Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spore zmiany w planowaniu przestrzennym. Ogrody działkowe w nowych planach gmin. Działkowcy mają obawy

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Polski Związek Działkowców apeluje o zwiększenie liczby stref, w których działki będą dopuszczane w przyszłych planach gmin. Ministerstwo Rozwoju i Technologii daje nadzieję na zmiany
Polski Związek Działkowców apeluje o zwiększenie liczby stref, w których działki będą dopuszczane w przyszłych planach gmin. Ministerstwo Rozwoju i Technologii daje nadzieję na zmiany Pixabay
Polski Związek Działkowców reaguje na projekt rozporządzenia dotyczącego tzw. stref planistycznych. - W obecnym kształcie może dotknąć nawet 60 procent Rodzinnych Ogrodów Działkowych – alarmuje. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada korekty w projekcie.

Spis treści

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu przygotowania planu ogólnego gminy. Gminy zostaną podzielone na tzw. strefy funkcjonalne. - Ustawa wprowadza 13 rodzajów stref i ogrody działkowe mają być dopuszczalne zaledwie w dwóch. Są to strefy "zieleni" oraz "zabudowy jednorodzinnej" - wyjaśnia Polski Związek Działkowców.

Pozostałe strefy to:

  • zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna;
  • komunikacyjna
  • zabudowa zagrodowa;
  • usługowa;
  • handel wielkopowierzchniowy
  • gospodarcza
  • produkcji rolniczej
  • infrastrukturalna
  • cmentarzy
  • górnictwa
  • otwarta

- Wejście w życie tych przepisów oznaczałoby, że ogrody zlokalizowane w sąsiedztwie innym niż domy jednorodzinne lub zieleń, niemalże z założenia pozbawiono by szans na wprowadzenie do planów miejscowych – twierdzi PZD.

Plany ogólne gmin mają obowiązywać od początku 2025 roku. Zdaniem PZD, na ich opracowanie gminy mają mało czasu. - Można się więc spodziewać, że przeważy tendencja, by określając strefę dla danej części gminy, kierować się one będą dominującym obecnie sposobem zagospodarowania terenu. Obszary z dużą liczbą osiedli mieszkaniowych trafią do strefy zabudowy wielorodzinnej, okolice torów do strefy kolejowej, sąsiedztwo zakładów do strefy gospodarczej, tereny z rolnictwem do rolniczej, itd. - wylicza PZD.

Takie obawy ma m. in. działkowiec z ROD przy ul. Inwalidów w Bydgoszczy.

- Czy ze względu na sąsiedztwo linii kolejowej trafimy do strefy komunikacyjnej, a np. ROD w Fordonie do strefy "handel wielkopowierzchniowy", skoro już został obudowany marketami? - zastanawia się Czytelnik.

PZD apeluje o dopuszczenie ROD w innych strefach

Krajowy Zarząd PZD wystąpił do Waldemara Budy, Ministra Rozwoju i Technologii z wnioskiem o radykalne zwiększenie liczby stref funkcjonalnych, w których dopuszczalne będzie wprowadzanie ROD do planów miejscowych.

- Projekt rozporządzenia w obecnym kształcie może dotknąć nawet 60 procent Rodzinnych Ogrodów Działkowych, bowiem ich istnienie będzie sprzeczne z planem miejscowym, co otworzy drzwi do likwidacji ROD nawet na cele komercyjne – twierdzi PZD.

Poprosiliśmy Ministerstwo o stanowisko w tej sprawie.
- Reforma planowania przestrzennego nie pogorszy sytuacji działkowców – zapewnia resort rozwoju i technologii. - Plan ogólny, podobnie jak studium, nie jest podstawą do zmiany sposobu zagospodarowania działki. Do czasu uchwalenia nowego planu miejscowego, dotychczasowe plany miejscowe pozostają w mocy. Ponadto wydane decyzje o warunkach zabudowy również będą ważne. Podobnie jak w dotychczasowym systemie, gmina będzie decydowała o lokalizacji ogrodów działkowych dwuetapowo, najpierw w planie ogólnym, a następnie w planie miejscowym. I tak jak dotychczas, decyzja o warunkach zabudowy, po spełnianiu dodatkowych przesłanek, będzie dopełniać ten system.

Planowanie przestrzenne zależy od gminy

Resort podkreśla, że rozporządzenie jest tylko narzędziem, z którego gmina będzie korzystała. - To od gminy, która w polskim systemie prawnym posiada władztwo planistyczne, będzie zależało, czy przeznaczać tereny pod ogrody działkowe, czy nie – odpowiada.

Jak ma to wyglądać w praktyce?

- Jeżeli gmina będzie chciała wyłączyć na danym terenie zabudowę mieszkaniową i przewidzieć tereny dla ogrodów działkowych, może to zrobić wyznaczając strefę zieleni i rekreacji, określając w jej profilu dodatkowym tereny ogrodów działkowych – wyjaśnia Ministerstwo. - Zatem już na etapie sporządzania planu ogólnego możliwe jest rozstrzygnięcie, że na danym terenie zabudowa mieszkaniowa nie wyprze ogrodów działkowych.

Po korektach ROD także w innych strefach

Projektowane rozporządzenie w obecnym brzmieniu zakłada, że dwie spośród 13 stref umożliwiają sytuowanie ogrodów działkowych – wspomniana już strefa zieleni i rekreacji oraz strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną. - Taki dobór stref wynika z założenia, że w ramach strefy nie powinno łączyć się funkcji konfliktowych , np. produkcji oraz wypoczynku. Dlatego nie można ogrodów działkowych umieścić, we wszystkich strefach – wyjaśnia MRiT.

Obecnie resort rozpatruje uwagi do rozporządzenia. - Ich wynikiem będą najprawdopodobniej korekty w katalogach funkcji charakteryzujących poszczególne strefy, w tym możliwe jest umieszczenie terenów ogrodów działkowych w innych strefach - zapowiada.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska