Koniec upalnego lata, pierwsze dni dżdżystej i chłodnej jesieni, to początek sezonu grupowego.
Na razie w szpitalach regionu nie notuje się zwiększonej liczby pacjentów, u których stwierdzono ostre infekcje grypopo-dobne lub grypę. - W przychodniach notujemy jednak wzrost liczby pacjentów skarżących się na bóle gardła, katar i kaszel - wyjaśnia Kamila Wiecińska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. - Na szpitalnych oddziałach osób, u których stwierdzono grypę, na szczęście jeszcze nie ma.
W innych szpitalach również nie odnotowano wzrostu zachorowań. Ale… - Po upalnym i suchym lecie, wrześniowym och-łodzeniu i szybkich zmianach temperatury wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wzrosło zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie - twierdzi Szymon Kopa, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, organizacji wchodzącej w skład Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Mamy dwie szczepionki. Właśnie negocjujemy z producentami ich ceny, ale na razie bez rezultatu. Firmy farmaceutyczne nie chcą ich obniżyć. Poza tym nie były one dostępne.
- Ostatnio nigdzie nie mogłam kupić szczepionki - skarży się pani Marta. - Jeśli tylko pojawi się na rynku, kupię, by cała nasza rodzina mogła się zaszczepić.
Szymon Kopa przyznaje, że szczepionki są dostępne dopiero od połowy września. - Ceny, pomimo naszych starań, wzrosły w stosunku do minionego roku o 10 złotych, czyli o około 30 procent - wylicza Kopa. - Nie chcemy na tych szczepieniach zarabiać, dlatego we wszystkich przychodniach, należących do naszego związku pacjent zapłaci tylko za szczepionkę oraz materiały, na przykład waciki i strzykawkę.
Masz informacje? Redakcja Gazety Pomorskiej czeka na #SYGNAŁ
Podstawą nadzoru epidemiologicznego nad grypą jest rejestracja przypadków zachorowań na tę chorobę i wszystkich przypadków zachorowań grypopo-dobnych/ostrych zakażeń dróg oddechowych.
- Od wielu lat zachorowania te stanowią najliczniejszą grupę wśród chorób zakaźnych podlegających nadzorowi epidemiologicznemu - przypomina Agnieszka Noculak, kierownik w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
W 2018 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 315.249 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. W minionym sezonie epidemi-cznym - 2018/19, w okresie od 1 września do 30 kwietnia odnotowano 219.783 zachorowania i podejrzenia zachorowania na gry-pę. Do szpitali skierowano łącznie 914 osób, głównie z powodu objawów ze strony układu oddechowego. Zanotowano 3 zgony z powodu grypy oraz 5 zgonów osób zakażonych wirusem gry-py. Laboratoryjnie potwierdzono 276 przypadków grypy.
