Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rypińskie muzeum realizuje kolejne badania archeologiczne. Możesz wziąć w nich udział

Karolina Rokitnicka
Rypińskie muzeum pozyskało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury pieniądze na projekt „Opracowanie i publikacja wyników badań cmentarzyska kultury wielbarskiej w Sadłowie”. Jest on w realizacji.
Rypińskie muzeum pozyskało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury pieniądze na projekt „Opracowanie i publikacja wyników badań cmentarzyska kultury wielbarskiej w Sadłowie”. Jest on w realizacji. MZD
Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie prowadzi kolejne badania archeologiczne. Ruszyły prace w Sadłowie. Za kilka dni rozpoczną się poszukiwania w Starorypinie.

Rypińskie muzeum pozyskało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury pieniądze na projekt „Opracowanie i publikacja wyników badań cmentarzyska kultury wielbarskiej w Sadłowie”. Jest on w realizacji.

Interdyscyplinarne opracowanie i książka
- Celem zadania jest opracowanie, publikacja i popularyzacja wyników badań archeologicznych unikalnej nekropolii z okresu rzymskiego w Sadłowie. Założono interdyscyplinarne opracowanie dotychczasowych wyników badań archeologicznych. Analizie zostanie poddany materiał zabytkowy, w tym źródła ruchome i nieruchome. Uwzględnione zostaną także znaleziska archiwalne. Projekt zakłada przeprowadzenie konserwacji zabytków, analizy metaloznawczej, antropologicznej i archeozoologicznej, określenie składu jakościowego szkła oraz badania nieinwazyjne. Wyniki tych studiów i analiz zostaną zawarte w pierwszej monograficznej publikacji książkowej, a także podczas konferencji naukowej – informuje MZD.

Nowy projekt

A już za kilka dni rozpocznie się realizacja programu „Wczesnośredniowieczne cmentarzysko w Starorypinie Prywatnym – ocalić od zapomnienia”. Nasze muzeum realizuje je przy współpracy z Instytutem Zoologii i Badań Biomedycznych, Zakładem Antropologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zaplanowano interdyscyplinarne studia historyczno-przyrodnicze, badania archeologiczne, z wykorzystaniem metod tradycyjnych oraz najnowocześniejszych metod. Od 27 czerwca do 21 lipca będą robione m.in. badania geofizyczne, prospekcja lotnicza, skaning laserowy. Miejsce jest unikatowe, ponieważ to najstarsza wczesnośredniowieczna nekropolia pierwszego Rypina i nigdy wcześniej nie badanej jej wykopaliskowo.

Organizatorzy badań zapewniają uczestnikom nocleg w pałacu w Sadłowie oraz wyżywienie - I, II śniadanie oraz obiadokolację. Zgłoszenia przyjmuje oraz informacji udziela Jadwiga Lewandowska. Można pisać na adres: [email protected] lub dzwonić na numer tel. 501 734 696.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska