Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid i policja z Grudziądza kontrolują zakłady pracy, restauracje, plaże, sklepy. Efekt?

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. KPP Sępólno/Nadesłane
Od początku sierpnia pracownicy Sanepidu w Grudziądzu przeprowadzili w sumie 20 kontroli m.in. w restauracjach, punktach gastronomicznych, sklepach, aptekach, zakładach pracy. Najsurowszą karą w przypadku jednego przedsiębiorcy było nałożenie mandatu karnego. W pozostałych jeśli były, to drobne nieprawidłowości i kończyło się pouczeniem.

Inspektorzy Sanepidu prowadzą zintensyfikowane działania kontrolne w zakresie przestrzegania przez przedsiębiorców ustawowych ograniczeń, nakazów i nakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przeprowadzają je zarówno w weekendy, jak i w porach wieczornych a nawet późno w nocy. Część z nich odbywa się przy udziale policji. Tak było w miniony weekend, gdzie pracownicy Sanepidu z funkcjonariuszami odwiedzili restauracje, punkty gastronomiczne i plaże. W sumie 4 obiekty. W poniedziałek, 10 sierpnia były kolejne kontrole w zakładach pracy oraz obiektach usługowych.

- W jednym przypadku wobec braku procedur dostosowanych do sytuacji epidemicznej na przedsiębiorcę została nałożona grzywna w postaci mandatu karnego na kwotę 500 zł - relacjonuje przebieg kontroli Iwona Zarwalska, kierownik sekcji żywienia i żywności Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Grudziądzu.

Co jest sprawdzane podczas kontroli w Grudziądzu?

Głównie trzy rzeczy:

  • utrzymywanie dystansu społecznego wynoszącego 1,5 metra zarówno w przestrzeniach zamkniętych, np. w biurach pomiędzy stanowiskami pracy [o ile pracodawca nie zapewnia innej formy środków ochronnych], jak i otwartych
  • maseczki
  • higiena rąk

Ponadto sprawdzane jest przestrzeganie obowiązujących w zakładach procedur dostosowanych do specyfiki i charakteru pracy. - Kontrolujemy między innymi to, czy w sklepach pracodawca zapewnia odpowiednią ilość maseczek ochronnych, środków do dezynfekcji rąk bądź rękawiczek jednorazowych. Ponadto to, czy jest utrzymywany dystans i czy powierzchnie blatów, stoisk, kas są dezynfekowane - wymienia Iwona Zarwalska.

Młodzi w Grudziądzu nie noszą w sklepach maseczek

Z obserwacji pracowników Sanepidu wynika, że kłopot jest zwłaszcza z młodymi ludźmi, którzy uchylają się od osłaniania nosa i ust. - Obserwujemy, że wiele młodych osób, pomija obostrzenia i do sklepów wchodzi bez maseczek. W ten sposób naraża na zakażenie ekspedientki bądź inne osoby robiące zakupy. W tej kwestii jeszcze jest sporo do zrobienia - dzieli się spostrzeżeniami Iwona Zarwalska z grudziądzkiego Sanepidu.

Najlepiej ten nakaz jest przestrzegany w sklepach gdzie jest ochrona, która zwykle czuwa nad tym, aby klienci mieli osłonięte usta i nos.

Iwona Zarwalska jednocześnie zaznacza: - Kontrole różnych punktów i obiektów będą w dalszym ciągu z uwzględnieniem weekendu, przy współudziale policji.

Maksymalna kara finansowa jaką może nałożyć Sanepid na przedsiębiorców, który w rażący sposób nie dostosowują miejsc pracy do obostrzeń sanitarnych może wynieść 30 tys. zł.

Sanepid w Grudziądzu przypomina

Beata Kruszka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grudziądzu przypomina, iż nadal obowiązują nakazy zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych:

  • obiekty: handlowe, usługowe, kultury,
  • obiekty kultu religijnego
  • środki komunikacji masowej
  • urzędy

Obowiązek ten dotyczy także:

  • bulwarów, parków, placów, plaż, parkingów,
  • cmentarzy,
  • targowisk

W przestrzeniach otwartych można odstąpić od tego obowiązku przy zachowaniu dystansu 1,5 m.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska