Zobacz wideo: Więcej radarów na polskich drogach. Zapłaci za to Unia.
- Z inicjatywą otwarcia w Bydgoszczy sklepu socjalnego wyszła radna Joanna Czerska-Thomas. Sklep powstanie przy współudziale miasta - będzie działał w lokalu pod adresem: ul. Śniadeckich 63.
- To lokal użyczony przez miasto, ma powierzchnię 200 m kw.
- Wejścia do sklepu będą dwa – zarówno od ul. Śniadeckich, jak i od ul. Dworcowej.
- Prowadzić go będzie fundacja Wolne Miejsce.
- Otwarcie ma nastąpić w ciągu kilku tygodni.
- Zakupy będą tam robić bydgoszczanki i bydgoszczanie, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, współpracujący z MOPS-em.
Sklep socjalny w Bydgoszczy powstaje przy współudziale miasta
- Idea sklepu socjalnego wpisuje się w politykę społeczną Bydgoszczy. Oferta sklepu kierowana będzie do mieszkańców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i ekonomicznej, podopiecznych MOPS-u, ale także osób, które dotąd z takiej pomocy nie korzystały - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.
Dla kogo zakupy za pół ceny w bydgoskim sklepie socjalnym?
- Przykład Katowic, gdzie sklep socjalny działa od grudnia, pokazuje, że takie miejsca są niezwykle potrzebne, szybko wpisują się w życie miasta, bo świetnie integrują społeczność. Nie chodzi bowiem tylko o to, że w sklepie osoby, które potrzebują pomocy, godnie robią zakupy, ale i o to, że w działającej przy sklepie kawiarence, walczącej z wykluczeniem, mogą budować relacje społeczne - mówi Joanna Czerska-Thomas.
- Lokal, w którym powstanie bydgoski sklep jest położony w samym centrum miasta, więc osoby potrzebujące łatwo do niego dotrą, jest duży, do daje możliwość efektywnej pomocy wielu ludziom - mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, która przeniosła do Polski austriacką ideę tworzenia sklepów socjalnych.
Co znajdzie się w ofercie sklepu socjalnego przy ul. Śniadeckich w Bydgoszczy?
W sklepie będzie można kupić m.in. produkty spożywcze i chemię gospodarczą za 50 proc. wartości. Produkty będą pozyskiwane z różnych źródeł, część asortymentu będą stanowiły produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia. W idei sklepu socjalnego chodzi nowiem też o to, by przeciwdziałać marnowaniu żywności.
W naszym regionie podobny sklep powstaje we Włocławku, są także plany otwarcia sklepu socjalnego w Toruniu.
Jak działają pierwsze sklepu socjalne w Polsce?
- Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym.
- Osoby w trudnej sytuacji materialnej otrzymują kartę uprawniającą do zakupów produktów w cenach do 50 proc. ich wartości rynkowej.
- Działania zapobiegające samotności i wykluczeniu społecznemu, przez aktywizację i integrację społeczną, będę wspierane przez Spichlerz Caffee, czyli punkt kawiarniany prowadzony przy sklepie.
