Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sierpniowy ogród

Malwa
W sierpniu musimy uważać na bielinka kapustnika. Jeśli ośmieli się złożyć żółtopomarańczowe jajeczka na naszej kapuście - zniszczmy je. Inaczej gąsienice bielinka schrupią nam warzywa, zanim zdążymy zareagować.

     W warzywniku
     
W pierwszej połowie sierpnia nad grządkami z warzywami często widzimy białe motylki. To bielinek kapustnik, który w tym okresie odbywa lot godowy i składa żółtopomarańczowe jajeczka. Jedno złoże, widoczne na spodniej stronie liści warzyw kapustnych, liczy z reguły ponad 100 jaj. Musimy szybko reagować i niszczyć jaja, zanim wylęgną się z nich żarłoczne gąsienice.
     W drugiej połowie sierpnia wylatują muchówki miniarki porówki. Jej larwy żerują na białej części porów, pozostawiając brązowe tunele. Przeciwko miniarce porówce musimy zastosować środki chemiczne: Karate lub Spruzit zaraz po zaobserwowaniu białych plamek na liściach. Następny zabieg należy przeprowadzić po 10-14 dniach.
     Początek sierpnia to czas zwalczania połyśnicy marchwianki. Stosujemy Trebon lub Basudin, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Można też użyć Bioczosu, którego zapach odstrasza szkodnika.
     Jeśli zauważymy, że niektóre rośliny: kapusta i kalafior słabo rosną, należy ostrożnie wyjąć je z ziemi i obejrzeć korzenie. Prawdopodobnie znajdziemy na nich palczaste narośla, co świadczy o porażeniu kiłą kapuścianą. Zaatakowane rośliny należy usunąć i zniszczyć pamiętając, że nawet najmniejsze kawałki korzeni pozostawione w ziemi staną się źródłem choroby w przyszłym roku.
     W sierpniu zbieramy ogórki, cukinie, patisony, kabaczki, fasolę szparagową, pomidory, paprykę, oberżyny, kalafiory, brokuły (nie wolno dopuścić do otwarcia się pączków kwiatowych), średnio wczesne odmiany kapusty głowiastej, kukurydzę cukrową (nie wolno przeoczyć fazy dojrzałości mlecznej), seler naciowy, marchew, buraki ćwikłowe, karczochy (pąki kwiatostanowe ścinamy przed ich otwarciem się).
     Do końca miesiąca trzeba poczekać ze zbiorami czosnku (przed całkowitym zaschnięciem), kopru włoskiego, cebuli (gdy szczypior zaczyna się załamywać), melonów (gdy część szczytowa jest miękka) i kawonów oraz fasoli na suche nasiona.
     Na początku miesiąca możemy wysiać boćwinę, sałatę głowiastą i masłową oraz rzodkiewkę, szpinak, roszponkę i szczaw na zbiór wiosenny. W połowie miesiąca siejemy rzodkiew, kapustę pekińską i chińską oraz koper ogrodowy. Po 15 sierpnia - rzepę.
     Natomiast w ciągu całego miesiąca wysadzamy rozsadę kapusty pekińskiej i chińskiej, endywii, kopru włoskiego i jarmużu.
     W pierwszych dniach sierpnia ogławiamy wysokie odmiany pomidorów - usuwamy wierzchołek rośliny z dwoma liśćmi nad ostatnim gronem. Usuwamy też dolne liście i wyłamujemy pędy boczne.
     W sadzie
     
Na początku sierpnia zwalczamy owocówkę śliwkóweczkę. W okresie lotu motyli stosujemy Dimilin 25 WP, Ekos 100 EC, Nomolt 150 SC. Basudin 25 EC stosujemy tuż przed wylęganiem się gąsienic.
     U jabłoni, grusz i śliw wycinamy wilki, czyli długie pędy wyrastające pionowo. U czereśni i wiśni teraz właśnie usuwamy chore i zagęszczające koronę pędy lub radykalnie odmładzamy drzewa, co jest korzystne szczególnie u wiśni. Wiśniom skracamy pędy o 1-1,5 m od wierzchołka. Po cięciu smarujemy rany maścią ogrodniczą lub Funabenem.
     Po zbiorach krzewom malin i jeżyn wycinamy pędy, które owocowały nisko nad ziemią i przerzedzamy pędy tegoroczne. Najstarsze pędy usuwamy porzeczkom.
     Do połowy sierpnia możemy sadzić truskawki. Uważajmy na głębokość sadzenia. Krzaczki muszą być zagłębione w ziemi do szyjki korzeniowej, a pąk wierzchołkowy musi być nad ziemią. Po sadzeniu truskawki obficie podlewamy.
     Jeśli wiśnie chorowały na drobną plamistość liści drzew pestkowych, należy po zbiorach użyć Syllitu. Zwalczamy też parch jabłoni i gruszy oraz zwójki i owocówkę śliwkóweczkę.
     Na rabacie
     
Możemy wykopać, podzielić i przesadzić te rośliny ozdobne, które kwitły wiosną i wczesnym latem: płomyk szydlasty, rojniki, rozchodniki, fiołki, goździki, złocienie wielkie, żagwiny.
     Piwonie ostrożnie wykopujemy, strumieniem wody oczyszczamy korzenie z ziemi i usuwamy resztki pędów. Karpy dzielimy tak, żeby każda część miała od 3 do 5 silnych pąków. Sadzimy je na głębokości 4 cm. Umieszczone zbyt głęboko przez kilka lat mogą nie zakwitnąć.
     Rośliny balkonowe regularnie podlewamy i nawozimy. Jeśli zaatakuje je mączlik szklarniowy (popularnie zwany białą muszką) zwalczamy go stosując Provado AE, Polysect, Nomolt lub Talstar. Mszyce zwalczamy Pirimorem, Polysectem, Provado.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska