https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śliskim chodnikiem do trybunału

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA
Na wielu włocławskich chodnikach jest bardzo ślisko. Na  zdjęciu: ulica Płocka, tu także piesi poruszają sie z trudem.
Na wielu włocławskich chodnikach jest bardzo ślisko. Na zdjęciu: ulica Płocka, tu także piesi poruszają sie z trudem. Wojciech Alabrudziński
Kto ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodników? Oczywiście, właściciele nieruchomości. Pozostaje jednak kwestią sporną, czy w każdym przypadku.

     Po intensywnych opadach śniegu na początku roku wiele chodników we Włocławku zamieniło się w ślizgawki. Są też trakty do tej pory nieodśnieżone. Wielu naszych Czytelników twierdzi, że po mieście zdecydowanie lepiej się jeździ niż chodzi, bo jezdnie są lepiej odśnieżone niż chodniki.
     Straż Miejska od 20 grudnia do wczoraj ukarała mandatami za niewłaściwe utrzymanie chodników ośmiu właścicieli posesji, siedem spraw skierowała do sądu, wystosowała też 24 wezwania do właścicieli prywatnych posesji i tyleż samo do służb miejskich, odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie. W 10. przypadkach skończyło się na upomnieniach.
     Obowiązek oczyszczania
     chodników ze śniegu i lodu nakłada na właścicieli nieruchomości uchwała Rady Miasta w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku w mieście. Mówi ona, że właściciel nieruchomości zobowiązany jest do "oczyszczenia ze śniegu i lodu, a także usuwania błota i innych zanieczyszczeń" z chodnika wzdłuż całej posesji. W przypadku gołoledzi właściciel lub administrator ma obowiązek posypywać chodnik "materiałem szorstkim" (bez dodatku środków chemicznych) systematycznie, w zależności od potrzeb dla zachowania czystości i bezpieczeństwa".
     Przepisy uchwały dopuszczają pozostawienie pryzm śniegu na chodniku wzdłuż krawężnika, pod warunkiem, że nie utrudnia to ruchu pieszych".
     Czy obowiązek utrzymania chodników dotyczy także właścicieli, których posesje nie graniczą z trotuarem, lecz oddzielone są pasem zieleni? Zdaniem Janusza Lazara, komen- danta Straży Miejskiej, tak.
     Wśród prawników
     nie tylko włocławskich, zdania są jednak podzielone. Niektórzy z nich twierdzą, że w takim przypadku obowiązek odśnieżania ciąży na gminie, bo tak stanowią przepisy ustawy, a więc aktu prawnego wyższego rzędu.
     Jak się dowiedzieliśmy, sprawą próbowano zainteresować nawet Trybunał Konstytucyjny. Do tej pory jednak nie zajął stanowiska. Na wszelki wypadek lepiej więc trotuar przy domu odśnieżać i posypywać piaskiem, zwłaszcza, że wypadków na oblodzonych chodnikach nie brakuje.
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska