Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sępólno Krajeńskie. Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zdjęcia z uroczystości

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie
Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie Sandra Szymańska
W środę, 1 września, w Sępólnie Krajeńskim uczczono 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla złożyły władze powiatowe i gminne oraz delegacje szkół, instytucji i służb mundurowych. Ofiary obozu zagłady upamiętniono też w Radzimiu. W Witkowie zawisła znamienna tablica.

1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Oddziały Wehrmachtu przekroczyły granicę Rzeczpospolitej, w tym odcinek graniczny powiatu sępoleńskiego. W Sępólnie Krajeńskim uczczono 82. rocznicę tego wydarzenia. Wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla złożyły władze powiatowe i gminne oraz delegacje szkół i instytucji.

Obchody w Radzimiu ku pamięci ofiar obozu zagłady

W Radzimiu w gminie Kamień Krajeński na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego w intencji ofiar odbyła się msza święta. Tam znajdował się obóz dla internowanych - prowizoryczny obóz koncentracyjny dla mieszkańców Krajny, utworzony przez niemiecki Selbstschutz na terenie majątku ziemskiego, funkcjonujący od połowy września do połowy grudnia 1939. W Radzimiu więźniowie byli oni głodzeni, zmuszani do wyczerpującej pracy i poddawani nieludzkiemu traktowaniu. Wielu uwięzionych w obozie Polaków i Żydów zamordowano na terenie majątku lub wywieziono na stracenie do Rudzkiego Mostu. Podczas powojennych ekshumacji odnaleziono w Radzimiu zwłoki 113 osób zamordowanych jesienią 1939 roku. Część źródeł podaje, że liczba ofiar mogła sięgać nawet kilku tysięcy. Internierungslager Resmin jest uznawany za jedno z największych miejsc kaźni ludności polskiej na terenie powiatu sępoleńskiego w okresie II wojny światowej. Bywa także określany mianem „obozu zniszczenia”.

Witkowo - wjazd niemieckich żołnierzy

Z kolei w Witkowie, leżące kilometr od granicy Z Rzeszą Niemiecką (nieopodal Kamienia Krajeńskiego), gdy wybuchła wojna, na teren powiatu wkroczyli niemieccy żołnierze. Z tego wydarzenia są zachowane obrazy i filmy. Dziś mieszkańcy wsi zawiesili jedno z nich w miejscu wydarzenia.

- Jedno z nagrań, które zachowało się z tamtych czasów przedstawia wjazd żołnierzy niemieckich do naszej miejscowości, którzy rozjeżdżają się na ówczesnym skrzyżowaniu w lewo i w prawo. Jako mieszkańcy Witkowa postanowiliśmy umieścić billboard z kadrem z filmu z tamtego czasu. Zdjęcie to zostało umieszczone na wrotach stodoły, która stoi dosłownie w miejscu drewnianej z tamtych lat. Po lewej stronie załączyliśmy krótką informację o wydarzeniu oraz kod QR z linkiem do filmu, na którym można zobaczyć nagranie z wjazdu wojsk niemieckich do Polski oraz wypowiedź jednej z najstarszych dotychczas żyjących mieszkanek Witkowa, która była bezpośrednim świadkiem tamtych wydarzeń – poinformowała na Facebooku społeczność Witkowa.

Dodajmy, że tą mieszkanką była Kornelia Tetzlaff, wówczas 11-letnia dziewczynka.

TUTAJ WSPOMNIENIA KORNELII TETZLAFF Z WITKOWA

Obóz zagłady w Karolewie

W Więcborku burmistrz Waldemar Kuszewski wraz z jego zastępcą Jackiem Masztakowskim zapalili znicze i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Orła Białego. Główne uroczystości odbędą się w kaplicy w Karolewie, w niedzielę, 5 września. Rozpoczną się na cmentarzu ofiar cywilnych II wojny światowej, o godzinie 15, mszą św. w intencji pomordowanych ofiar w karolewskim lesie, gdzie mieścił się obóz zagłady. Tam niespełna dwudziestu członków organizacji Selbstschutz Westpreussen w ciągu 82 dni zabiło w brutalny sposób co najmniej 1781 mieszkańców z Więcborka i okolic. Z kolei 25 września na dystansie 10 km odbędzie się X Bieg Pamięci.

Zdjęcia z obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej - Sępólno Krajeńskie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska