https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sala koncertowa Jordanki miłością i wieloma milionami budowana

Joanna Maciejewska
Sala na Jordankach z zewnątrz także robi wrażenie.
Sala na Jordankach z zewnątrz także robi wrażenie. Grzegorz Olkowski
- Ten budynek ma szansę stać się ikoną miasta - mówił 7 lat temu w czasie wyboru projektu Andrzej Popielewski.

- Jesteśmy uczestnikami wydarzenia, które przejdzie do historii nie tylko naszego miasta, ale także Rzeczpospolitej - mówił prezydent Torunia, Michał Zaleski podczas oficjalnego otwarcia CKK Jordanki. - Otwieramy najnowszą i jedną z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych sal koncertowych w Polsce.

Nowa sala koncertowa, która jest w stanie pomieścić 880 widzów, podczas sobotniego wydarzenia była wypełniona po brzegi.
Wśród publiczności zgromadziło się wielu honorowych gości, m. in. wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, projektant sali Fernando Menis, Angel Tellechea Goyena - Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej, który przybył z Nawarry. Gośćmi wydarzenia byli także reprezentanci miast partnerskich Torunia, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele ogólnopolskich i regionalnych instytucji kultury i nauki. Nie zabrakło również wykonawcy obiektu i osób, które czuwały nad przebiegiem inwestycji.

Przeczytaj także: Nie tylko koncertowo. Sala na Jordankach jest wielofunkcyjnym obiektem [zdjęcia]

Zarówno gospodarz wieczoru - prezydent Torunia, jak i prof. Piotr Gliński podkreślali istotną rolę, jaką nowoczesna sala odegrać może w kreowaniu polskiej kultury na przestrzeni wielu lat. - Otwierane centrum jest jednym z najmocniejszych impulsów, jakich Toruń w czasach naszego pokolenia chce dostarczyć lokalnej, regionalnej i krajowej kulturze i nauce - mówił Michał Zaleski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, iż powstanie obiektu jest dowodem na to, że Polacy kochają kulturę i rozumieją, jak istotne znaczenie ma ona dla tożsamości i pozycji państwa, narodu i społeczeństwa. - Inwestycja w kulturę to jest ta najwartościowsza inwestycja, to jest najlepszy sposób wydawania naszych pieniędzy, bo to przynosi największe korzyści, to kształtuje naszą świadomość, poziom edukacyjny społeczeństwa i system wartości - mówił Piotr Gliński.

Podczas uroczystości otwarcia obiektu osobom, które miały znaczny wkład w jego powstanie wręczono statuetki i certyfikaty. Hiszpański architekt, Fernando Menis, z rąk Michała Zaleskiego otrzymał także medal Thorunium - najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać prezydent Torunia.

Jordanki są jednym z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w kraju. - Hiszpańska koncepcja dobrze wpisuje się w charakter otoczenia - mówił ponad 7 lat temu Adam Popielewski, architekt Miasta Torunia. - Zewnętrzna skorupa jest surowa i prosta, a w środku kryje się oryginalne, pełne poezji wnętrze, dające wiele możliwości.
Fernando Menis przyznał, że 7 lat temu zakochał się w toruńskiej starówce. - Przez te wszystkie lata kiedy pracowałem nad projektem, pisałem nieśmiertelny list miłosny dla tego miasta - powiedział.

Dopasowanie budynku do otoczenia zauważyli też mieszkańcy. - Moim zdaniem ten budynek jest tak wtopiony w miasto, jakby stał tu od wieków - mówi Genowefa Głowacka z Torunia.

Sala z wszelkimi nowinkami technicznymi wywarła duże wrażenie na uczestnikach wydarzenia. - Jesteśmy niesamowicie oczarowani salą - mówią Joanna i Paweł Modrzyńscy, uczestnicy Gali. - Rozwiązania techniczne: opuszczany sufit, mobilna widownia i scena, robią wrażenie. Bardzo ciekawa jest także bryła - nie ma tu chyba ani jednej prostej ściany.

O artystyczną oprawę wydarzenia zadbała TOS pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Wraz z chórami: Akademickim, Astrolabium i chórem Zespołu Szkół Muzycznych, wykonała IX symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Partie solowe zaśpiewali: Iwona Hossa, Anna Lubańska, Adam Sobierajski i Wojciech Gierlach.

W czasie koncertu światową prapremierę miała kompozycja utworu Piotra Mossa. „Hommage à Toruń” został skomponowany specjalnie z okazji otwarcia Jordanek.

Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA. Jej koszt wyniósł 180 mln zł netto (blisko 30 proc. tej kwoty, to dofinansowanie unijne).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
michało
W dniu 02.02.2016 o 17:11, Gość napisał:

Zastanawia mnie jedna sprawa. Na stronie CKK Jordanki prowadzony był nabór na stanowisko specjalisty ds. promocji i marketingu. W sumie ukazały się dwa ogłoszenia. Zgodnie z informacją zawartą w tychże ogłoszeniach, informacja o wyniku wyboru powinna ukazać się na tej samej stronie. Napisałam do CKK Jordanki z pytaniem o wynik naboru. Odpowiedzi nie dostałam do dziś (zapytanie wysłałam 12 stycznia), natomiast natychmiast zdjęto ogłoszenia. Czyżby jakiś przekręt z naborem? Czy ktoś coś może wie? 

 

Może tow. gospodarz ma jeszcze kogoś krewnego?

G
Gość

Zastanawia mnie jedna sprawa. Na stronie CKK Jordanki prowadzony był nabór na stanowisko specjalisty ds. promocji i marketingu. W sumie ukazały się dwa ogłoszenia. Zgodnie z informacją zawartą w tychże ogłoszeniach, informacja o wyniku wyboru powinna ukazać się na tej samej stronie. Napisałam do CKK Jordanki z pytaniem o wynik naboru. Odpowiedzi nie dostałam do dziś (zapytanie wysłałam 12 stycznia), natomiast natychmiast zdjęto ogłoszenia. Czyżby jakiś przekręt z naborem? Czy ktoś coś może wie? 

G
Gość

No to nareszcie jest nowe miejsce, gdzie będzie można zorganizować kolejną odsłonę słynnego na cały świat festiwalu operatorów filmowych Camerimage.

Co z tego, że Marek Żydowicz wypiął się kiedyś na Toruń i prezydenta Zaleskiego i nie chciał mu oddać zboru na Rynku Nowomiejskim.

Co z tego, że tego festiwalu nie chce już Łódź, gdzie mieści się przecież słynna Szkoła Filmowa.

Co z tego, że nie chce go nawet Bydgoszcz, bo szkoda już im pieniędzy i nie chcą wybudować na życzenie Żydowicza specjalnej sali widowiskowej na potrzeby Camerimage.

Przyszedł znowu czas na Toruń - tylko tutaj można organizować i wydawać pieniądze na takie megalomańskie imprezy.

 

G
Gość

I znowu podwyższą opłaty za wodę, ścieki, śmieci i podatek od nieruchomości, a potem  zaproszą Carrerasa albo Placido Domingo.

g
gość
W dniu 15.12.2015 o 10:20, Gość napisał:

Możesz mnie, maluczkiemu wytłumaczyć w jaki sposób ja mieszkaniec Torunia będę spłacał ten dług?

Toruń - prawdopodobnie najbardziej zadłużone miasto w Polsce - jestem ciekaw skąd biorą się pieniądze na zapraszanie takich gwiazd jak Lisa Steansfeld czy Goran Bregowicz.

Czy Toruń - takie małe miasto bez wielkiego przemysłu, a więc także bez wielkich dochodów może sobie pozwalać na takie fanaberie?

k
kromio

Ładna sala, taka piwniczna izba.Podobno większość widzów jest ubrana w dresy ,kurtki ,czapki?

G
Gość

Możesz mnie, maluczkiemu wytłumaczyć w jaki sposób ja mieszkaniec Torunia będę spłacał ten dług?

t
torun
A prezydent ze swita beda najczesciej korzystac z tej sali bo dostaja zaproszenia za darmo
A zwykly mieszkaniec torunia musi kupic zapriszenie czesto za wygorowana cene!
w
wrzosy
Dofinansowanie blisko 30% czyli prawie zadne
Tyle to to mozna zaoszczedzic na takiej inwestycji wybierajac wykonawce.
Szkoda ze nikt nie przypomial ze dzieki tej sali torun to najbardziej zadluzone miasto w polsce,
I ze to mieszkancy beda splacac ten dlug.
S
Starszy torunianin

Napisałem o godzinie ok. 19 -tej komentarz do artykułu i do tej pory go nie ma ? Czyżby już cenzura działała ? Nawet nie był przeciw,tylko mówił, że Sala wygląda jak z epoki kamienia łupanego z filmu Flinstonowie i za pomysły Caubeckiego i Zalewskiego zapłacimy my mieszkańcy .Ładniejszy i bardziej kameralny jest nasz teatr . 

z
zdziwiony
W dniu 14.12.2015 o 19:36, Zetpe napisał:

Skąd ta nieuzasdniona skromność. Przecież jest to wydarzenie o zasięgu ogólnoświatowym!!!!!!

 

że też cały świat się nie zjechał do Torunia, co za hańba?

Czyżby, tutejsze rydzykowe,ogólnoświatowe media zaprzyjaźnione z tow. gospodarzem Zaleskim ,odpowiednio nie poinformowały?

Z
Zetpe

Skąd ta nieuzasdniona skromność. Przecież jest to wydarzenie o zasięgu ogólnoświatowym!!!!!!

G
Gość

Włocławek  Inowrocław Grudządz  zdegradowane Toruń kosztem tych Miast się dorabia ????? Żęnada !!!!!! 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska