany w farbach w celu uzyskania efektu połysku. Oba składniki rozjaśniają i zmiękczają skórę.

Łożysko kobiece

Obecnie łożysko stosowane w kosmetykach pochodzi zwykle od owiec, ale w niektórych produktach do pielęgnacji skóry znajdują się również ludzkie komórki pępowiny. Chociaż istnieją alternatywy roślinne, jedynie prawdziwe łożysko jest wypełnione białkami, które mogą pomóc wzmocnić włosy i skórę. Podobnego efektu nie daje żadna substancja roslinna.

Śluz ślimaka

Kolejna substancja czyniąca skórę bardziej miękką i gładszą. W śludzie ślimaka znajduje się mucyna należącą do grupy białek bogatych w aminokwasy, które mają dużą zdolność zatrzymywania wilgoci.

Napletki niemowląt
Producenci bronią się, że napletki niemowlęce po obrzezaniu i tak byłyby utylizowane. A za sprawą firm kosmetycznych są wykorzystywane do „pobudzania wzrostu nowej skóry”

Płody po aborcji

To najbardziej kontrowersyjny składnik kosmetyków. Skąd tak koszmarny pomysł? Chodzi o zdolność do regeneracji jaka charakteryzuje skórę nienarodzonego dziecka. Pierwsze odkrycia w tej dziedzinie opublikował Uniwersytet w Lozannie. Odkrycie to zostało zastosowane m.in. w linii kosmetyków jednej ze szwajcarskich firm, która korzystała głównie z płodów sprowadzanych z Chin. Fakt ten ujawniła organizacja Children of God for Life.

Obecnie, w miarę jak świadomość kwestii etycznych rośnie wśród konsumentów, producenci kosmetyków muszą wziąć pod uwagę te obawy i dostarczać informacje dotyczące źródła składników używanych w ich produktach. Decyzja o wyborze kosmetyków pozyskiwanych z nietytpowych źródeł staje się więc indywidualnym wyborem każdego klienta.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska