Od początku listopada Bydgoszcz pilotażowo wprowadza nowy system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla osiedli: Szwederowo, Górzyskowo, Wzgórze Wolności, Glinki-Rupienica oraz Wyżyny.
Jak już wielokrotnie posaliśmy, zgodnie z nowymi zasadami, odpady będą segregowane na 5 różnych frakcji. Firma odbierająca odpady dostarczy niebieskie pojemniki/worki na papier i brązowe pojemniki na bioodpady.
Jak podkreślają w bydgoskim ratuszu, pilotaż nie wpłynie na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie wymaga złożenia nowej deklaracji. Odbiór odpadów będzie się odbywać według harmonogramu dostępnego na stronie www.czystabydgoszcz.pl
https://pomorska.pl/piec-frakcji-od-2020-roku-czy-wiesz-jak-segregowac-smieci/ar/13827774
Od 1 stycznia 2020 roku w całej Polsce będziemy segregować śmieci jednakowo, do pięciu pojemników. Część miast już wprowadziła już taki podział segregowania śmieci. Od stycznia m.in. Warszawie. W Gdańsku natomiast taki system funkcjonuje już od kwietnia 2018 roku. Za to w Bielsku Białej od 1 lipca 2018 obowiązuje podział aż na 7 frakcji: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio, popiół, odpady zielone, pozostałości po segregowaniu.
Jakie konkretnie zmiany czekają nas od nowego roku? Nie zmieni się segregacja plastików i metali, które trafią do pojemnika żółtego, szkło do pojemnika zielonego, a odpady zmieszane do pojemnika szarego. Nowością będzie pojemnik niebieski, do którego trafi papier i makulatura. Do pojemnika brązowego będziemy wyrzucać odpady biodegradowalne – kuchenne pochodzenia roślinnego.
Nowe zasady segregowania odpadów to efekt przepisów Unii Europejskiej. Wyznacza wymogi co do poziomu odzysku odpadów. Aby je osiągnąć, Polska musi bardziej efektywnie prowadzić, promować i rozwijać selektywną zbiórkę odpadów.
Czy uda się skończyć z plastikiem?
