Do pałacu w Ostromecku zjechali wczoraj samorządowcy z gmin wchodzących w skład bydgosko-toruńskich Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych: prezydenci Bydgoszczy i Torunia, przedstawiciele powiatów bydgoskiego i toruńskiego, gmin z tych powiatów oraz Kowalewa Pomorskiego, Nakła, Szubina i Łabiszyna.
Wczoraj podpisano aneks do porozumienia w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego oraz porozumienie w sprawie powierzenia prezydentowi Rafałowi Bruskiemu zadań instytucji pośredniczącej.
Czytaj: Porozumienie w sprawie ZIT. Coraz bliżej 1,2 miliarda zł
Marszałek Piotr Całbecki przyznał, że ZIT będzie wymagał od poszczególnych partnerów, czyli samorządowców, współpracy. A z tą w przeszłości różnie bywało. Bydgoszcz i Toruń miały różne wizje, w jakiej formie mają funkcjonować Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Pierwsze miasto było za porozumieniem, drugie za stowarzyszeniem. Ostatecznie udało się przekonać wszystkich do bydgoskiej wizji. - Mieliśmy różne ścieżki dojścia do tego dnia, ale miałem przeczucie, że on nadejdzie - mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - 166 mln euro to mało i dużo pieniędzy. Mało, bo wiemy, że oczekiwania naszych mieszkańców są większe. Dużo, byśmy mieli nie sięgać po te środki - stwierdził. Na końcu prezydent Bruski zwrócił się bezpośrednio do Michała Zaleskiego: - Był czas burz i naporów, teraz mam nadzieję, że nadejdzie czas ciszy.
Prezydent Torunia w swoim przemówieniu poruszył wątki...rolnicze. - Wiosną ubiegłego roku rozoraliśmy ziemię (w kwietniu 2014 podpisano porozumienie), teraz na wiosnę też ciężko pracowaliśmy, a lemiesz pługa na bok odrzucił kamień niezgody. Nadszedł czas na pielęgnowanie tego, co wypracowaliśmy. Liczymy na obfite plony - mówił. Prezydentowi Bydgoszczy zaś oznajmił: - Rafale, dogadaliśmy się. Dobrze, że nasze ręce nie zawisły w powietrzu, a spotkały się w uścisku.
Dzięki Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym do regionu trafi ponad 166 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego i 133 mln z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co daje łączną kwotę 300 mln euro.
Procedura składania wniosków na projekty w ramach ZIT została podzielona na dwa etapy: tzw preselekcja może ruszyć już pod koniec sierpnia; właściwe konkursy - wiosną przyszłego roku. Inwestycje będą dotyczyć m.in. transportu niskoemisyjnego czy termomodernizacji.
Czytaj e-wydanie »