Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plantatorzy buraka cukrowego czują się zdradzeni. Apelują o embargo na ukraiński cukier

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego zawnioskował do UE o rezygnację z przepisów zezwalających na nieograniczony import cukru z Ukrainy
Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego zawnioskował do UE o rezygnację z przepisów zezwalających na nieograniczony import cukru z Ukrainy pixabay.com
Plantatorzy buraka w całej Europie czekają na stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie nieograniczonego i bezcłowego importu cukru z Ukrainy. - Cena za buraki jest ściśle powiązana z cenami cukru, a te znacznie spadły w związku z napływem cukru z Ukrainy – tłumaczy Józef Pawela, prezes Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy. - Jak najbardziej jesteśmy za embargiem i z niepokojem czekamy na rozwój wydarzeń.

Wkrótce na forum Unii Europejskiej rozpoczną się rozmowy dotyczące przedłużenia rozporządzenia, które obowiązuje do 5 czerwca 2024 i zezwala na bezcłowy i nieograniczony import produktów rolnych z Ukrainy. Głos w tej sprawie zabrali już plantatorzy buraków w całej Europie.

- W Polsce konieczne jest wprowadzenie natychmiastowego embarga na przywóz cukru z Ukrainy - podkreśla Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, o co zawnioskował do Czesława Siekierskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Import cukru z Ukrainy wzrósł kilkudziesięciokrotnie

- Bezcłowy i nieograniczony import cukru z Ukrainy wpływa destrukcyjnie na sytuację rynkową w Polsce i jest poważnym zagrożeniem dla trwałości uprawy buraków cukrowych w naszym kraju – uzasadniają plantatorzy. - Od momentu tymczasowego zawieszenia ceł i kontyngentów na import ukraińskich produktów rolnych, import cukru z Ukrainy do Unii Europejskiej wzrósł kilkudziesięciokrotnie.

Najbardziej narażone są państwa przygraniczne. Władze Słowacji i Węgier wprowadziły już zakaz importu cukru i innych produktów rolnych z Ukrainy.
- Podobnie jak w ww. państwach, również KZPBC zawnioskował o działania, które doprowadzą do rezygnacji przez UE z przepisów zezwalających na nieograniczony dostęp do unijnego rynku dla cukru z Ukrainy – informuje KZPBC i domaga się przywrócenia pierwotnych przepisów o rocznym kontyngencie importowym dla cukru ukraińskiego w wysokości 20 070 t.

- Po jego zawieszeniu import cukru z Ukrainy w roku gospodarczym 2022/23 przekroczył 400 tys. t, w obecnym sezonie szacunki strony ukraińskiej wskazują na 700 tys. t, natomiast w roku gospodarczym 2024/25 ten wolumen może przekroczyć 1 mln t. Są to ilości, które destabilizują równowagę rynkową – tłumaczą plantatorzy. - W bieżącym sezonie w Polsce wyprodukujemy ok. 2,3 mln t cukru – zachodzi pytanie, o ile set tysięcy ton będziemy musieli zmniejszyć produkcję cukru (i zasiewy buraków) w przyszłym roku, jeżeli import cukru z Ukrainy będzie dalej możliwy?

Cena za buraki zależy od ceny cukru

W ostatnich miesiącach w Polsce i pozostałych krajach graniczących z Ukrainą odnotowano znaczne spadki cen cukru.
- Cena za buraki jest ściśle powiązana z cenami cukru – tłumaczy Józef Pawela, prezes Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy. - Jak najbardziej podpisujemy się pod wnioskiem za embargiem, tym bardziej, że przyjeżdża tu cukier z buraków, które zostały wyprodukowane za pomocą środków, które u nas są zakazane. My musimy używać o wiele droższych środków niż na Ukrainie, stosować bardzo drogie opielacze mechaniczne, bo nie ma siły roboczej. To nie jest uczciwa konkurencja.

Europejscy plantatorzy czują się zdradzeni

Dosadniej wypowiada się w tej sprawie Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraków Cukrowych:

- Czujemy się zdradzeni i oburzeni podwójnymi standardami stosowanymi przez Komisję Europejską, która zakazała stosowania w UE licznych substancji czynnych używanych do ochrony buraków cukrowych, takich jak nasiona zaprawiane neonikotynoidami, jednocześnie przymykając oko na masowy import cukru buraczanego z Ukrainy, gdzie stosowanie tych substancji jest dozwolone i niezgodne z Europejskim Zielonym Ładem.

Polscy plantatorzy z niepokojem czekają na to, co się wydarzy. - Oczekujemy ochrony naszego rynku – podkreśla Józef Pawela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska