Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rypin upamiętnił 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
Po mszy w kościele pw. św. Trójcy samorządowcy, goście i mieszkańcy Rypina przeszli na pobliski cmentarz, gdzie w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wybuch powstania styczniowego.
Po mszy w kościele pw. św. Trójcy samorządowcy, goście i mieszkańcy Rypina przeszli na pobliski cmentarz, gdzie w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wybuch powstania styczniowego. Tomasz Błaszkiewicz
W niedzielę 22 stycznia samorządowcy, posłowie, przedstawiciele rządu, służb mundurowych i szkół oraz mieszkańcy Rypina upamiętnili 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości zostały zorganizowane w parafii św. Trójcy, a także na cmentarzu w Rypinie.

Zobacz wideo: O potrzebach i założeniach programu z samorządowcami rozmawiano w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

od 16 lat

Niedzielne uroczystości zainaugurowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie, którzy zaprezentowali program słowno-muzyczny. Podopieczni Cezarego Kubackiego przybliżyli gościom historię powstania styczniowego. O znaczeniu wydarzeń sprzed 160 lat mówił także burmistrz Rypina.

– Nasza ojczyzna była gnębiona i prześladowana przez sąsiadów, ale mimo tego ogromu zła, miała synów i córki, którzy pragnęli walczyć o jej wolność – przypomniał Paweł Grzybowski. – Wielu z nich zginęło na polu chwały, z bronią w ręku. Wielu zostało zesłanych na Sybir, wielu też było prześladowanych we własnej ojczyźnie. Przypominamy te wydarzenia, aby pamięć o powstańcach styczniowych wciąż trwała. Można powiedzieć, patrząc na sytuację za wschodnią granicą, że czas zatoczył koło. I dziś musimy być gotowi, oby w pokoju, na oddanie serca, części swojego spokoju, a na pewno na przekazanie broni tym, którzy teraz walczą. Cześć i chwała bohaterom.

Czytaj także

Głos zabrali także: wicewojewoda Józef Ramlau oraz poseł i były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Po mszy w kościele pw. św. Trójcy samorządowcy, goście i mieszkańcy Rypina przeszli na pobliski cmentarz, gdzie w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wybuch powstania styczniowego. Apel pamięci odczytał Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.

Organizatorami obchodów byli: burmistrz Rypina Paweł Grzybowski, proboszcz parafii św. Trójcy ks. dr Andrzej Krasiński oraz stowarzyszenie Legia Nadwiślańska 3. Pułk Piechoty przy Zespole Szkół nr 3 w Rypinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska