Spis treści
- Praca w rolnictwie jest bardzo ciężka, często dosłownie wyrywamy sobie ręce. Jednak dostęp do rehabilitacji mamy o wiele trudniejszy niż emeryci ubezpieczeni w ZUS - narzeka rolnik z powiatu bydgoskiego.
Rolnicy czekają na skierowania do sanatorium
W 2021 r. nieporadnie zeskoczył on z ciągnika i skręcił kolano. - Powinienem być ostrożniejszy, bo jestem już na emeryturze - przyznaje rolnik. - Za karę ciągle cierpię przez to skręcenie, ból z kolana promieniuje do biodra i stopy.
Czytelnik żałuje, że nie zgłosił skręcenia jako wypadku przy pracy, bo pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację mają rolnicy, którzy rozchorowali się w następstwie wypadku przy pracy.
- Mimo to kwalifikuję się do rehabilitacji, jednak po doświadczeniach mojego sąsiada nie liczę na to, że dożyję wyjazdu do sanatorium. Na samo skierowanie trzeba czekać miesiącami - narzeka.
Problem z dostępem do sanatoriów dostrzegł też samorząd rolniczy: - Limit możliwości skorzystania z rehabilitacji leczniczej rolników, którzy przeszli już na emeryturę, jest niedostosowany do wzrastających potrzeb - podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych i potwierdza, że na decyzje w sprawie skierowania do sanatorium KRUS rolnicy czekają miesiącami.
Sanatorium KRUS - ma być zmiana
Szmulewicz zwraca uwagę na to, że w 2024 r. z rehabilitacji rolników może skorzystać tylko ok. 800 osób uprawnionych do emerytury rolniczej. Tymczasem z danych KRUS za pierwszy kwartał 2024 r. wynika, że na emeryturze jest 762 594 rolników.
- Dlatego zwracamy się do ministra rolnictwa o zwiększenie środków w funduszu prewencji i rehabilitacji rolników - napisał Szmulewicz do Czesława Siekierskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Odpowiedział wiceminister Michał Kołodziejczak:
- W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają mające na celu zmianę ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, w tym w zakresie zwiększenia środków Funduszu Prewencji i Rehabilitacji - zapowiedział.
Poinformował też, że mister rolnictwa zwrócił się w tej sprawie do ministra finansów. - Z prośbą o wsparcie dalszych działań dotyczących przyznania dodatkowych środków na realizację zadań Funduszu Prewencji i Rehabilitacji na 2025 rok oraz lata kolejne - uzupełnił Kołodziejczak.
