Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seria oszustw w powiecie sępoleńskim. 49-latek stracił fortunę na rzekomych kryptowalutach

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Mieszkaniec powiatu sępoleńskiego stracił 150 tys. zł na rzekomych kryptowalutach. Padł ofiarą oszusta
Mieszkaniec powiatu sępoleńskiego stracił 150 tys. zł na rzekomych kryptowalutach. Padł ofiarą oszusta pixabay.com
Propozycja łatwego i szybkiego zysku doprowadziła do utraty przez mieszkańca powiatu sępoleńskiego 150 tysięcy złotych. Mężczyzna miał zainwestować pieniądze w kryptowaluty. W ostatnim miesiącu kryminalni mieli kilkanaście podobnych zgłoszeń od ofiar oszustów.

Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie Krajeńskim przestrzega przed kolejnymi oszustwami. Więcborscy policjanci dostali w ostatnich dniach zgłoszenie od 49-letniego mieszkańca powiatu sępoleńskiego, który został oszukany. Miał szybko zyskać pieniądze, inwestując sumę w kryptowaluty. Taka oferta padła ze strony oszusta.

- Mężczyzna stracił ponad 150 tysięcy złotych, autoryzując osobiście przelewy wykonywane przez fałszywego doradcę finansowego  z jego konta bankowego. Niestety wspomnianych kryptowalut nie otrzymał – informuje st. asp. Małgorzata Warsińska, oficer prasowy KPP w Sępólnie.

Seria oszustw internetowych

Kryminalni w przeciągu ostatniego miesiąca otrzymywali kilkanaście zgłoszeń dotyczących różnego rodzaju oszustw za pośrednictwem aukcji internetowych i portali ogłoszeniowych. Ofiarami są zarówno kupujący, jak i sprzedający.

- Typowym oszustwem stosowanym przez nieuczciwych sprzedawców jest brak wysyłki zamówienia lub wysłanie towaru niezgodnego z opisem. Inną, coraz popularniejszą metodą, jaką również stosują przestępcy, jest wysłanie linku, za którego pośrednictwem mają zostać przelane pieniądze lub udostępnione dane osobowe. Pamiętajmy, aby nie klikać w ten link, bo można stracić swoje oszczędności – przestrzega rzeczniczka.

Policja apeluje, aby podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, zachować szczególną ostrożność. Przestępcy tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do dobrze nam znanych witryn banków lub sklepów.

- Zachowajmy ostrożność i rozwagę także podczas telefonicznych rozmów z nieznanymi osobami. Przestępcy działający na terenie naszego powiatu podszywają się również za pracowników różnych instytucji między innymi za pracowników banków, którzy podczas rozmowy telefonicznej informują, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone. W takiej sytuacji najlepiej rozłączmy się i skontaktujmy się  z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy rozmówca faktycznie jest tym, za kogo się podaje. Można też osobiście udać się do oddziału, by rozwiać wszelkie wątpliwości – wyjaśnia Warsińska.

Pamiętajmy!

  • Dane dostępowe do konta, karty płatniczej oraz dane osobowe to informacje, które powinny być zawsze chronione — nie należy ich udostępniać osobom nieuprawnionym
  • Ujawniając je, narażamy się na utratę swoich pieniędzy, a nawet zaciągnięcie kredytu lub pożyczki.
  • Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do nieznanych osób, a nie padniemy ofiarą przestępstwa.
  • W przypadku podejrzenia oszustwa informujmy zawsze policję.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska