https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sala koncertowa Jordanki miłością i wieloma milionami budowana

Joanna Maciejewska
Sala na Jordankach z zewnątrz także robi wrażenie.
Sala na Jordankach z zewnątrz także robi wrażenie. Grzegorz Olkowski
- Ten budynek ma szansę stać się ikoną miasta - mówił 7 lat temu w czasie wyboru projektu Andrzej Popielewski.

- Jesteśmy uczestnikami wydarzenia, które przejdzie do historii nie tylko naszego miasta, ale także Rzeczpospolitej - mówił prezydent Torunia, Michał Zaleski podczas oficjalnego otwarcia CKK Jordanki. - Otwieramy najnowszą i jedną z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych sal koncertowych w Polsce.

Nowa sala koncertowa, która jest w stanie pomieścić 880 widzów, podczas sobotniego wydarzenia była wypełniona po brzegi.
Wśród publiczności zgromadziło się wielu honorowych gości, m. in. wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, projektant sali Fernando Menis, Angel Tellechea Goyena - Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej, który przybył z Nawarry. Gośćmi wydarzenia byli także reprezentanci miast partnerskich Torunia, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele ogólnopolskich i regionalnych instytucji kultury i nauki. Nie zabrakło również wykonawcy obiektu i osób, które czuwały nad przebiegiem inwestycji.

Przeczytaj także: Nie tylko koncertowo. Sala na Jordankach jest wielofunkcyjnym obiektem [zdjęcia]

Zarówno gospodarz wieczoru - prezydent Torunia, jak i prof. Piotr Gliński podkreślali istotną rolę, jaką nowoczesna sala odegrać może w kreowaniu polskiej kultury na przestrzeni wielu lat. - Otwierane centrum jest jednym z najmocniejszych impulsów, jakich Toruń w czasach naszego pokolenia chce dostarczyć lokalnej, regionalnej i krajowej kulturze i nauce - mówił Michał Zaleski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, iż powstanie obiektu jest dowodem na to, że Polacy kochają kulturę i rozumieją, jak istotne znaczenie ma ona dla tożsamości i pozycji państwa, narodu i społeczeństwa. - Inwestycja w kulturę to jest ta najwartościowsza inwestycja, to jest najlepszy sposób wydawania naszych pieniędzy, bo to przynosi największe korzyści, to kształtuje naszą świadomość, poziom edukacyjny społeczeństwa i system wartości - mówił Piotr Gliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Podczas uroczystości otwarcia obiektu osobom, które miały znaczny wkład w jego powstanie wręczono statuetki i certyfikaty. Hiszpański architekt, Fernando Menis, z rąk Michała Zaleskiego otrzymał także medal Thorunium - najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać prezydent Torunia.

Jordanki są jednym z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w kraju. - Hiszpańska koncepcja dobrze wpisuje się w charakter otoczenia - mówił ponad 7 lat temu Adam Popielewski, architekt Miasta Torunia. - Zewnętrzna skorupa jest surowa i prosta, a w środku kryje się oryginalne, pełne poezji wnętrze, dające wiele możliwości.
Fernando Menis przyznał, że 7 lat temu zakochał się w toruńskiej starówce. - Przez te wszystkie lata kiedy pracowałem nad projektem, pisałem nieśmiertelny list miłosny dla tego miasta - powiedział.

Dopasowanie budynku do otoczenia zauważyli też mieszkańcy. - Moim zdaniem ten budynek jest tak wtopiony w miasto, jakby stał tu od wieków - mówi Genowefa Głowacka z Torunia.

Sala z wszelkimi nowinkami technicznymi wywarła duże wrażenie na uczestnikach wydarzenia. - Jesteśmy niesamowicie oczarowani salą - mówią Joanna i Paweł Modrzyńscy, uczestnicy Gali. - Rozwiązania techniczne: opuszczany sufit, mobilna widownia i scena, robią wrażenie. Bardzo ciekawa jest także bryła - nie ma tu chyba ani jednej prostej ściany.

O artystyczną oprawę wydarzenia zadbała TOS pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Wraz z chórami: Akademickim, Astrolabium i chórem Zespołu Szkół Muzycznych, wykonała IX symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Partie solowe zaśpiewali: Iwona Hossa, Anna Lubańska, Adam Sobierajski i Wojciech Gierlach.

W czasie koncertu światową prapremierę miała kompozycja utworu Piotra Mossa. „Hommage à Toruń” został skomponowany specjalnie z okazji otwarcia Jordanek.

Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA. Jej koszt wyniósł 180 mln zł netto (blisko 30 proc. tej kwoty, to dofinansowanie unijne).

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
michało
W dniu 02.02.2016 o 17:11, Gość napisał:

Zastanawia mnie jedna sprawa. Na stronie CKK Jordanki prowadzony był nabór na stanowisko specjalisty ds. promocji i marketingu. W sumie ukazały się dwa ogłoszenia. Zgodnie z informacją zawartą w tychże ogłoszeniach, informacja o wyniku wyboru powinna ukazać się na tej samej stronie. Napisałam do CKK Jordanki z pytaniem o wynik naboru. Odpowiedzi nie dostałam do dziś (zapytanie wysłałam 12 stycznia), natomiast natychmiast zdjęto ogłoszenia. Czyżby jakiś przekręt z naborem? Czy ktoś coś może wie? 

 

Może tow. gospodarz ma jeszcze kogoś krewnego?

G
Gość

Zastanawia mnie jedna sprawa. Na stronie CKK Jordanki prowadzony był nabór na stanowisko specjalisty ds. promocji i marketingu. W sumie ukazały się dwa ogłoszenia. Zgodnie z informacją zawartą w tychże ogłoszeniach, informacja o wyniku wyboru powinna ukazać się na tej samej stronie. Napisałam do CKK Jordanki z pytaniem o wynik naboru. Odpowiedzi nie dostałam do dziś (zapytanie wysłałam 12 stycznia), natomiast natychmiast zdjęto ogłoszenia. Czyżby jakiś przekręt z naborem? Czy ktoś coś może wie? 

G
Gość

No to nareszcie jest nowe miejsce, gdzie będzie można zorganizować kolejną odsłonę słynnego na cały świat festiwalu operatorów filmowych Camerimage.

Co z tego, że Marek Żydowicz wypiął się kiedyś na Toruń i prezydenta Zaleskiego i nie chciał mu oddać zboru na Rynku Nowomiejskim.

Co z tego, że tego festiwalu nie chce już Łódź, gdzie mieści się przecież słynna Szkoła Filmowa.

Co z tego, że nie chce go nawet Bydgoszcz, bo szkoda już im pieniędzy i nie chcą wybudować na życzenie Żydowicza specjalnej sali widowiskowej na potrzeby Camerimage.

Przyszedł znowu czas na Toruń - tylko tutaj można organizować i wydawać pieniądze na takie megalomańskie imprezy.

 

G
Gość

I znowu podwyższą opłaty za wodę, ścieki, śmieci i podatek od nieruchomości, a potem  zaproszą Carrerasa albo Placido Domingo.

g
gość
W dniu 15.12.2015 o 10:20, Gość napisał:

Możesz mnie, maluczkiemu wytłumaczyć w jaki sposób ja mieszkaniec Torunia będę spłacał ten dług?

Toruń - prawdopodobnie najbardziej zadłużone miasto w Polsce - jestem ciekaw skąd biorą się pieniądze na zapraszanie takich gwiazd jak Lisa Steansfeld czy Goran Bregowicz.

Czy Toruń - takie małe miasto bez wielkiego przemysłu, a więc także bez wielkich dochodów może sobie pozwalać na takie fanaberie?

k
kromio

Ładna sala, taka piwniczna izba.Podobno większość widzów jest ubrana w dresy ,kurtki ,czapki?

G
Gość

Możesz mnie, maluczkiemu wytłumaczyć w jaki sposób ja mieszkaniec Torunia będę spłacał ten dług?

t
torun
A prezydent ze swita beda najczesciej korzystac z tej sali bo dostaja zaproszenia za darmo
A zwykly mieszkaniec torunia musi kupic zapriszenie czesto za wygorowana cene!
w
wrzosy
Dofinansowanie blisko 30% czyli prawie zadne
Tyle to to mozna zaoszczedzic na takiej inwestycji wybierajac wykonawce.
Szkoda ze nikt nie przypomial ze dzieki tej sali torun to najbardziej zadluzone miasto w polsce,
I ze to mieszkancy beda splacac ten dlug.
S
Starszy torunianin

Napisałem o godzinie ok. 19 -tej komentarz do artykułu i do tej pory go nie ma ? Czyżby już cenzura działała ? Nawet nie był przeciw,tylko mówił, że Sala wygląda jak z epoki kamienia łupanego z filmu Flinstonowie i za pomysły Caubeckiego i Zalewskiego zapłacimy my mieszkańcy .Ładniejszy i bardziej kameralny jest nasz teatr . 

z
zdziwiony
W dniu 14.12.2015 o 19:36, Zetpe napisał:

Skąd ta nieuzasdniona skromność. Przecież jest to wydarzenie o zasięgu ogólnoświatowym!!!!!!

 

że też cały świat się nie zjechał do Torunia, co za hańba?

Czyżby, tutejsze rydzykowe,ogólnoświatowe media zaprzyjaźnione z tow. gospodarzem Zaleskim ,odpowiednio nie poinformowały?

Z
Zetpe

Skąd ta nieuzasdniona skromność. Przecież jest to wydarzenie o zasięgu ogólnoświatowym!!!!!!

G
Gość

Włocławek  Inowrocław Grudządz  zdegradowane Toruń kosztem tych Miast się dorabia ????? Żęnada !!!!!! 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska