Zobacz wideo: Takie mają być zasady emerytur stażowych.
W maju wojewoda kujawsko-pomorski ogłosił nabór wniosków do Programu Centrum opiekuńczo-mieszkalnych dla osób starszych i z niepełnosprawnościami z zapewnieniem wyżywienia i opieką pielęgniarską. Sępólno aplikowało o 3 miliony złotych na utworzenie placówki całodobowego pobytu dla ośmiu osób i dwunastu w pobycie dziennym. Dodatkowym założeniem było utworzenie klubu seniora, który ma na celu motywowanie seniorów do działań na rzecz pomocy i wolontariackich na rzecz innych. W ramach klubu miały być realizowane zadania w zakresie organizacji czasu wolnego seniorów, upowszechnianie kultury oraz organizacji i aktywizacji społecznej w odniesieniu do społeczności lokalnej.
Sępólno bez dofinansowania na budowę placówki dziennego pobytu dla seniorów
Wniosek gminy Sępólnie nie został zatwierdzony, tym samym samorząd nie otrzymał żadnego dofinansowania. W całym kraju zaakceptowano 29 wniosków, w tym dwa z województwa kujawsko-pomorskiego (gmina Lubicz i gmina Brześć Kujawski). Z projektu finansowanego przez Fundusz Solidarnościowy była szansa na otrzymanie nawet stu procent wsparcia.
- Niestety, nie udało się nam go pozyskać. Nie oznacza to, że rezygnujemy z inwestycji. Jeśli pojawi się możliwość wnioskowania o kolejne środki finansowe w ramach ogłaszanych konkursów, to będziemy starać się ponownie – mówi Anna Sotkiewicz-Tumanik, kierownik referatu inwestycji i rozwoju gospodarczego Urzędu Miejskiego w Sępólnie Krajeńskim.
W grę wchodzi jedynie budowa nowego obiektu na działce przy ulicy Młyńskiej w sąsiedztwie żłobka.
Analiza demograficzna wskazuje, że społeczeństwo, nie tylko w gminie Sępólno, ale i całym kraju będzie się starzeć. Jednakże w gminie Sępólno brakuje miejsc dziennego i całodobowego pobytu dla starszej grupy mieszkańców. Ten fakt został wskazany w strategii rozwoju gminy jako jej bardzo słaba strona. Utworzenia placówki całodobowego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych zostało wpisane do strategii rozwoju gminu Sępólno do roku 2030.
