Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sępólno. Wzrost bezrobocia w powiecie powoli wyhamowuje

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Sytuacja na rynku pracy w powiecie sępoleńskim stabilizuje się
Sytuacja na rynku pracy w powiecie sępoleńskim stabilizuje się Zdjęcie ilustracyjne/Karolina Misztal
W powiecie sępoleńskim, mimo pandemii koronawirusa, rynek pracy nie wygląda dramatycznie. - Sytuacja się stabilizuje: liczba osób bezrobotnych w ostatnich trzech miesiącach jest porównywalna i wzrasta liczba podjęć pracy. To optymistyczny wskaźnik – ocenia sytuację na lokalnym rynku pracy Piotr Bukolt, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie.

W powiecie sępoleńskim bez pracy na koniec lipca pozostaje blisko 1900 osób. To o ok. 260 osób więcej niż przed rokiem o tej porze roku. W maju wskaźnik stopy bezrobocia przekroczył 12 proc. i w tej chwili utrzymuje się na poziomie 12,5 proc. Choć mieszkańców powiatu bez pracy jest o nieco ponad 100 więcej niż na początku roku, w porównaniu z kwietniem tego roku sytuacja wygląda lepiej. W styczniu, przed pandemią koronawirusa, rejestrowanych było 313 osób.

- W okresie letnim wzrost osób bez pracy lekko wyhamowuje. W maju, czerwcu i lipcu liczba osób rejestrowanych była porównywalna: w maju było to 237 osób, w czerwcu i w lipcu 224. Na razie sytuacja się stabilizuje. Wzrasta liczba podjęć pracy, więc to optymistyczny wskaźnik – informuje Piotr Bukolt, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim. - Dotąd nie widać wielkich zmian poza pewnymi redukcjami, które miały miejsce na terenie naszego powiatu. Co prawda zauważyliśmy brak przedłużeń umów o pracę na czas określony, ale nie mamy żadnych niepokojących informacji, by jakiś zakład zamierzał zwolnic dużą grupę osób. Myślę, że pracodawcy sami nie wiedzą jeszcze, jak to będzie wyglądało – ocenia.

Wzrasta liczba podjęć pracy. To optymistyczny wskaźnik.
Piotr Bukolt, zastępca dyrektora PUP w Sępólnie Krajeńskim

Bezrobotni w powiecie sępoleńskim. Jest więcej podjęć pracy

Z danych urzędu pracy wynika, że w maju pracę podjęło 130 osób, w czerwcu 164, a do 27 lipca – 122. - Myślę, że liczba osób bezrobotnych będzie się wahała między 1800 a 1900 i być może na koniec roku będziemy mieć 13-procentową stopę bezrobocie, ale na dziś trudno jednoznacznie ocenić sytuację, bo ona dynamicznie się zmienia – mówi Bukolt.

Pandemia COVID-19 nie dała się w znacznym stopniu odczuć na zagranicznym rynku pracy. W czerwcu pracę poza granicami kraju podjęło 35 osób (o 10 więcej niż przed rokiem w tym samym miesiącu). To o 11 więcej niż w maju., chociaż mniej w porównaniu z początkiem roku, kiedy podjęć pracy za granicą było 65. Najmniej było ich w marcu, bo tylko 11.

Od stycznia do 27 lipca 2020 roku zarejestrowano 405 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, a zezwoleń na pracę sezonową wydano 32. - W 2019 roku w analogicznym okresie zarejestrowano 478 oświadczeń. W przypadku zezwoleń na pracę sezonową było tych zezwoleń 11– porównuje Bukolt.

Pomoc tarczowa w milionach. Urząd pracy w Sępólnie też zweryfikuje

Przedsiębiorcy z powiatu sępoleńskiego chętnie korzystają z tzw. Tarczy Antykryzysowej COVID-19. W ramach niskooprocentowanych pożyczek z Funduszu Pracy do sępoleńskiego pośredniaka wpłynęło 1612 wniosków. Urząd pozytywnie rozpatrzył 1549 na kwotę 7,7 mln zł.

- Zniesiony został obowiązek składania przez przedsiębiorcę wniosku o umorzenie pożyczki oraz oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Pożyczki umarzane są przez PUP po spełnieniu warunku prowadzenia działalności przez wskazany okres – zaznacza wicedyrektor urzędu pracy.

Pracodawcy nie muszą składać wniosku o umorzenie pożyczek.
Piotr Bukolt, zastępca dyrektora PUP w Sępólnie Krajeńskim

Niskooprocentowane pożyczki to forma pomocy, która cieszy się największym zainteresowaniem, ale pracodawcy z powiatu sępoleńskiego korzystają też z innych form wsparcia. Ponadto PUP w Sępólnie pozyskał dodatkowe pieniądze z rezerwy Funduszu Pracy z przeznaczeniem na aktywizację osób bezrobotnych w wysokości 1 mln 700 tys. zł.

Trwa głosowanie...

Czy koronawirus nadal stanowi zagrożenie?

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska