Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm: Sąd Najwyższy nie uwzględnił odwołań Barskiego i Święczkowskiego

Redakcja
archiwum
Wybrani na posłów z list PiS Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski, prokuratorzy w stanie spoczynku, nie będą mogli zasiadać w Sejmie. W środę Sąd Najwyższy oddalił ich zażalenia na decyzje marszałka Sejmu o wygaszeniu ich mandatów.

SN uznał, że pojęcie prokuratora obejmuje też tych w stanie spoczynku.

Święczkowski i Barski odwołali się od decyzji Grzegorza Schetyny - marszałka Sejmu poprzedniej kadencji, który wygasił ich mandaty poselskie, uznając, że jeśli chcieli zasiadać w Sejmie, mieli obowiązek zrezygnować z prokuratorskiego stanu spoczynku. Obaj prokuratorzy nie złożyli ślubowania poselskiego. Twierdzili, że prawo nie zabrania łączenia mandatu posła z mandatem prokuratora w stanie spoczynku. Dlatego, przywołując przepisy, które według nich świadczą o ich racji, odwołali się do SN.

Zobacz posłów i senatorów z regionu

Zgodnie z art. 103 konstytucji mandatu poselskiego nie może sprawować m.in. ani sędzia, ani prokurator. Według art. 30 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie sprawowania mandatu parlamentarzyści nie mogą wykonywać pracy w charakterze sędziego i prokuratora, pracownika administracyjnego sądu i prokuratury. Z kolei ustawa o prokuraturze mówi, że prokurator m.in. wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych jest obowiązany zrzec się swojego stanowiska, chyba, że przechodzi w stan spoczynku.

"Pod pojęciem prokuratora trzeba rozumieć zarówno tych, którzy są w stanie czynnym, jak i w stanie spoczynku" - uznał Sąd Najwyższy, odnosząc się do zapisów konstytucji po rozpatrzeniu odwołania na posiedzeniu niejawnym. "Nie ma podstaw do przeciwstawiania pojęć +prokurator+ i +prokurator w stanie spoczynku+" - ocenił SN.

Odnosząc się do zapisów Ustawy o prokuraturze, sędzia SN Teresa Flemming-Kulesza powiedziała, że "należy stosować prokonstytucyjną wykładnię norm ustawowych". Zdaniem SN, przepis ustawy nie dotyczy sytuacji sprawowania mandatu posła, która to sytuacja jest uregulowana wprost w ustawie zasadniczej, tylko innych przypadków wyboru do organów państwowych.

Zaczęło się. I od razu zgrzytnęło... Nowa kadencja Sejmu [podsumowanie]

Zdaniem SN, pełnienie funkcji posła przez prokuratora w stanie spoczynku mogłoby prowadzić do "sytuacji trudnej, jeśli nie niemożliwej do rozwikłania". Sąd podkreślił, że poseł to funkcja polityczna, a prokurator musi być apolityczny. Według SN, gdyby prokurator w stanie spoczynku sprawował mandat posła, doszłoby do sytuacji, że o zamiarze dodatkowego zajęcia musiałby powiadamiać i Marszałka Sejmu, i Prokuratora Generalnego. Ponadto SN podkreślił, że i poseł, i prokurator mają immunitety, ale ich zakresy się różnią.

Podkreślono, że do końca życia prokuratorzy są ograniczeni w swych prawach obywatelskich i np. nie mogą prowadzić działalności politycznej. SN podkreślił, że stan spoczynku jest dobrowolny. Uznał również, że wygaszenie mandatów nie było przejawem dyskryminacji; nie doszło też do naruszenia europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności - jak twierdzili obaj prokuratorzy w swych zażaleniach.

Kodeks wyborczy nie reguluje możliwości wniesienia kasacji w sprawie o wygaszenie mandatu - powiedziała PAP Teresa Pyźlak z zespołu prasowego SN. Jeśli takie kasacje wpłyną, SN będzie badał ich dopuszczalność - dodała.

Święczkowski oświadczył, że choć przyjmuje do wiadomości postanowienie SN, to głęboko się z nią nie zgadza. Obecny na ogłoszeniu decyzji sądu Barski powiedział, że czuje się tą decyzją rozczarowany. "Przepraszam moich wyborców w imieniu ustawodawcy; gdybym spodziewał się takiego biegu spraw, nie wystartowałbym w wyborach" - zaznaczył.

Barskiego i Święczkowskiego w ławach poselskich zastąpią najprawdopodobniej: Jarosław Jagiełło i Andrzej Dąbrowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska