Królikowo to jedno z większych sołectw w gminie Szubin o dużych tradycjach rolniczych. Mieszkańców jest blisko 600. Działa tu świetlica wiejska, biblioteka, koło gospodyń wiejskich, ochotnicza straż pożarna. Ważną rolę odgrywa Szkoła Podstawowa w Królikowie, której niedawno nadano imię „Ziemi Pałuckiej”.
- Był czas, gdy osób tu żyjących ubywało, ale to się zmieniło - słyszymy. Dziś rodziny coraz chętniej osiedlają się w sołectwie. Zaglądają też do Królikowa, by wypocząć. Elżbieta Katafiasz z mężem Zbigniewem wiedzą to najlepiej. Od lat prowadzą we wsi 29-hektarowe gospodarstwo agroturystyczne nastawione na ekologiczną produkcję roślinną. - Przyjezdni cenią sobie u nas ciszę i spokój, a także piękne otoczenie. Mamy też w Królikowie stawy rybne - informuje Elżbieta Katafiasz.
Duża wieś, dużo wyzwań
Przez 18 lat rządów pani Elżbiety w sołectwie sporo udało się zrobić, ale wyzwań i spraw do załatwienia nadal nie brakuje. Najwięcej dotyczy remontów i naprawy dróg. - Na każdej niemal sesji w sprawie naszych dróg interpeluję - przyznaje sołtys Katafiasz. Pięć lat temu, po latach starań, miejscowa szkoła zyskała salę gimnastyczną. Teraz sołectwo walczy o boisko wielofunkcyjne. Ale potrzeb więcej. Nie ma np. oświetlenia na ul. Słupowej. Nowe oświetlenie w tym miejscu to jedno z marzeń pani sołtys. Nie jedyne. - Marzy mi się też odremontowana jezdnia w centrum wsi - mówi Elżbieta Katafiasz. - Dywanik asfaltowy i chodniki na ul. Pocztowej są bardzo potrzebne. Pilną sprawą jest też dokończenie remontu ul. Turzyńskiej. To trasa powiatowa łącząca Królikowo z Turzynem...
Nowym problemem wsi jest wielka chlewnia. Część mieszkańców skarży się na zapachy.
Przywracanie tradycji
Były lata, gdy w gminie Szubin nie organizowano dożynek. Tradycja została przywrócona w 2004 r. Prym w organizowaniu uroczystości wiedzie właśnie Królikowo. - W ostatnich latach dwa razy byliśmy gospodarzami dożynek gminno - powiatowych, a cztery razy gminnych - potwierdza Elżbieta Katafiasz. Bo dożynki sołeckie we wsi są zawsze.
Do plebiscytu Sołtys Roku 2016 zgłosiła ją Agnieszka Grochala z Rady Sołeckiej Królikowa. - Tyle lat jestem sołtysem, a dopiero teraz doczekałam nominacji. Chcę bardzo podziękować pani Agnieszce, a także całej Radzie Sołeckiej Królikowa i mieszkańcom, za poparcie. Obiecuję, że zaufania nie zawiodę.
Sołtys Roku 2016 to kobieta energiczna. Ma dużą rodzinę. Wychowała sześcioro dzieci. Z rodzicami gospodarstwo prowadzi najmłodszy syn Krzysztof. Państwo Katafiasz doczekali się już jedenaściorga wnucząt. To także duże wyzwanie.