Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spis Powszechny 2011 pytania. Odpowiada na nie nasz ekspert!

Wysłuchała (d-ka), Fot. Jarosław Pruss
Na pytania dotyczące Spisu Powszechnego 2011 odpowiada Aleksander Cichy, specjalista z Wojewódzkiego Biura Spisowego w Bydgoszczy
Na pytania dotyczące Spisu Powszechnego 2011 odpowiada Aleksander Cichy, specjalista z Wojewódzkiego Biura Spisowego w Bydgoszczy
Mieszkańcy regionu nie chcą spowiadać się rachmistrzom, ile zarabiają. Są też problemy z wypełnianiem ankiet przez internet - Spis Powszechny 2011 budzi sporo pytań i wątpliwości.

Na pytania dotyczące Spisu Powszechnego 2011 odpowiada odpowiada Aleksander Cichy, specjalista z Wojewódzkiego Biura Spisowego w Bydgoszczy.

Czytaj też: Narodowy Spis Powszechny 2011. Zobacz, z jakim sprzętem przyjdą do nas ankieterzy [foto]

*Jeśli rachmistrz zapyta mnie do zarobki, muszę odpowiedzieć na to pytanie?  A.C. - Nie zapytamy o zarobki, tylko o źródło dochodu, zawód i miejsce wykonywania pracy. Nie interesują nas dane dotyczące wysokości dochodów.

*Od dawna jestem na emeryturze, pracowałem w jednym miejscu, całe życie spędziłem w jednym mieszkaniu. Po co mnie więc pytać czy zarabiałem za granicą. Czy takie osoby, jak ja, też obejmie spis powszechny? - Tak, interesuje nas każdy Polak i Polka. W sytuacji, gdy padnie pytanie o pracę i odpowiedź, że posada była tylko jedna, automatycznie w elektronicznej ankiecie zostaną pominięte dalsze pytania dotyczące dodatkowej pracy. Tak samo będzie też w przypadku miejsca zamieszkania.

*Chciałem spisać się online, nie udało się. Mieszkam przy ulicy Skłodowskiej-Curie w Bydgoszczy. System nie zna takiej ulicy, nie znalazł mnie! Jak więc mam spisać się w internecie? - Tak, w przypadku e-spisu trzeba wybrać z internetowej listy ulicę, na której się mieszka, jednak należy szukać całej nazwy, czyli Marii Curie-Skłodowskiej, więc pod literą "M". Tak samo będzie, jeżeli ktoś mieszka przy ulicy Ujejskiego w Bydgoszczy, nie znajdzie się pod "U", tylko też pod "K", bo to ulica Kornela Ujejskiego.

*Mam 80 lat, żona 75. Oboje jesteśmy niepełnosprawni i leżymy w łóżku, więc nie otworzymy drzwi rachmistrzowi. Za to obok na stoliku leży telefon. Jak mamy się spisać? - W tej sytuacji radzę zadzwonić na bezpłatną infolinię spisową (800 800 800 z telefonu stacjonarnego lub 22 44 44 777 z komórki, płatne zgodnie z cennikiem operatora-red.) i umówić się na dogodny termin spotkania z rachmistrzem, gdy będzie obok ktoś z rodziny lub poprosić, by zadzwonił do nas ankieter

*To nieprawda, że jak przyjdzie rachmistrz, można go poprosić, by zadzwonił ankieter, bo wtedy można tylko wybrać opcję spisu przez internet. Gdy mu odmówimy i powiemy, że wolimy telefon, zapiszę to jako odmowę. Możemy więc ponieść karę. To również nieprawda, że rachmistrze pojawią się w 20 procentach mieszkań, bo przyjdą do wszystkich Polaków. Proszę więc wyjaśnić, jak będzie naprawdę, żeby ludzie wiedzieli o co chodzi. - Możemy odmówić wywiadu rachmistrzowi i zadeklarować chęć spisania się w innym kanale (internetowym bądź telefonicznym). Rachmistrz przekaże informację o naszym wyborze do dyspozytora wojewódzkiego (nadzorującego przebieg spisu w Urzędzie Statystycznym), który skieruje naszą ankietę do spisu internetowego albo telefonicznego. Karze grzywny podlega jedynie kategoryczna odmowa udziału w spisie w którymkolwiek z kanałów.

Rachmistrze odwiedzą w pierwszej kolejności 20 procent mieszkań wylosowanych do udziału w spisie reprezentacyjnym (tzw. ankieta długa). Mogą natomiast pojawić się również u osób podlegających badaniu pełnemu (tzw. ankieta krótka), o ile te nie spiszą się samodzielnie w Internecie oraz nie zostaną spisane drogą telefoniczną.

* Dlaczego statystyka publiczna jest zainteresowana pozyskaniem informacji o niepełnosprawności? Jak wykazują statystyki niepełnosprawność dotyka znacznej części społeczeństwa polskiego. Ze spisu powszechnego 2002 wynika, że niepełnosprawni to społeczność licząca 5,5 mln osób(co siódma osoba w Polsce jest niepełnosprawna). Spisy stanowią w tym zakresie unikalne źródło informacji, przedstawiają bardzo szczegółowy obraz sytuacji osób niepełnosprawnych: kim są i czy posiadają samodzielne źródło utrzymania, jakie wykształcenie posiadają, jak wielu z nich pracuje, w jakich zawodach, w jakich rodzinach żyją, ilu z nich mieszka samotnie, czy zajmowane przez nich mieszkania wyposażone są w podstawowe urządzenia techniczne, jak liczna jest zbiorowość osób niepełnosprawnych z całkowitą niezdolnością do samodzielnego życia oraz rodzin składających się wyłącznie z osób niepełnosprawnych. Dane te pozwolą na podjęcie przez odpowiednie instytucje działań mających na celu poprawienie statusu i integrację osób niepełnosprawnych m.in. w miejscach pracy i społeczeństwie. Niepełnosprawność jest stałym tematem spisowym począwszy od 1978 roku.

*Kiedy będziemy wiedzieć, że rachmistrz nas odwiedzi? Czy będą na klatkach schodowych wywieszane ogłoszenia, etc.? Rachmistrz może nas odwiedzić w terminie od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku. Nie będzie wcześniej wywieszonej, podanej informacji o konkretnej dacie spotkania. W przypadku gdy rachmistrz do nas zapuka, a w danej chwili nie mamy czasu, to możemy się umówić w innym dogodnym terminie. Jednocześnie jeżeli rachmistrz nas nie zastanie w domu, to może do nas zadzwonić ankieter z call center po to, aby umówić wizytę rachmistrza.

*Skąd rachmistrz będzie wiedział, kto już wziął udział w spisie? Czy rachmistrz będzie wiedział, że ktoś już został spisany lub spisał się samodzielnie przez Internet? Pracą rachmistrzów w terenie zarządzają dyspozytorzy wojewódzcy przy pomocy aplikacji dyspozytorskiej. W aplikacji dyspozytor widzi wszystkie mieszkania, w których ma się odbyć spis. Widzi tam również czy w danym miejscu została już przeprowadzona ankieta i w jaki sposób została ona przeprowadzona tzn. czy przez rachmistrza, ankietera, czy respondent spisał się przez Internet. Widzi również, dzięki odpowiednio przygotowanym wskaźnikom, jaki jest stopień wypełnienia tej ankiety. System spisowy został zaprojektowany w ten sposób że dyspozytor może sprawnie zarządzać spisem, oraz ma do tego odpowiednie narzędzia pozwalające mu na koordynację prac rachmistrzów i ankieterów, biorąc również pod uwagę ankiety wypełnione przez Internet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska