https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd zatwierdził kontrakt: 20-25 miliardów dla naszego regionu

AGW
Wykaz projektów ujętych w dokumencie na lata 2014-2020 liczy 60 pozycji.
Wykaz projektów ujętych w dokumencie na lata 2014-2020 liczy 60 pozycji. AGW
Dziś ten strategiczny dla województwa dokument na lata 2014-20 podpiszą w Ostromecku premier Ewa Kopacz i marszałek Piotr Całbecki.

Rada Ministrów wczoraj przyjęła kontrakt terytorialny dla naszego regionu. Wykaz projektów ujętych w dokumencie na lata 2014-2020 liczy 60 pozycji, które opiewają na 20-25 mld zł. To szacunki. Konkrety pojawią się już przy realizacji.

Rząd miał się zająć kontraktem w ubiegłym tygodniu. Dokument został zdjęty z obrad. Miało to związek ze skargą, którą prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przekazał Marii Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. Wskazywał w niej na brak "właściwego procesu uzgadniania dokumentu z władzami miasta Bydgoszczy i związku ZIT" i "uzasadnienia w związku z nieuwzględnieniem zgłaszanych projektów". Stwierdził w nim też, że wynegocjowany tekst kontraktu był ukrywany przed samorządami. Zaapelował więc do minister o niepodpisywanie kontraktu w kształcie proponowanym przez samorząd województwa.

Czytaj: Czerwona kreska, 2 ZIT-y i bydgoski marszałek

Reakcja marszałka Piotra Całbeckiego była szybka: - Nie mogło mieć jakiekolwiek pismo wpływu na to, by zakwestionować dwuletni cykl prac, w których uczestniczyła też Bydgoszcz - mówił tydzień temu. - Wysyłanie w ostatnim dniu pism protestujących wydaje się chyba dziwnym zbiegiem okoliczności i przypadkowo zawieruszoną korespondencją.

Wasiak zaproponowała Całbeckiemu i Bruskiemu spotkanie. Doszło do niego w poniedziałek. Wczoraj panowie wydali komunikat w tej sprawie. Czytamy w nim: "ustalono, że pakiety projektów miejskich w zakresie inwestycji drogowych jako pierwsze otwierać będą listę warunkową przedsięwzięć w zakresie infrastruktury komunikacyjnej. Przeniesienie projektów z listy warunkowej na podstawową może nastąpić po zakończeniu negocjacji programów krajowych z Komisją Europejską". Uzgodniono też, że z bydgoskiego pakietu projektów drogowych "za priorytetowe uznaje się zadanie dotyczące połączenia miasta z drogą S5". Decyzje dotyczące m.in. budowy S10 między Bydgoszczą a Toruniem z węzłem Czerniewice czy zagospodarowania Młynów Rothera w Bydgoszczy zapadną później, m.in. po zakończeniu negocjacji programów krajowych z Komisją Europejską.

Marszałek i prezydent zwracają uwagę na "kroczący" charakter kontraktu. Będzie on podlegać kolejnym renegocjacjom. Najbliższe być może już czekają nas w styczniu. Wówczas samorząd województwa będzie zabiegać o dopisanie do listy projektów inwestycji związanych ze szpitalami uniwersyteckimi w Bydgoszczy - im. Biziela i Jurasza.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Skuteczny marszałek

Niestety, ale Region dostanie tylko 20,6 miliarda. 

G
Gość

Wreszcie ktoś utarł nosa Całbeckiemu. Dombrowiczowi pewnie jest smutno, że jego toruński kolega dostał pstryczek w nos.

j
juan

DOMBROWICZ = CAŁBECKI

 

Stop obydwu szkodnikom. O ile Caubecki wygra pewnie dzięki Toruniowi i okolicznym wioskom, to w Bydgoszczy możemy pozbyć się KonDoma raz na zawsze. I to musimy zrobić.

J
Jan

Trzeba walczyć o swoje, bo nas jeszcze bardziej dymać.

q
qba
W dniu 13.11.2014 o 06:15, Ostro-meczanin napisał:

Ostro-mecku?  Nie rozumiem.

Znajomość geografii przez toruńczyka...

p
precz z PO i PSL

Znów będzie zgodnie z tradycją 70% dla Torunia, 20% dla regionu a 10% dla Bydgoszczy?

 

4 kadencje rządów toruńskich marszałków pokazały ,ze ten region to kolonia toruńska i nic POnadto

.W jakiej epocy ny żyjemy w średniowieczu ?

J
Jurand1

I tak Toruń wydyma Bydgoszcz

O
Ostro-meczanin

Ostro-mecku?

 

 

Nie rozumiem.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska