Dlaczego śledzik?
Zastanawiacie się, co to jest śledzik? Dlaczego śledzikiem nazywa się ostatni dzień karnawału?
W śledzika i weekend go poprzedzający organizuje się huczne imprezy, żeby świętować ostatnie chwile karnawału i wyszaleć się przed nadejściem Wielkiego Postu i w spokoju oczekiwać na Wielkanoc.
Mówi się, że w ostatni dzień karnawału stoły uginały się od jedzenia, ale nie brakowało również alkoholu. Przyjęło się, że do picia wódki najlepsza zakąska to właśnie śledzik. Stąd jego obowiązkowa obecność podczas hucznych ostatkowych imprez. Śledzik zwiastował dobrą zabawę i nadejście postu.
Śledzika zamiennie określa się mianem "ostatków". Tę nazwę już dużo łatwiej wytłumaczyć - jest to bowiem ostatni dzień karnawału.
Śledzik obyczaje, tradycje
Najpopularniejszym obrzędem związanym z ostatkami, czyli śledzikiem i poprzedzającym go weekendem jest tzw. chodzenie z kozą. Jest to dawny pogański obrzęd, który współcześnie przetrwał na Kujawach głównie w Inowrocławiu, Śmiłowicach, Olganowie, Kuźnicach, Janikowie, Zakrzewie, Brześciu Kujawskim, Bądkowie i Lubrańcu oraz w okolicach wsi: Warząchewka Nowa, Warząchewka Polska, Pińczata, Jaranowo, Kłobia , Ossowo , Grabie, Ludzisko, Opoki, Przybranowo, Służewo, Osięciny, Topólka,Tuczno, Straszewo, Siniarzewo, Krzywosądz.
Obrzęd ten polega na tym, że przez miasto lub wieś przechodzi orszak przebierańców, w skład którego wchodzą:
- koza
- koń
- diabeł
- siora, czyli mężczyzna przebrany za kobietę z dużym wiklinowym koszem zbierający dary za zabawianie gospodarzy
- para młoda
- dziad
- baba
- kominiarz
- niedźwiedź
- strażak
- policjant
- żołnierz (z czasów legionów Dąbrowskiego)
- śmierć z kosą
- bocian
- Żyd
- orkiestra
Jak podaje Wikipedia, chłopak odgrywający rolę kozy narzucał sobie na głowę i ramiona wywrócony włosem na wierzch kożuch, w ręku trzymał kij z osadzoną na nim drewnianą głową, obitą kozią skórą i ozdobioną rogami, a na szyi zawieszony miał dzwonek. Podczas występu kolędników, koza skakała po izbie, przedstawiając pantomimę do muzyki "koziej kapeli", złożonej z "gęślarzy", basisty i bębniarza.
Śledzik jest świętem ruchomym, które przypada zawsze we wtorek, dzień przed Środą Popielcową.
