Po raz pierwszy idea utworzenia regionalnego muzeum w Rypinie pojawiła się w okresie międzywojennym. Fryderyka Karlsa chciał wówczas s tworzyć Muzeum Regionalne w Rypinie.
Autor organizował akcje zbierania pamiątek przeszłości, w tym archeologicznych, prosząc dzieci o przynoszenie mu wszystkich ciekawych przedmiotów znalezionych w ziemi. Niestety nie znamy losów tej pierwszej inicjatywy.
Trudna historia
Idea stworzenia regionalnego muzeum w Rypinie zaistniała powtórnie na początku lat sześćdziesiątych. Olbrzymie znaczenie w wyborze siedziby dla muzeum miała historia budynku, a zwłaszcza jej najczarniejszy okres przypadający na jesień 1939 roku.
Wówczas to okupant hitlerowski posadowił w budynku Gestapo i Selbstschutz, tworząc w ten sposób wiezienie-katownię dla Polaków. Piwnice „Domu Kaźni” stały się miejscem męczeńskiej śmierci ziemian, inteligencji, księży, chłopów i Żydów.
W 1976 roku podjęto decyzję o utworzeniu Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie jako filii Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Muzeum uruchomiono 22 lipca 1980 roku, a od 1 stycznia 2008 roku działa jako samorządowa instytucja kultury.
Ambitny plan na 2020 rok
– Rok 2020 jest rokiem jubileuszowym, oczywiście tradycje muzealne są starsze, sięgają lat 30. – tłumaczy Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. – My w ramach przyszłorocznych obchodów chcemy zaakcentować wszystkie postaci, które działały na niwie dziedzictwa, chcemy jednocześnie zaprezentować nowe ekspozycja, marzy nam się modernizacja wystawy w piwnicach. Chcemy ją wzbogacić. Przeprowadziliśmy w tym roku weryfikację zbrodni niemieckich. Z tą wiedzą możemy pokazać ten temat szerszej. Zaprezentujemy też nowe lekcje muzealne, opierające się o regionalizm. Folklor w okolicy bardzo się ożywił. Jednym z elementów będą główne obchody w lipcu 2020 roku.
Dokładny program pojawi się na początku roku. Do tematu będziemy wracać.
