Program w gminie Tuchola jest prowadzony od ub.r. Teraz samorząd tylko przedłuża jego działanie, opłacając opiekę na odległość.
Jak informuje Krzysztof Blas, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucholi, w 2022 r. samorząd zakupił 61 opasek. Skorzystało z niego 65 osób, bo kilka z nich zrezygnowało z udziału w programie.
- Opaska była już raz użyta. Pomogła w ratowaniu seniora w podeszłym wieku - zwrócił się do dyrektora Krzysztof Joppek, przewodniczący Rady Miejskiej w Tucholi.
Z odpowiedzi dyrektora wynika, że opaski spełniają swoje rolę.
- Podaję dane z pamięci - informował Blas. - Dwa razy wzywano służby, kilkanaście interwencji było ze strony rodziny. W czasie trwania programu odnotowano 120 połączeń z centrum ratunkowym.
Jakie są walory urządzenia, które nosi się jak zegarek na ręku? Przede wszystkim jest w nim przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS,
detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja). By móc z niej korzystać, trzeba było się najpierw przeszkolić. Szkolącymi byli pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucholi.
Program jest dedykowany dla seniorów powyżej 65 roku życia. Będzie nadal kontynuowany, ale w tym roku nie zostaną kupowane nowe urządzenia. System działa w ramach korpusu wsparcia seniorów utworzonego przez gminę.
Opaska daje też ich właścicielom komfort psychiczny. Seniorzy mają poczucie, że są pod opieką, a to im umożliwia lepsze samopoczucie bez martwienia się i kreślenia czarnych scenariuszy.
