- Od 2014 roku polscy hodowcy i producenci trzody chlewnej oraz przetwórcy mięsa wieprzowego zmagają się z postępującym na terenie kraju afrykańskim pomorem świń. Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy strefa III ASF powiększyła się o ok. 10 - 20 proc. Oznacza to, iż obecnie aż 30 proc. krajowej produkcji tuczników znajduje się w przedmiotowej strefie. Najbardziej dotknięte regiony, tj. Wielkopolska, pow. piotrkowski (Grabica), pow. żuromiński (Żuromin – Lubawa), charakteryzują się wysokim stopniem specjalizacji w produkcji trzody chlewnej, a dla wielu z tamtejszych gospodarstw chów trzody chlewnej jest podstawowym źródłem dochodu. Oceniamy, że zakłady ubojowe korzystające z zaplecza surowcowego znajdującego się ww. regionach mogą ubić zaledwie około 50% tuczników w III strefie ASF - to fragment listu, który został skierowany na biurko Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa.
Sieci handlowe odmawiają przyjmowania wieprzowiny. Branża, zwracając się do szefa resortu rolnictwa, zaapelowała o reakcję.
Kłopot ze zwiększeniem ubojów przez zakłady wynika z odmowy odbiorców (przede wszystkim sieci handlowych) zakupu produktów pochodzących z tych tuczników. Łamią one zobowiązanie podjęte trzy lata temu, w którym zadeklarowały odbiór produktów wieprzowych pochodzących ze stref ASF.
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF podpisali:
- Aleksander Dargiewicz - Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
- Witold Choiński - Związek Polskie Mięso
- Janusz Rodziewicz - Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej
- Monika Piątkowska - Izba Zbożowo-Paszowa
- Wiesław Różański - Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI
- Ignacy Zaremba - Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS"
"Obecna polityka sieci handlowych doprowadzi do tego, że rolnicy produkujący w strefach ASF zostaną całkowicie pozbawieni możliwości konkurowania na rynku, a niejednokrotnie zmuszeni do rezygnacji z prowadzonej działalności. Utrzymywanie tej sytuacji przy jednoczesnym rozprzestrzenianiu się ASF w Polsce długotrwale obniży rentowność produkcji tuczników w regionach o największej koncentracji chowu i spowoduje dalszą redukcję pogłowia świń w Polsce, co pogłębi kryzys z jakim zmaga się branża wieprzowa od lat", czytamy.
Sygnatariusze wskazują, że brak działań doprowadzi do dalszego uzależniania się Polski i polskich konsumentów od importowanego mięsa. Według nich, spowoduje to nieodwracalne szkody dla krajowego chowu i hodowli trzody chlewnej oraz polskiego sektora mięsnego. Tym samym - dla krajowego rolnictwa.
