Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołtys Brygida Czapiewska: To współpraca z samorządem decyduje o tym, czy sołtys może działać

AGATA WODZIEŃ
Brygida Czapiewska na gali wręczenia nagród laureatom plebiscytów Rolnik Roku i Sołtys Roku 2019
Brygida Czapiewska na gali wręczenia nagród laureatom plebiscytów Rolnik Roku i Sołtys Roku 2019 Przemysław Popowski
Brygida Czapiewska została Sołtysem Roku 2019 wg kapituły. Jej obecna kadencja w roli sołtysa Małej Nieszawki jest drugą. Rok temu też wygrała w naszym konkursie - jako Sołtys Debiutant.

- Pragnę podziękować 2502 mieszkańcom sołectwa Małej Nieszawki - mówiła ze sceny Brygida Czapiewska, tuż po odebraniu tytułu Sołtys Roku 2019, który przyznała jej - razem z nagrodami - kapituła konkursowa.

- To współpraca z samorządem decyduje o tym, czy sołtys może działać - przekonywała nagrodzona laureatka z gminy Wielka Nieszawka, położonej w sąsiedztwie Torunia.

Brygida Czapiewska funkcję sołtysa pełni w sołectwie Mała Nieszawka w powiecie toruńskim drugą kadencję (tę - od stycznia tego roku). Już rok temu kapituła naszego konkursu organizowanego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, doceniła jej działania, przyznając tytuł Sołtysa Debiutanta.

Po pierwszej kadencji siły pani sołtys nie wyczerpały się, wykazała gotowość do dalszej pracy na rzecz mieszkańców sołectwa i ci mieszkańcy do tej roli wybrali ją ponownie. Po raz drugi, choć już w innej kategorii, docenili panią Brygidę członkowie kapituły.

Za niezwykle ważne kapituła uważa zaangażowanie społeczne. A nasza laureatka zamierza kontynuować szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i oczywiście współpracować z mieszkańcami. Są też inne inicjatywy, które aktywizują i integrują społeczność, za które doceniliśmy sołtys Brygidę Czapiewską.

Sołtyska, która aktywizuje mieszkańców sołectwa

Pani Brygida wie, jak ważna jest krew. „Od 2002 roku w Toruniu, a od 2010 roku w Małej Nieszawce i w Cierpicach jako sołtys organizuję Akcje Honorowego Krwiodawstwa, regularnie co 3 miesiące”, wyjaśnia sołtys w zgłoszeniu konkursowym. Ostatnio taka akcja odbyła się 15 września w Cierpicach. Inicjatywa jest adresowana do mieszkańców terenu całej gminy Wielka Nieszawka, a w jej skład, poza Małą Nieszawką, wchodzą również sołectwo Cierpice, Brzoza i sołectwo Wielka Nieszawka. Dzięki temu działaniu za każdym razem dla krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Bydgoszczy pozyskiwanych jest 25-30 litrów krwi.

Polecamy również: Olimpiada wiedzy rolniczej 2019. Młodzi rolnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę

Pani sołtys stawia również na ruch, dlatego od 2017 roku organizuje Bieg Przełajowy Niepodległości dla dzieci, młodzieży i mieszkańców Małej Nieszawki. Za każdym razem bierze w nim udział ponad 200 osób. Przed nami 3. edycja tego wydarzenia. To nie koniec. „Jako sołtys organizuję szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla mieszkańców, młodzieży i dzieci jako działanie cykliczne i okazjonalne (w tym roku m.in. podczas kolonii letnich dla dzieci i młodzieży”.

Pani Brygida ma również kolejne plany inwestycyjne.

Chciałaby rozbudowy jednego placu zabaw i dokończenia tworzenie kolejnego placu przy ul. Topolowej. Nie rezygnuje z cyklicznego sprzątania zaniedbanych terenów. Obszar wsi ma być czysty i cieszyć oko mieszkańców oraz przyjezdnych. Turysta może tu zajrzeć, żeby obejrzeć ruiny krzyżackiego zamku komturskiego, który został rozebrany przez Krzyżaków. Do dzisiaj zachowały się pozostałości fundamentów i piwnic budowli. Urząd gminy podaje, że zamek znajduje się obecnie na terenie prywatnym, jednak dzięki uprzejmości właścicieli udostępniony jest dla zwiedzających. Inny punkt wart odwiedzenia przez miłośników historii, to dawny drewniany zbór mennonicki z 1890 r., aktualnie użytkowany jako kościół katolicki.

Czym jeszcze może pochwalić się Brygida Czapiewska? - Współorganizuję Rajd Rowerowy 3 Sołectw z Funduszu Sołeckiego, w tym roku odbył się 5. rajd. Udział bierze w nim 60-70 osób - wymienia.

- Zainicjowałam zajęcia teatralne i sportowe dla dzieci szkoły podstawowej, by rozbudzić zainteresowania u dzieci. Zajęcia opłacane są z funduszu sołeckiego - dodaje. - Od 2017 r. są organizowane przez cały rok zajęcia sportowe na basenie dla wszystkich grup wiekowych, głównie dla młodzieży i seniorów. Inicjatywa sportowa wspierana z funduszu sołeckiego od 2017- nadal w celu aktywizacji, usprawniania i poprawy stanu zdrowia mieszkańców) - podaje sołtys.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska