Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rypin. Urząd miasta podsumował proekologiczne działania

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
W Rypinie przybywa miejsc z zielenią
W Rypinie przybywa miejsc z zielenią fot. archiwum
Od kilku lat magistrat promuje hasło „Rypin - miasto ekologiczne”. Teraz przyszła pora na podsumowane i udowodnienie, że to nie tylko puste słowa.

– Jednym z priorytetów naszych działań jest dbanie o zdrowie i czyste powietrze, dlatego główny nacisk kładziemy na wymianę starych kotłów, które są głównym źródłem zanieczyszczonego powietrza – tłumaczy Magdalena Balińska z UM Rypin.

128 właścicieli nieruchomości wymieniło źródła ciepła

W 2017 roku, z inicjatywy burmistrza Pawła Grzybowskiego oraz Rady Miasta Rypin, wprowadzono miejski program dofinansowania do wymiany źródeł ciepła opalanych paliwem stałym. Jego głównym celem jest zachęcenie mieszkańców do wymiany starych kotłów opalanych paliwami stałymi (miał, węgiel, drewno) i do montażu nowych ekologicznych źródeł ciepła np. opalanych gazem lub wysokosprawnych, nowoczesnych kotłów na paliwa stałe.

Na przestrzeni ostatnich czterech lat z dofinansowania skorzystało 128 właścicieli nieruchomości, którzy wymienili źródła ciepła przy udziale pieniędzy przekazanych przez miasto. Łączna kwota dofinasowań w latach 2017-2020 wyniosła ponad 369 000 zł.

– Program kontynuowany jest również w tym roku, a o jego dużym zainteresowaniu wśród mieszkańców świadczy fakt, że pula środków przewidziana na ten rok została zadysponowana na złożone wnioski w ciągu dwóch tygodni od uruchomienia naboru – dodaje Magdalena Balińska.

Rypin zaangażowany w program "Czyste Powietrze"

Kolejną ekologiczną inicjatywą jest powołanie w magistracie osoby, która udziela pomocy mieszkańcom w pozyskiwaniu funduszy z programu „Czyste Powietrze”. Jego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią.

– Urząd Miasta Rypin już w październiku 2019 r. (jako jeden z pierwszych samorządów w województwie kujawsko-pomorskim) podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, na mocy którego osoby planujące wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizacje budynków, mogą starać się o środki z programu „Czyste Powietrze”, bez konieczności wizyty w Toruniu – zwraca uwagę przedstawicielka magistratu. – Cieszy fakt, że zainteresowanie programem jest bardzo duże.

Do tej pory mieszkańcom Rypina udało się zawrzeć umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na łączną sumę 450 000 złotych. Połączenie dwóch programów (gminne dofinasowanie do wymiany źródeł ciepła oraz program „Czyste Powietrze”) pozwala na pozyskanie znacznych funduszy na likwidację tzw. „kopciuchów” i zastąpienie ich źródłami w pełni ekologicznymi.

Przybywa zielonych miejsc w Rypinie

– Ekologiczne rozwiązania z powodzeniem realizują również nasze spółki – podkreśla Magdalena Balińska. – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dzięki wielomilionowej inwestycji w znaczący sposób wyeliminowało źródło ciepła, jakim jest węgiel na gaz oraz inne alternatywne źródła. Co za tym idzie na teren miasta doprowadzony został gaz ziemny. W efekcie od kilku lat systematycznej gazyfikacji poddawane są tereny przemysłowe, domki jednorodzinne i instytucje publiczne. Proekologiczna aktywność to również systematyczne dbanie o zielone płuca Rypina. Sukcesywnie rewitalizujemy tereny zielone, uzupełniamy i wzbogacamy nowymi nasadzeniami skwery oraz parki.

Obecnie w trakcie modernizacji jest park miejski przy ul. E. Orzeszkowej. W ramach zagospodarowania terenu planowane jest m.in. utworzenie stawu, budowa pomostu i małej altany wypoczynkowej, budowa ścieżki rowerowej i ciągu pieszych, montaż małej architektury i oświetlenia, a także nasady roślin bylinowych, krzewów i drzew.

– Każde działanie, które zbliża nas do czystego otoczenia jest niezwykle ważne. Dlatego w dalszym ciągu będziemy podejmować przedsięwzięcia ukierunkowane na ochronę środowiska, do czego zachęcamy również mieszkańców. Wspólnie dbajmy o nasze miasto – podsumowuje M. Balińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska