Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnie energetyczne na kujawsko-pomorskiej wsi. "To nowy, trudny grunt"

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Wśród źródeł energii odnawialnej, produkowanej w ramach spółdzielni energetycznej, pod uwagę jest brana również energia słoneczna.
Wśród źródeł energii odnawialnej, produkowanej w ramach spółdzielni energetycznej, pod uwagę jest brana również energia słoneczna. Tomasz Bolt
Pilotażowe spółdzielnie energetyczne z województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego mają wypracować wzorce tworzenia takich spółdzielni w Polsce. Interesują się tym 22 gminy z naszego regionu. - Można w tym przypadku skorzystać z doświadczeń nabytych przy budowie wodociągów na terenach wiejskich, jako przykładu działań wspólnych - podpowiada ministerstwo rolnictwa.

Trwa projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt. „Rozwój obszarów wiejskich poprzez odnawialne źródła energii – Renaldo”. Mieszkańcy dwóch województw - podlaskiego i kujawsko-pomorskiego - mają na nim skorzystać dzięki utworzeniu pilotażowych spółdzielni energetycznych.

Do udziału w projekcie wybrano sześć gmin, w naszym regionie są to: Izbica Kujawska, Łubianka i Rypin.

- W ramach projektu eksperci przeanalizują zasoby energetyczne tych gmin i przygotowują dla nich najkorzystniejsze propozycje. Wskażą np. rodzaj i moc instalacji, a także opracują kompletną dokumentację założycielską i rejestracyjną dla danej spółdzielni. Na koniec przygotują poradnik o zakładaniu spółdzielni energetycznych i propozycje zmian w prawie, żeby takie spółdzielnie mogły rozwijać się w Polsce - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt ruszył w 2020 r. Jakie są postępy?

- Rozpoznajemy grunt, zbieramy informacje i szukamy pomysłów. Podczas spotkań z przedstawicielami gmin rozważamy różne propozycje: fotowoltaikę, biogazownie, ale nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji. To nowy, trudny grunt – przyznaje Anna Kaszkowiak, koordynator projektu z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Ostatnie spotkanie było w Nakle, które nie jest podstawowym uczestnikiem projektu
- Ale jest nim bardzo zainteresowane – wyjaśnia Anna Kaszkowiak. - Szukamy lidera wśród gmin, z którymi moglibyśmy pójść krok dalej.
Zaproszenie do udziału w projekcie trafiło do wszystkich 140 gmin wiejskich i wiejsko-miejskich na Kujawach i Pomorzu i odpowiedziały na nie 22. Dlatego gminy: Dobrcz, Nakło, Brześć Kujawski, Lubraniec zostały dodane jako gminy stowarzyszone. Ich przedstawiciele mogą uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach, bez indywidualnego planu dla ich spółdzielni, ale z nadzieją, że wykorzystają wypracowane wzorce.
Wyłoniono też z tzw. gminy gości (Solec Kujawski, Topólka, Barcin, Zakrzewo, Pruszcz, Wąpielsk, Świecie nad Osą, Osielsko, Zławieś Wielka, Koronowo, Waganiec, Mrocza, Sadki, Raciążek, Tłuchowo), które będą miały bieżący dostęp do informacji i dokumentacji wypracowanej w projekcie, ale bez możliwości udziału w spotkaniach.

Projekt „Renaldo” wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa w Polsce, zgodnie z którą to właśnie na obszarach wiejskich występują największe zasoby odnawialnych źródeł energii i równocześnie największe problemy z zapewnieniem ciągłości i jakości dostaw prądu:
„Nasilające się anomalie klimatyczne, wichury, powodzie, coraz częściej występujące na terytorium naszego państwa, są również powodem powstających przerw w dostawie prądu. Utrudnia to prowadzenie działalności rolniczej oraz ogranicza możliwości rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Przy wykorzystywaniu coraz bardziej zaawansowanych technologii, gdzie większość stosowanych urządzeń zasilanych jest dziś energią elektryczną, przerwy lub zmiany parametrów dostarczanej energii uniemożliwiają ich właściwą pracę, a nawet mogą powodować uszkodzenia. W celu poprawy zaopatrzenia wsi w energię zasadne byłoby większe wykorzystanie instalacji biogazowych lub innych obiektów energetyki odnawialnej, które powinny być budowane wspólnymi siłami społeczności wiejskich np. w ramach spółdzielni energetycznych. Przygotowanie mieszkańców wsi do podejmowania wspólnych inicjatyw należałoby prowadzić poprzez edukację oraz szeroką informację. Można w tym przypadku skorzystać z doświadczeń nabytych przy budowie wodociągów na terenach wiejskich, jako przykładu działań wspólnych.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska