MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sośno chce egzekwować długi mieszkańców z 800+. Petycja trafiła do Sejmu. "Upowszechnia się model społeczeństwa konsumpcyjnego"

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Przewodnicząca Rady Gminy Sośno Krystyna Wąsik odczytała na sesji petycję skierowaną do Sejmu: - Niestety, wiele rodzin korzystających z dobrodziejstwa państwa polskiego widzi tylko swoje prawa. Pomimo znacznej poprawy sytuacji finansowej nie zauważają obowiązków. Upowszechnia się tym samym model społeczeństwa konsumpcyjnego.
Przewodnicząca Rady Gminy Sośno Krystyna Wąsik odczytała na sesji petycję skierowaną do Sejmu: - Niestety, wiele rodzin korzystających z dobrodziejstwa państwa polskiego widzi tylko swoje prawa. Pomimo znacznej poprawy sytuacji finansowej nie zauważają obowiązków. Upowszechnia się tym samym model społeczeństwa konsumpcyjnego. archiwum/Marcin Misiak
Rada Gminy Sośno wystosowała do Sejmu petycję w sprawie wprowadzenia zmian w zapisach świadczenia 800+, pozwalających na egzekwowanie długów od mieszkańców, którzy nie wywiązują się finansowo wobec samorządu. - Niestety, wiele rodzin korzystających z dobrodziejstwa państwa polskiego widzi tylko swoje prawa. Pomimo znacznej poprawy sytuacji finansowej nie zauważają obowiązków. Upowszechnia się tym samym model społeczeństwa konsumpcyjnego – uzasadniają radni.

Niewielki samorząd w powiecie sępoleńskim ma duży problem z dłużnikami w swojej gminie. Sośno nie może wyegzekwować należności od mieszkańców zalegających z niektórymi podatkami i opłatami za wodę czy śmieci. Znalazło na to odważny, kontrowersyjny i trudny do doprowadzenia do skutku pomysł.

Społeczeństwo konsumpcyjne

Radni jednogłośnie przyjęli petycję w sprawie podjęcia i przeprowadzenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej uchwalenia nowych zapisów ustawowych bądź modyfikację istniejących w kwestii świadczenia 800+. Chodzi o to, by z kont dłużników gmina mogła ściągać nieuregulowane należności. Dotychczasowe narzędzia, którymi dysponuje samorząd, są niewystarczające.

Jak podkreślają w swojej petycji radni, sytuacja finansowania gmin sprawia, że niezbędne staje się podjęcie radykalnych kroków. Rada dostrzega poprawę sytuacji finansowej rodzin, korzystających ze świadczenia 800+, które umożliwia opłacanie dodatkowych zajęć edukacyjnych czy wakacji dla dzieci, jednak nie zgadza się na „model społeczeństwa konsumpcyjnego”.

- Szeroki wachlarz obowiązków gminy, w tym m. in prowadzenie gospodarki śmieciowej, wielokrotnie stawiają gminę w roli wierzyciela. Jako radni gminy Sośno pragniemy podkreślić, że świadczenia 800+ dla rodzin znacznie zwiększyły potencjał finansowy tej podstawowej komórki społecznej. Ten, obiektywnie rzecz biorąc, pozytywny fakt jest widoczny na każdym kroku – zaznacza przewodnicząca rady Krystyna Wąsik. Jednakże dodaje: - Niestety, wiele rodzin korzystających z dobrodziejstwa państwa polskiego widzi tylko swoje prawa. Pomimo znacznej poprawy sytuacji finansowej, nie zauważają obowiązków, które należy wykonać w stosunku do swojej społeczności lokalnej. Unikają płacenia podatków i opłat gminnych, które ustawowo powinni regulować. Upowszechnia się tym samym model społeczeństwa konsumpcyjnego.

Apel o pilne zmiany w 800+

Takie podejście, według autorów petycji, sprawia, że samorząd zadłuża się, a pozostali mieszkańcy wykonujący swoje obowiązki wobec gminy, wykazują swoje niezadowolenie z powodu faktu, że opłaty są z roku na rok wyższe. Nie działo by się tak, gdyby każdy płacił za to, do czego jest zobligowany.

- Gminie w prowadzeniu prawidłowej gospodarki finansowej nie pomaga fakt, że w wyniku postępowania egzekucyjnego, nie można wyegzekwować należności, gdyż dochody z tytułu 800 plus nie podlegają egzekucji – dodaje przewodnicząca Wąsik.

Zmiany, o które apeluje Rada Gminy Sośno, w regulacji zobowiązań wobec gminy przez dłużników korzystających z tego świadczenia, mają zobligować ich do wywiązywania się z obowiązków, a nie korzystania tylko z przywilejów.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sośno chce egzekwować długi mieszkańców z 800+. Petycja trafiła do Sejmu. "Upowszechnia się model społeczeństwa konsumpcyjnego" - Sępólno Krajeńskie Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska