Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne pamiątki po Czesławie Deglerze, burmistrzu Mroczy w czasach międzywojnia

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Wśród przekazanych pamiątek - archiwalne dokumenty, a także medal z podobizną marszałka Józefa Piłsudskiego
Wśród przekazanych pamiątek - archiwalne dokumenty, a także medal z podobizną marszałka Józefa Piłsudskiego M-GOSiR Mrocza
-Otrzymaliśmy sensacyjne dokumenty dotyczące byłego burmistrza Mroczy Czesława Deglera - informują pracownicy Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy. Ofiarodawcą pamiątek jest wnuk burmistrza.

Zobacz wideo: Nowy sezon w skokach narciarskich. Walka o Kryształową Kulę 2020/2021.

- Nie wiem w jakich okolicznościach nastąpiło przekazanie pamiątek. W poniedziałek 23 listopada będą o nich rozmawiał z Marianem Wiśniewskim, dyrektorem M-GOKiR- u. Sądzę, że możliwie szybko powinny one trafić do naszej Izby Pamięci – poinformował nas w czwartek 19 bm. Jarosław Odrobiński, przewodniczący Rady Miejskiej Mroczy, miłośnik historii.

Izba Pamięci otwarta została dwa lata temu przy ul. Śluzowej w Mroczy. Gromadzone są w niej pamiątki dotyczące historii regionu. Nie ma ich jeszcze zbyt dużo. To początek regionalnych zbiorów. Są jednak nadzieje, że ekspozycja będzie się stopniowo rozrastać i kiedyś Mrocza doczeka się małego muzeum.

Dar Zenona Dunajskiego, wnuka Czesława Deglera, jest dla Mroczy bezcenny. To głównie archiwalne dokumenty – dyplomy i legitymacje, ale też pamiątki osobiste, choćby należący do byłego burmistrza medal z podobizną marszałka Józefa Piłsudskiego.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Jak informują pracownicy ośrodka kultury - Czesław Degler to najdłużej urzędujący burmistrz międzywojennej Mroczy. Funkcję objął 30 września 1929 roku. Jest to postać tragiczna, bo w1942 roku za ukrywanie poszukiwanego przez Niemców kpt. Orłowskiego skazany został na 8 lat więzienia. Ślad po nim urywa się w obozie w Mauthausen. Jego żona trafiła do obozu w Oświęcimiu, gdzie zmarła w roku 1943.

Wśród przekazanych pamiątek po burmistrzu Deglerze jest m.in.: dyplom za zasługi dla rozwoju Związku Podoficerów Rezerwy Koła Inowrocław z roku 1931, legitymacja z roku 1938 o przynależności do Stowarzyszenia Weteranów byłej Armii Polskiej we Francji. Jest też akt weryfikacyjny Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej we Francji potwierdzający, że Czesław Degler „Jest byłym żołnierzem Armji Polskiej we Francji w szeregach której walczył z bronią w ręku o niepodległość w latach 1914-1920”. Jest też wiele innych dokumentów. Do tematu wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska