Szkolenie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu w czwartek. Zrealizowano je w ramach grantu otrzymanego od marszałka na projekt „Starość też radość”.
- Karol Tarkowski z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu przedstawił zagrożenia, z jakimi może spotkać się senior w dzisiejszych czasach i jak temu przeciwdziałać - informuje Dariusz Woźniak ze stowarzyszenia.
Należą do nich: metoda na wnuczka, policjanta, pracownika wodociągów, pracownika GOPS-u, pracownika gazowni, firmy energetycznej a także popularne ostatnio próby wyłudzenia pieniędzy za pomocą bankowości elektronicznej. - Osoby przychodzące do domu z ofertą naprawy zawsze trzeba wylegitymować a także zweryfikować informacje u źródła, dzwoniąc np. do spółdzielni - radzili prowadzący spotkanie.
Anna Rimell, członkini stowarzyszenia, omówiła sprawy związane z lekami: co zrobić, żeby skorzystać z refundacji leków, jak czytać receptę, a także, w jaki sposób zażywać leki, z czym ich nie łączyć, żeby leczenie było skuteczne. Poruszono również temat darmowych leków dla osób po 75-tym roku życia.
Wszyscy uczestnicy trzymali tzw. kopertę życia. To zbiór najważniejszych danych, m.in. kontaktów do osób bliskich czy listy zażywanych leków.
Ratownicy apelują o przechowywanie takiej koperty w lodówce. - Jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępna - apelują na stronie kopertazycia.pl.
Dariusz Woźniak pouczał, jak nie dać się nabrać na tzw. chwilówki.