https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd już wie ile osób straci prawo jazdy. Jeśli to zrobisz, też będziesz na liście!

Mateusz Mazur
Rząd już wie ile osób straci prawo jazdy. Jeśli to zrobisz, też będziesz na liście!
Rząd już wie ile osób straci prawo jazdy. Jeśli to zrobisz, też będziesz na liście! Szymczak Krzysztof / Polska Press
Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury, od połowy do końca tego roku aż 20 tys. kierowców może stracić prawo jazdy. Ma to być efekt nowych przepisów, które zaczną obowiązywać od pierwszego lipca.

O zmianach, które mają wejść w życie w tym roku już informowaliśmy. Rząd przygotowuje sporą rewolucję dla kierowców i pieszych.

Pierwsza ze zmian to ograniczenie prędkości w miastach do 50 km/h także w nocy. Obecnie kierowcy mogą w terenie zabudowanym poruszać się z prędkością do 50 km/h od godziny 5 do 23, a od 23 do 5 - 60 km/h. Według resortu infrastruktury prędkość 50 lub 60 km/h ma znaczenie przy drodze hamowania i ewentualnych skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego popierane jest ujednolicenie prędkości przez cały dzień.

Pierwszeństwo pieszych na przejściach - zmiany

Druga zmiana to głośny przepis udzielania pierwszeństwa pieszym na przejściach. Obecnie ustawa o ruchu drogowym mówi nam, że kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który już znajduje się na przejściu. Od lipca się to zmieni. Kierowcy będą zobowiązani nie tylko do obserwacji przejścia dla pieszych, ale także ich okolic i ustąpienia pierwszeństwa nie tylko tym, którzy już się znajdują na przejściu, ale także tym, którzy dopiero zamierzają na nie wejść.

Jaki procent kierowców miało w swojej historii ubezpieczenia jakąś szkodę i ilu ich przypada na 1000 samochodów tej marki? Dane, jakie zebrała Punkta pokazują, że wyniki dla kierowców poszczególnych marek są dość zbliżone. Zatem którzy kierowcy powodują najwięcej wypadków? Zobaczcie dane na kolejnych slajdach ---->Firma Punkta, przeanalizowała faktycznie sprzedane polisy OC, by sprawdzić, kierowcy jakich marek samochodów powodują najwięcej wypadków a jakich najmniej. Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej szkód mają kierowcy najczęściej ubezpieczanych marek dlatego,… że jest ich po prostu najwięcej na rynku.

Którzy kierowcy powodują najwięcej wypadków? Będziecie zasko...

Wreszcie ostatnia zmiana jaka ma obowiązywać jeszcze w tym roku, to odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h także poza obszarem zabudowanym. Dotychczas taka kara groziła tylko tym, którzy pędzili autem na terenie obszaru zabudowanego. I właśnie tej ostatniej zmiany dotyczą szacunki Ministerstwa Infrastruktury.

ZMIANY W PRAWIE DROGOWYM OD 1. LIPCA 2020

  • Odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h także poza terenem zabudowanym
  • Ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym także w godzinach od 23 do 5
  • Pierwszeństwo dla pieszych, którzy dopiero zamierzają wejść na przejście

Utrata prawa jazdy 2020

Zdaniem resortu służby będą musiały być przygotowane na to, że przez cały rok po zmianie przepisów o utracie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym, uprawnienia do kierowania pojazdami utraci dodatkowo nawet 40 tys. kierowców - podaje serwis brd24.pl. Portal dodaje, że szacunkowe dane nie wynikają oczywiście z liczby wszystkich kierowców, którzy przekraczają prędkość, ale np. z liczby funkcjonariuszy i ich skuteczności.

Taryfikator mandatów - przekroczenie prędkości

Według obecnych przepisów, kierowca, który przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym nie tylko traci prawo jazdy, ale też zostaje ukarany mandatem w wysokości 400-500 złotych i 10 punktami karnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kris
4 lutego, 20:13, Gość:

Proponuję zobowiązać pieszych do sygnalizowania zamiaru wejścia na przejście. Myślę, że nie będzie z tym kłopotu ponieważ potrafią podnieść rękę chcąc wsiąść do autobusu miejskiego.

Zgadzam się w 100 %. A za niesygnalizowanie zamiaru wejścia na przejście do aresztu na 2 dni.

Co my kur.. wróżki?

R
Ruwer, uto, piechur

Niestety pierwsze co to 70%powinno nauczyć się korzystania z pasow/zebry. Druga sprawa powinni być karani piesi tacy co sobie pie... pogaduszki przy pasach. Ci co wchodzą z marszu na pasy bez rozgladania. Bo wtedy taka lajza jedna z drugą powoduje wypadek w ruchu lądowym

G
Gość

Niestety to że 'rząd wie ile osób straci prawo jazdy' znaczy dosłownie tyle, że są wytyczne ilu kierowców należy złapać żeby budżet się spinał.

J
Jasnowidz

Skąd mam wiedzieć, że ktoś zamierza wejść na przejście? Czy piesi będą wyposażeni w kierunkowskazy? :) Jeżeli ktoś stoi przy przejściu i rozgląda się, to wiem, że zamierza przejść. Za to są ludzie, którzy stoją przy przejściach i nie przechodzą lub tacy, którzy po prostu wchodzą i nie rozglądają się w ogóle (tu często rowerzyści). Sam również jestem pieszym i nie uważam tego za dobry pomysł.

G
Gość

muj golf 2 idzie szypciej. ma czipa, nowy wydech i ...

G
Gość

Psom to licza soe tylko statystyki i wyniki jacy to oni nie sa skuteczni

G
Gość

Cyrk. Już to widzę jak przed tymi pasami stoją przykryci siatką maskującą na radiowozie. Ale cóż. Się rozdaje, to trzeba brać. Więc. [wulgaryzm], [wulgaryzm] i po trzecie [wulgaryzm]. Tak będzie. Na siłę byle kasować. Tam na bezpieczeństwie im zależy.

G
Gość

nasze władze chcą na siłę wprowadzić państwo policyjne a z pieszych zrobić święte krowy.

G
Gość

Proponuję zobowiązać pieszych do sygnalizowania zamiaru wejścia na przejście. Myślę, że nie będzie z tym kłopotu ponieważ potrafią podnieść rękę chcąc wsiąść do autobusu miejskiego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska