Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sauna w twoim domu

(pio)
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sauny?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sauny? Fot. sxc
Dzięki saunie odpoczywamy, odprężamy się, nabieramy sił. Dlaczego by nie mieć jej w domu? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Kabinę sauny instaluje się w osobnym pomieszczeniu. Musi ono być jednak na tyle duże, aby oprócz kabiny zmieścił się tam prysznic, leżanka i wieszak na ubrania.

Do pomieszczenia z sauną trzeba doprowadzić ciepłą i zimną wodę, zapewnić jej odpływ, pociągnąć instalację elektryczną. Pamiętajmy o odpowiedniej wentylacji, tym bardziej, gdy w pomieszczeniu nie ma okna.

Wentylację trzeba też zapewnić w kabinie. Podczas kąpieli musi być zapewniony dostęp świeżego powietrza i ujście dla ciepłego i wilgotnego oraz pary. Brak wentylacji lub nieprawdłowa cyrkulacja powietrza może oznaczać nasze gorsze samopoczucie albo doprowadzić do powstania grzyba w kabinie.

Żeby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza w kabinie, pod piecem należy wykonać jego wlot, a wylot w suficie naprzeciw wylotu lub wysoko w ściance. Odległość między wlotem a wylotem ma być jak największa, a otwory powinny mieć takie same wymiary.

Nadmiar wody może spokojnie zlatywać do kanalizacji. Takie rozwiązanie ułatwi nam sprzątanie pomieszczenia. Odpływ powinien mieć syfon, żeby do kabiny nie wlatywały nieprzyjemne zapachy od kanalizacji.

Urządzenia elektryczne w kabinie powinny mieć osobny obwód elektryczny. Prace związane z instalacją elektryczną lepiej niech za nas zrobi instalator. Budując saunę, trzeba zachować odstęp między ścianą a samą kabiną, bo inaczej na jej ściankach będzie tworzył się grzyb i para nie będzie miała gdzie uchodzić.

A jaki piec? W sprzedaży są dostępne piece o mocy od 2 do 20 kW. Gwarancja na piece do sauny to zazwyczaj rok, ale niektóre firmy oferują nawet pięć lat gwarancji. Do wyboru są elektryczne piece tradycyjne i bardziej nowoczesne, typu kombi. Te pierwsze nie mają wbudowanego generatora pary. Jeśli chcemy korzystać z kąpieli parowej, trzeba go wtedy dodatkowo podłączyć. Generator pary montuje się poza kabiną i podłącza do niego zimną wodę.

Woda w generatorze podgrzewana jest aż do wrzenia, a powstająca para rurką dostaje się do kabiny. Wylot pary umieszcza się nad piecem. Te procesy mogą być sterowane elektronicznie. Niektóre modele pieców mają fabrycznie wbudowany generator pary.

Są i takie piece, które mają wmontowany pojemnik na zioła. Te, pod wpływem wysokiej temperatury, wydzielają przyjemny zapach. Instalując go możemy więc korzystać ze wszystkich rodzajów kąpieli: suchej, mokrej lub parowo-ziołowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska