Niewielki samorząd w powiecie sępoleńskim ma duży problem z dłużnikami w swojej gminie. Sośno nie może wyegzekwować należności od mieszkańców zalegających z niektórymi podatkami i opłatami za wodę czy śmieci. Znalazło na to odważny, kontrowersyjny i trudny do doprowadzenia do skutku pomysł.
Społeczeństwo konsumpcyjne
Radni jednogłośnie przyjęli petycję w sprawie podjęcia i przeprowadzenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej uchwalenia nowych zapisów ustawowych bądź modyfikację istniejących w kwestii świadczenia 800+. Chodzi o to, by z kont dłużników gmina mogła ściągać nieuregulowane należności. Dotychczasowe narzędzia, którymi dysponuje samorząd, są niewystarczające.
Jak podkreślają w swojej petycji radni, sytuacja finansowania gmin sprawia, że niezbędne staje się podjęcie radykalnych kroków. Rada dostrzega poprawę sytuacji finansowej rodzin, korzystających ze świadczenia 800+, które umożliwia opłacanie dodatkowych zajęć edukacyjnych czy wakacji dla dzieci, jednak nie zgadza się na „model społeczeństwa konsumpcyjnego”.
- Szeroki wachlarz obowiązków gminy, w tym m. in prowadzenie gospodarki śmieciowej, wielokrotnie stawiają gminę w roli wierzyciela. Jako radni gminy Sośno pragniemy podkreślić, że świadczenia 800+ dla rodzin znacznie zwiększyły potencjał finansowy tej podstawowej komórki społecznej. Ten, obiektywnie rzecz biorąc, pozytywny fakt jest widoczny na każdym kroku – zaznacza przewodnicząca rady Krystyna Wąsik. Jednakże dodaje: - Niestety, wiele rodzin korzystających z dobrodziejstwa państwa polskiego widzi tylko swoje prawa. Pomimo znacznej poprawy sytuacji finansowej, nie zauważają obowiązków, które należy wykonać w stosunku do swojej społeczności lokalnej. Unikają płacenia podatków i opłat gminnych, które ustawowo powinni regulować. Upowszechnia się tym samym model społeczeństwa konsumpcyjnego.
Apel o pilne zmiany w 800+
Takie podejście, według autorów petycji, sprawia, że samorząd zadłuża się, a pozostali mieszkańcy wykonujący swoje obowiązki wobec gminy, wykazują swoje niezadowolenie z powodu faktu, że opłaty są z roku na rok wyższe. Nie działo by się tak, gdyby każdy płacił za to, do czego jest zobligowany.
- Gminie w prowadzeniu prawidłowej gospodarki finansowej nie pomaga fakt, że w wyniku postępowania egzekucyjnego, nie można wyegzekwować należności, gdyż dochody z tytułu 800 plus nie podlegają egzekucji – dodaje przewodnicząca Wąsik.
Zmiany, o które apeluje Rada Gminy Sośno, w regulacji zobowiązań wobec gminy przez dłużników korzystających z tego świadczenia, mają zobligować ich do wywiązywania się z obowiązków, a nie korzystania tylko z przywilejów.
