Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schrony w Kujawsko-Pomorskiem. W tych miejscach są takie w naszym regionie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
To jeden z niewielu schronów z prawdziwego zdarzenia, hermetycznych, umożliwiających przeżycie nawet po wybuchu bomby atomowej.
To jeden z niewielu schronów z prawdziwego zdarzenia, hermetycznych, umożliwiających przeżycie nawet po wybuchu bomby atomowej. Jerzy Bitner
Czytelnicy pytają, gdzie w razie zagrożenia można się ukryć? Odpowiadamy: takie miejsca znajdziecie na interaktywnej mapie, w aplikacji „SCHRONY”.

- Nadal, choć od wybuchu wojny na Ukrainie minęły już dwa lata, nie wiem, gdzie szukać schronu na wypadek alarmu przeciwlotniczego. Nie wiem tego ani gdy jestem w swoim domu, ani w miejscu pracy. Władze w ogóle o tym nie informują, a w mieście nie ma drogowskazów czy innych wskazówek, które poprowadziłyby do miejsca schronienia – skarży się pani Anna, mieszkanka Bydgoszczy.

Klarownych informacji o schronach lub choćby miejscach doraźnego schronienia próżno szukać na stronach internetowych urzędów, od najważniejszego wojewódzkiego poczynając po miejskie czy gminne, nawet w zakładkach „Bezpieczeństwo”, gdzie publikowane są komunikaty i ostrzeżenia centrów zarządzania kryzysowego. Nie ma ich także na stronach policji.

Nie jest jasne kto, jaka instytucja, odpowiada za informowanie ludności, gdzie w okolicy znajduje się schron. Tę kwestią ma dopiero rozstrzygnąć nowa ustawa o obronie cywilnej, która - jak powiedział ostatnio wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz - została wygaszona razem z przyjęciem ustawy o obronie. - Brak zasad, trybu postępowania w przypadku alarmu, koordynatorów i współpracy z samorządami może doprowadzić do katastrofy – stwierdził.

To też może Cię zainteresować

Co prawda w sytuacji kryzysowej (tak jak w przypadku zagrożeń pogodowych) możemy spodziewać się alertu na telefon z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (są też wojewódzkie i powiatowe centra zarządzania kryzysowego) z zaleceniami dotyczącymi bezpiecznych zachowań, ale lepiej przygotować się zawczasu.

I dlatego wspomnianej na wstępie pani Annie i wszystkim mieszkańcom regionu proponujemy zajrzeć na stronę Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z naciskiem na tę pierwszą służbę, bowiem akurat na jej stronie informacja o schronach jest bardzo czytelna – umieszczona od góry w podłużnej niebiesko – żółtej zakładce MIEJSCA DORAŹNEGO SCHRONIENIA. Wystarczy kliknąć START i przenosimy się do ogólnopolskiej aplikacji „SCHRONY”. Potem najlepiej skorzystać z propozycji „Użyj bieżącej lokalizacji", która od razu przenosi nas w aktualne miejsce przebywania.

Najlepiej zrobić to już teraz, w czasie pokoju, aby zorientować się w temacie, zapamiętać najbliższe miejsca, gdzie można się schronić w razie niebezpieczeństwa. Bo co będzie, gdy w panice zgubimy telefon komórkowy albo rosyjska bomba (rakieta) zniszczy stację przekaźnikową? Nie będziemy mieli już tej podstawowej wiedzy.

W "Poradniku na czas kryzysu i wojny" Rządowego Centrum Bezpieczeństwa czytamy: „Należy założy, że komunikacja telefoniczna w czasie kryzysu i wojny może by ograniczona. Słuchaj radia i oczekuj komunikatów służb, mediów oraz ALERT-u RCB. Zachowaj spokój, skoncentruj się i stosuj do ich wskazówek i poleceń. To może uratować Ci życie!

- Przygotowanie aplikacji „Schrony” (wykonanej na polecenie MSWiA – dop. autora) wymagało od nas dużego zaangażowania, nawet odłożenia na później innych mniej ważnych spraw. To była szeroko zakrojona akcja, która przyniosła jednak dobre rezultaty – powstało funkcjonalne narzędzie ułatwiające znalezienie schronienia w najbliższej okolicy przed różnymi zagrożeniami – mówi nam st. bryg. Małgorzata Jarocka- Krzemkowska, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Dodaje, że oczekiwania społeczeństwa są większe, bowiem zdecydowana większość umieszczonych na interaktywnej mapie punktów wskazuje nie prawdziwe schrony, a zaledwie miejsca doraźnego ukrycia. Tyle, że budowa schronów to już nie kompetencja straży pożarnej.

W województwie kujawsko-pomorskim zinwentaryzowano 326 budowli ochronnych (w tym budowli niehermetycznych typu „U” i prawdziwych schronów "S") oraz ok. 12,5 miejsc doraźnego schronienia „MDS”, czyli piwnic pod domami, podziemnych garaży).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska