Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Sosnowiec: konwencja Koalicji Obywatelskiej. Polska musi być wspólna, nie podzielona ZDJĘCIA

Piotr SobierajskiZaktualizowano 
Koalicja Obywatelska na miejsce swojej wrześniowej konwencji regionalnej wybrała Centrum Targowo-Wystawiennicze Expo Silesia w Sosnowcu. Ile w tym przypadku, a ile świadomego działania? Trudno powiedzieć, ale to miejsce musi “coś” w sobie mieć. Wszak swój IV kongres pod hasłem "Nasza ojczyzna. Nasza przyszłość" w 2013 roku zorganizowało tu Prawo i Sprawiedliwość. Efekt? Późniejsze zwycięstwo wyborcze i samodzielne rządy Zjednoczonej Prawicy w Polsce. Czyżby właśnie tym tropem zamierzała podążać Koalicja Obywatelska? Zobaczymy.

Tak czy inaczej, w sobotę 21 września już od wczesnych godzin porannych coraz bardziej zapełniał się parking w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze, przy ulicy Braci Mieroszewskich 124. Na konwencji pojawiły się kandydatki i kandydaci KO do Sejmu i Senatu w Zagłębiu, na Śląsku i w całym regionie, a także liderzy KO, m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Barbara Nowacka, Grzegorz Schetyna, Borys Budka, Katarzyna Piekarska i Wojciech Saługa. O godz.. 9.30 rozpoczęli przekonywanie Polek i Polaków do swoich planów, projektów, obietnic.

Jak stwierdzili politycy koalicji, obecny rząd Zjednoczonej Prawicy opiera się na obietnicach, frazesach i kupowaniu Polaków. Nie myśli o seniorach, ludziach pracy i przedsiębiorcach, a jego głównym zadaniem jest dzielenie społeczeństwa, bo takim właśnie podzielonym społeczeństwem łatwo się rządzi.

Grzegorz Schetyna podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki chyba zamieszkał już w w woj. śląskim, bo wszędzie go pełno, a przecież jego miejsce pracy to Warszawa.

- Rozpoczynamy konwencję w Sosnowcu, ale widzimy, jak w ostatnich tygodniach i dniach tym Śląskiem i Zagłębiem zainteresowała się ekipa rządząca – podkreślił Grzegorz Schetyna. – Jak często tu przyjeżdżają, jak dużo mają do powiedzenia, jak dużo obietnic składają. Mam wrażenie, że premier Mateusz Morawiecki tu się przeprowadził i zapomniał, że tak naprawdę pracuje gdzie indziej. Ale może tak musi tak być, gdy się chce zniwelować te różnice i brak zaangażowania w ten region przez wiele, wiele lat. Ważne jest woj. śląskie, ale jak mogą być wiarygodni ci, którzy przez ostatnie lata sprowadzają węgiel z Rosji. Ponad 20 mln ton za ponad 7 miliardów. Gdzie są ci, którzy mówią, że będą walczyć o polski węgiel? Oni są po prostu niewiarygodni i dzisiaj to wyraźnie mówimy. To niewiarygodna ekipa z pustymi frazesami – dodał.– Mieszkańcy Zagłębia znają wartość pracy, ale wiedzą także, co znaczy jej utrata. Ludzie kiedyś tracili tu pracę. Myślicie, że to się nie powtórzy? – mówiła z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska. – Zaczyna się wojna z pracodawcami i ludźmi pracy. Rząd znalazł sobie nowego wroga. A my jesteśmy po to, żeby tej kolejnej wojny nie było i po to wygramy te wybory. Wojna z pracodawcami i ludźmi pracy skończy się katastrofą dla nas wszystkich. W nowym porządku władzy człowiek nie może czuć, że zawdzięcza coś sobie. Ma być na łasce dobrych panów, a nie dostawać to, co mu się należy. Władza stawia na tych, których może uzależnić od pomocy społecznej. Tylko że na tę pomoc ktoś musi zarobić. Najbiedniejsi w efekcie zostaną pozostawieni sami sobie. Pomoc społeczna jest potrzebna i musi być rozszerzana. Ale nie może to być kosztem pracujących. Ludzie muszą godnie zarabiać, ale nie kosztem tych, którzy średnio zarabiają. I kosztem fachowców i tych, którzy mają zarobki w okolicach średniej krajowej. I mają je dzięki swojej pracy, doświadczeniu. Nie zdziwię się, kiedy na rynku pracy zacznie się wymieniać pracowników na gorszych, ale tańszych. Czy o to chodzi rządzącym? Czy naprawdę chcą ukarać przedsiębiorców. A jak chcecie bronić polskiej rodziny, to nie mówcie, jak ma żyć – dodała.

Jednocześnie zwróciła się do rządzących, by nie bali się kobiet. – Nie bójcie się wolności. Apeluję o zakończenie wojen. Nie szukajcie wojen, szukajcie zadań. Ja nie wierzę w bastiony i podziały. Wierzę, że Polska może być wielka tylko wtedy, gdy tworzą ją wszyscy Polacy. Apeluję do rządu o to, by nie wywoływał kolejnych wojen i zakończył obecne. Współpraca a nie kłótnie, pamiętajcie o tym. Wierzę, że wciąż nas więcej łączy niż dzieli – podkreślała kandydatka KO na premiera przyszłego rządu.

Katarzyna Piekarska porównała obecny rząd Zjednoczonej Prawicy do jeża. – Z której strony się go nie dotknie, to boli. A przecież jeże w naturze są sympatyczne – podkreślała. – Gdyby Polki nie wyszły na ulice z czarnymi parasolkami, to mielibyśmy dziś w Polsce całkowity zakaz aborcji. Ta władza nienawidzi kobiet. Ta władza to przemysł pogardy, a gorzką wisienką na tym torcie pisowskiej pogardy jest stosunek do osób niepełnosprawnych – dodała.

Barbara Nowacka zwróciła uwagę na to, że trzeba mówić o człowieku pracy, którym jest każdy i każda z nas. – Chodzi o to, by godność człowieka była w centrum. Stoimy po stronie ludzi. Nie pozwolimy, byście umierali na SOR-ach. Te 60 minut do kontaktu z lekarzem możemy skrócić i wiemy jak to zrobić. Trzynasta emerytura starszym osobom się natomiast po prostu należy. I nie może być uzależniona od humorów satrapy. Konieczne jest powołanie przez rząd apolitycznej, niezależnej rady klimatycznej, która zdoła zapobiec katastrofie klimatycznej, która zmierza do nas. A co robi Morawiecki? Bawi się wskaźnikami. Nie będzie smogu, bo obniżył wskaźniki. To ie tak panie premierze. Żeby nie było smogu trzeba zadbać o zniwelowanie efektu cieplarnianego. O zakończenie emisji gazów cieplarnianych, o zrównoważoną energetykę, a nie sprowadzanie węgla z Mozambiku, czy gdzie tam macie interesy. Będziemy walczyć 13 października o przyszłość naszych dzieci – dodała.

Wojciech Saługa, były marszałek woj. śląskiego, podkreślił, że jeszcze tylko kilka procent więcej i 13 października KO wygra wybory. – Stoję tutaj w imieniu 123 kandydatów i kandydatek z woj. śląskiego do Sejmu i Senatu. Kandydatów, którzy od wielu tygodni są na ulicach i rozmawiają z mieszkańcami województwa. Zmienia się to. Widzą, że to, co proponuje PiS to tylko slajdy, obietnice, a my proponujemy konkrety. Każdy z nas działa na rzecz społeczeństwa, naszych miast, osiedli i środowisk. To, co dziś otwiera premier, jeździ, przecina wstęgi, to także są nasze zasługi. Będzie dziś premier zapewne w Katowicach o czymś mówił. To chcemy, żeby jasno powiedział, że bijemy rekordy, w imporcie węgla, imporcie śmieci, imporcie stali. Bijemy rekordy w cenach prądu, a huty wygaszają swoje piece – podkreślił Wojciech Saługa.

– Polacy potrafią różnić się pięknie, ale dziś się ze sobą kłócą, bo tak zostaliśmy podzieleni. Oni wiedzą, że podzielonym narodem rządzi się łatwiej. Tylko podzielony naród, to naród smutny. Naród, któremu się nic nie chce. A my chcemy Polski uśmiechniętej i radosnej. Nawet jak będzie trudniej, bo Polki i Polacy będą chcieli od nas różnych nowych pomysłów. Jesteśmy po to, by je realizować. Żeby ludzie w Polsce w końcu byli razem i uśmiechnięci – stwierdził Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Kandydaci i kandydatki do Sejmu i Senatu z ramienia KO podkreślali też m.in. konieczność rozwiązania problemów w dziedzinie ochrony zdrowia.

Nie przegapcie

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Sosnowiec: konwencja Koalicji Obywatelskiej. Polska musi być wspólna, nie podzielona ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Grzesio Skarzypyta zarzuca Premierowi częste pobyty na Śląsku. A co ci do tego? Gdyby siedział tylko w Warszawie też byłby jazgot, że nie interesuje go teren. Nie jesteście wiarygodni po anowie z też. opozycji. Brak powagi w tym " świrowaniu"

G
Gość

Więcej nie można było napisać? Czyj to portal? Obiektywny!

F
Fifik

Nic same bajki i obietnice bez pokryciat

m
miejscowy ryl

A Buzek był na tej konwencji w Sosnowcu?

Przecież do dziś, tak miło go wspominają sosnowieccy górnicy z pozamykanych kopalń

R
Ręce opadają

Co za bzdury Panie Chęciński... o jakiej walce ze smogiem Pan mówi?? Na osiedlu, na którym Pan mieszka wszyscy mieszkańcy się skarżą na uciążliwy, trujący zakład, który działa w odległości max 40m od domów, a Pan z uporem maniaka odrzuca i cofa z urzędu wszystkie skargi od mieszkańców. Co za obłuda i zakłamanie!

m
mieszkaniec ze wspólnej

Było juz o tym ale każdy pisze o tym co widzi codzień i ma to pod nosem - cokolwiek dzieje się w Sosnowcu każdy kojarzy z PO i Prezydentem Chęcińskim, nikt nie wchodzi w szczegóły odnośnie właścicieli danego terenu - urzędnicy miejscy pozwolili i tyle!.

Panie Chęciński, czy otwieranie MIESIĄC PRZED WYBORAMI, olbrzymiego PŁATNEGO parkingu przy Sienkiewicza - to dobry i przemyslany pomysł???

T
Tomek

Sosnowiec to miasto przegrane bo mieszkańcy głosują sami przeciw sobie. Jak zrozumieć głosy najpierw na SLD a teraz na PO i tylko słyszymy obiecanki info o rozmowach spotkaniach a SMOG jest coraz większy. Dlaczego osiedle 40000 tys mieszkańców rejon plac papieski wdycha to tragiczne powietrze. Klimontów kopci i nic nie mogą zrobić. Ale prezydent Z-ca bez wstydu stoi w pierwszym rzędzie. Brak szacunku dla mieszkańców. Ale oni i tak go wybiorą WSTYF.

X
Xavier
21 września, 15:30, JOanna:

ale to juz bylo panie schetyno i pani kidawo blonska---nigdy na was nie zaglosuje....to jest zaglebie czerwone----na czerwonych tez nie zaglosuje .bez komentarza--

21 września, 16:01, JASIO z Vc:

głosuj pisDO na pisoHOŁOTĘ

Sam jesteś ŁÓJ [wulgaryzm]!, POmyju!.

J
JOanna

ale to juz bylo panie schetyno i pani kidawo blonska---nigdy na was nie zaglosuje....to jest zaglebie czerwone----na czerwonych tez nie zaglosuje .bez komentarza--

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3