Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samobójstwa wśród młodych. Szokujące dane z województwa kujawsko-pomorskiego

(wixad)
W ubiegłym roku próbę samobójczą podjęło 1496 dzieci i nastolatków. W 127 przypadkach okazały się one skuteczne. To ogromny wzrost (77 proc.) w stosunku do poprzedniego roku.
W ubiegłym roku próbę samobójczą podjęło 1496 dzieci i nastolatków. W 127 przypadkach okazały się one skuteczne. To ogromny wzrost (77 proc.) w stosunku do poprzedniego roku. Jaroslaw Jakubczak
Liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży szokująco wzrasta. Co się dzieje z młodymi?

W ubiegłym roku próbę samobójczą podjęło 1496 dzieci i nastolatków. W 127 przypadkach okazały się one skuteczne. To ogromny wzrost (77 proc.) w stosunku do poprzedniego roku. Aż 6 proc. śmierci w przypadku osób do 19. roku spowodowanych jest właśnie samobójstwem. Co więcej – blisko połowa młodych ludzi ponawia desperacką próbę w ciągu roku.

Nawet 7-latków coraz więcej

Statystyki samobójstw w przypadku dzieci i młodzieży są tym bardziej ponure, że krzywa rośnie nieubłaganie od lat. Pomiędzy 2013 a 2021, w grupie wiekowej 13-18 lat, liczba prób samobójczych zwiększyła się 4-krotnie! Tylko pomiędzy rokiem 2019 a 2021 (czyli w okresie pandemii) odsetek prób samobójczych zwiększył się o 56 proc.

Tragiczne dane dotyczą nawet najmłodszej grupy wiekowej 7-12 lat. O ile w 2020 w grupie 7-12-latków odnotowano 29 prób samobójczych, to w 2021 było ich już 51.

Kujawsko-Pomorskie - mniej śmierci

Zaskakują ogromne różnice pomiędzy województwami. W ubiegłym roku w przedziale wiekowym 13-18 lat najwięcej prób samobójczych zarówno wśród dziewczynek jak i chłopców odnotowano w Pomorskiem, Śląskiem, Małopolskiem i Łódzkiem. Po drugiej stronie continuum znajduje się Opolskie, Lubuskie i Kujawsko-Pomorskiej w których liczba odnotowanych prób samobójczych jest aż kilkadziesiąt razy mniejsza.

Dlaczego nie chcą żyć

Kilka lat temu gruntowne badanie dotyczące samobójstw wśród dzieci i młodzieży przeprowadziła prof. Marta Makara -Studzińska. Z jej badań wynika, że dominującym czynnikiem, mającym najistotniejszy wpływ na podejmowanie przez młodzież prób samobójczych, jest uczucie emocjonalnego odtrącenia przez rodziców (57 proc. przypadków) oraz konflikty z rodzicami (48 proc.) lub śmierć jednego albo obojga rodziców (45 proc.). Wśród powodów wymienia się również alkoholizm ojca (34 proc.), alkoholizm matki (27 proc.), konflikty między ojcem a matką (26 proc.), strukturę rodziny (12 proc.) oraz konflikty z rodzeństwem (11 proc.). Oprócz emocjonalnego odrzucenia przez osoby bliskie, powodem samobójstw bywa również świadomość negatywnej oceny przez innych (43 proc). Dla 31 proc. badanych przypadków był nim brak przyjaciół, dla 24 proc. - brak grupy towarzyskiej, z którą może spędzać czas wolny.

Każdego roku zwiększa się liczba nastolatków uzależnionych od urządzeń elektronicznych, co również przekłada się na stany depresyjne.

Psychiatrzy nie nadążają

Wysoki współczynnik samobójstw wśród dzieci i młodzieży pozostaje w związku z fatalnym stanem psychiatrii dziecięcej. Oddziały są przepełnione, a w niektórych szpitalach liczba pacjentów jest dwukrotnie większa niż liczba miejsc. Psychiatrzy przyjmują w praktyce wyłącznie ciężkie przypadki.

Trzeba jednak przyznać, że wydatki na psychiatrię dziecięcą rosną. O ile w 2015 wynosiły 170,6 mln zł, to w bieżącym roku ma to być już 555,7 mln zł. Minister Adam Niedzielski zapewnił ostatnio, że tendencja ta zostanie utrzymana.

Problemem jest jednak brak kadry medycznej. Choć liczba specjalistów w ciągu dekady podwoiła się, to jednak niespełna 500 psychiatrów dziecięcych nie jest w stanie skutecznie zmierzyć się ze stale rosnącym problemem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska