Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy, a czynności procesowe i operacyjne prowadzi Zarząd w Bydgoszczy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Postępowanie dotyczy oszustw popełnianych, między innymi za pośrednictwem znanego portalu sprzedaży internetowej. Szkody miały sięgnąć prawie 3,5 mln zł, a przestępstw dokonywano w latach 2020-2024.
- Ustaleni sprawcy, pozyskując rachunki bankowe otwierane przez tzw. słupy, zakładali bez ich wiedzy, na ich dane osobowe, działalności gospodarcze w ramach których prowadzili następnie sprzedaż w sieci Internet podrobionych produktów znanych marek - mówi prok. Agnieszka Adamska-Okońska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.
Zbierali dobre opinie, potem po prostu oszukiwali
Początkowo towary były wysyłane kupującym, w celu uzyskania pozytywnych opinii, lecz - po zbudowaniu odpowiedniej renomy konta sprzedawcy - zaprzestawano wysyłki towarów. Dotychczas zidentyfikowano 88 sklepów działających w analogicznym modus operandi, zarządzanych i prowadzonych przez sprawców.
- W oparciu o zebrany materiał dowodowy, we współpracy z Zarządami CBZC w Gdańsku i Olsztynie oraz przy udziale Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, na przełomie maja i czerwca zatrzymano 10 osób podejrzewanych o udział w przestępczym procederze - mówi rzeczniczka bydgoskiej prokuratury. - Wobec 5 z nich, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i szeregu oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, prokurator Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, po wykonaniu z ich udziałem czynności procesowych, wystąpił do sądu z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy uwzględnił wszystkie wnioski, stosując wobec podejrzanych izolacyjne środki zapobiegawcze na okres 3 miesięcy.
W stosunku do pozostałych osób, którym zarzucono pomocnictwo do oszustwa oraz ukrywanie środków pochodzących z przestępstwa, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych.
Handel podróbkami odzieży i perfum
W ramach przeszukań ustalonych miejsc zamieszkania sprawców i miejsc prowadzenia przez nich działalności przestępczej ujawniono i zabezpieczono: komputery, telefony i nośniki danych oraz modemy mobilne, karty SIM zarejestrowane na dane osób trzecich, umowy rachunków bankowych, skany i oryginały dokumentów tożsamości tzw. słupów, tj. przedmioty wykorzystywane w przestępczym procederze.
W jednym z garaży wynajmowanych przez sprawców ujawniono i zabezpieczono infrastrukturę teleinformatyczną służącą do zdalnego zarządzania prowadzonymi sklepami, z wykorzystaniem oprogramowania typu AnyDesk.
Ponadto w wynajmowanym przez sprawców magazynie zabezpieczono 921 kilogramów kawy, ponad 200 flakonów perfum oraz niemal 3000 sztuk odzieży marek premium, których autentyczność będzie weryfikowana na dalszym etapie postępowania.
W toku przeszukań ujawniono ponadto kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce, biżuterię i dwie wartościowe złote monety, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar i środków karnych. W wyniku zajęcia rachunków bankowych sprawców zabezpieczono dalsze 63.000 złotych. Dokonano również zabezpieczeń na nieruchomościach o wartości przekraczającej 1,5 miliona złotych.
Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 20.
