We wtorek w Sejmie pierwszy głos zabrał poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, który stwierdził, że projekt wpłynął dopiero w poniedziałek wieczorem. - W tej ustawie są buble - powiedział, jednocześnie wnioskując o odroczenie obrad do środy.
- Rozumiem, że zwolennicy obstrukcji sejmowej i odwlekania ustawy, na którą czekają Polacy zwyciężyli - skomentował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
- PiS przegrał w Sejmie głosowanie wniosku Koalicji Obywatelskiej o przerwę w celu rzetelnego przeanalizowania ustawy o służbie zdrowia. Dosyć bubli prawnych pisanych na kolanie!- napisał poseł PO Robert Tyszkiewicz.
- Jaki sens ma apelowanie do opozycji o współpracę w walce z epidemią i przysyłanie projektów ustaw tuz przed posiedzeniem? Ktoś sobie znowu robi żarty z poważnych rzeczy. Wiosenna fala zachorowań niczego nie nauczyła?- pyta Paweł Kowal z PO.
- PO odniosła sukces w szkodzeniu Polakom. Składają wnioski formalne o przerwę-zwyczajowa obstrukcja.Tym razem wniosek przeszedł.Opóźnili pracę nad ustawą o przeciwdziałaniu Covid. M.in nt obowiązkowego noszenia maseczek.Totalna obstrukcja kosztem zdrowia Polaków- napisała z kolei Joanna Lichocka z PiS.
Nazwiska posłów nieobecnych podczas głosownia:
- Cymański Tadeusz
- Czochara Katarzyna
- Duszek Marcin
- Dworczyk Michał
- Gawęda Adam
- Gowin Jarosław
- Gut- Mostowy Andrzej
- Horała Marcin
- Jach Michał
- Kaczyński Jarosław
- Kosztowniak Andrzej
- Kownacki Bartosz
- Lipiński Adam
- Ławniczak Tomasz
- Malik Ewa
- Małecki Jerzy
- Michałek Iwona
- Morawiecki Mateusz
- Polaczek Jerzy
- Puda Grzegorz
- Sierakowska Anna Maria
- Sobolewski Krzysztof
- Soboń Artur
- Sójka Katarzyna
- Wąsik Maciej
- Zawiślak Sławomir
- Ziobro Zbigniew
- Żalek Jacek
- Sejm przyjął wniosek Koalicji Obywatelskiej o przeniesienie obrad na jutro. Wobec paniki i chaotycznych działań rządu oraz pisania projektów ustaw na kolanie, jedyną szansą dla Polski jest merytoryczna współpraca po stronie opozycji- skomentował Grzegorz Schetyna.
Na wtorkowym, specjalnie zwołanym posiedzeniu posłowie zebrali się, by pracować m.in. nad projektem Prawa i Sprawiedliwości ws. nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.
Projekt zakłada m.in. zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii- o którym mówił podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Dla medyków jednym z najważniejszych zapisów jest ten, który zakłada specjalny dodatek finansowy za zaangażowanie w zwalczanie koronawirusa.
- Projekt, który roboczo nazwaliśmy "ustawą o dobrym samarytaninie", ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego, który angażuje się w walkę z pandemią. Pierwszy element to dodatek z tytułu zwalczania COVID-19, czyli podwojenie podstawowego wynagrodzenia - zapowiedział minister Adam Niedzielski.
- Drugi element tej strategii, to gwarancja bezpieczeństwa karnego dla lekarzy. W projekcie znajduje się zapis, który zwalnia ich z odpowiedzialności w razie popełnienia nieumyślnych błędów - dodał.
W trakcie wtorkoeych obrad Sejmu, premier Mateusz Morawiecki miał przedstawić informacje na temat przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem oraz wirusem grypy. Przypomnijmy, w poniedziałek resort zdrowia poinformował o 7 482 nowych przypadkach zakażenia, a we wtorek o kolejnych 9 291 przypadkach. - Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, również na te najgorsze- mówił minister dodając, że liczba zakażonych jeszcze w tym tygodniu może wynosić 15 a nawet 20 tys. zakażeń dziennie- mówił w poniedziałek minister zdrowia.
Ponadto Sejm miał zająć projektem dotyczącym ustawowego uregulowania obowiązku "zakrywania ust i nosa przy pomocy maski, maseczki albo kasku ochronnego, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii". A także projektu dotyczącego m.in. objęcia penalizacją nieprzestrzegania zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków zawartych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej także o osoby zdrowe, wydłużenie okresu realizacji recept na leki, które są obecnie niedostępne, wzmocnienia kompetencji wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego.
