O zmianach, które mają wejść w życie w tym roku już informowaliśmy. Rząd przygotowuje sporą rewolucję dla kierowców i pieszych.
Pierwsza ze zmian to ograniczenie prędkości w miastach do 50 km/h także w nocy. Obecnie kierowcy mogą w terenie zabudowanym poruszać się z prędkością do 50 km/h od godziny 5 do 23, a od 23 do 5 - 60 km/h. Według resortu infrastruktury prędkość 50 lub 60 km/h ma znaczenie przy drodze hamowania i ewentualnych skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego popierane jest ujednolicenie prędkości przez cały dzień.
Pierwszeństwo pieszych na przejściach - zmiany
Druga zmiana to głośny przepis udzielania pierwszeństwa pieszym na przejściach. Obecnie ustawa o ruchu drogowym mówi nam, że kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który już znajduje się na przejściu. Od lipca się to zmieni. Kierowcy będą zobowiązani nie tylko do obserwacji przejścia dla pieszych, ale także ich okolic i ustąpienia pierwszeństwa nie tylko tym, którzy już się znajdują na przejściu, ale także tym, którzy dopiero zamierzają na nie wejść.
Którzy kierowcy powodują najwięcej wypadków? Będziecie zasko...
Wreszcie ostatnia zmiana jaka ma obowiązywać jeszcze w tym roku, to odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h także poza obszarem zabudowanym. Dotychczas taka kara groziła tylko tym, którzy pędzili autem na terenie obszaru zabudowanego. I właśnie tej ostatniej zmiany dotyczą szacunki Ministerstwa Infrastruktury.
ZMIANY W PRAWIE DROGOWYM OD 1. LIPCA 2020
- Odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h także poza terenem zabudowanym
- Ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym także w godzinach od 23 do 5
- Pierwszeństwo dla pieszych, którzy dopiero zamierzają wejść na przejście
Utrata prawa jazdy 2020
Zdaniem resortu służby będą musiały być przygotowane na to, że przez cały rok po zmianie przepisów o utracie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym, uprawnienia do kierowania pojazdami utraci dodatkowo nawet 40 tys. kierowców - podaje serwis brd24.pl. Portal dodaje, że szacunkowe dane nie wynikają oczywiście z liczby wszystkich kierowców, którzy przekraczają prędkość, ale np. z liczby funkcjonariuszy i ich skuteczności.
Taryfikator mandatów - przekroczenie prędkości
Według obecnych przepisów, kierowca, który przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym nie tylko traci prawo jazdy, ale też zostaje ukarany mandatem w wysokości 400-500 złotych i 10 punktami karnymi.
