Spis treści
- Wczoraj rozesłałem kolegom informację, w którym markecie można w tym tygodniu kupić cukier po 3,39 zł za kilogram, a oni mnie wyśmiali, bo kupują cukier taniej, ale przez internet. Tyle, że jest to cukier z Ukrainy – dodaje pszczelarz z powiatu chełmińskiego.
Czytelnik przejrzał kilka portali handlowych.
- I jestem w szoku. Ogłoszeń są setki. Ukraiński cukier sprzedaje się u nas tonami. U wielu z handlarzy minimalne zamówienie wynosi 20 ton. Cukier pakowany jest w torbach po 50 kg. Wszystko jest przeliczone pod dalszą dystrybucję: 14 big bagów na palecie waży 600 kg, na tira wchodzą 33 palety, itd. To musi się odbić na polskim rynku cukru. Tylko współczuć rodzimym plantatorom buraków. Jak oni to przetrwają?
Embargo potrzebne natychmiast
Pisaliśmy o tym, że w grudniu 2023 r. Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego zaapelował do Czesława Siekierskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, o natychmiastowe embargo na przywóz cukru z Ukrainy. Zostało już ono wprowadzone na Słowacji i Węgrzech.
- Obawiamy się, że nasz minister przede wszystkim będzie się liczył ze zdaniem Brukseli, a polskie interesy zejdą na dalszy plan. Tymczasem ukraińscy oligarchowie i biznesmeni z zachodu Europy zdążą znacznie pomnożyć kapitały. Naszym kosztem – komentują rolnicy.
Nie ma możliwości eksportu naszego cukru
Stanowisko w tej sprawie minister Czesław Siekierski zajął 9 stycznia br. w Programie 1 Polskiego Radia:
- Mamy bardzo poważny problem z cukrem, co się odbije na rynku. Tu prowadzimy pewne rozmowy w tym zakresie. Rośnie produkcja. Stajemy się dużym producentem cukru. Był dobry rok poprzedni, jeśli chodzi o plony buraka cukrowego. Ale rośnie również produkcja cukru i zwiększa się uprawa buraka na Ukrainie. Myśmy byli eksporterem cukru do różnych krajów europejskich, a teraz poszedł tam cukier ukraiński i nie ma możliwości eksportu naszego cukru - przyznał na antenie.
Włochy są drugim eksporterem cukru z Polski
Plantatorzy mówią, że tracimy przede wszystkim rynek włoski. Według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi, w 2023 r. Włochy były drugim eksporterem polskiego cukru po Niemczech. Rok wcześniej – czwartym, po Niemczech, Rumunii i Węgrzech. - Szkoda tej straty, bo rynek włoski udało się znacznie rozbudować w 2023 roku – podkreślają plantatorzy.
Potwierdzają to dane z resortu rolnictwa: od stycznia do września 2023 r. sprzedaliśmy Włochom 36 083 ton cukru, rok wcześniej w tym samym okresie było to 14 070 ton.
Plantatorzy buraka w całej Unii Europejskiej naciskają na Komisję Europejską, żeby nie przedłużała decyzji o nieograniczonym i bezcłowym imporcie cukru z Ukrainy, który obowiązuje do 5 czerwca 2024.
- Ta decyzja wpływa destrukcyjnie na sytuację rynkową w Polsce i jest poważnym zagrożeniem dla trwałości uprawy buraków cukrowych w naszym kraju – uzasadniają plantatorzy.
