Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w przepisach dotyczących sprzedaży miodu. Etykieta koniecznie z krajem pochodzenia

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Polski Związek Pszczelarski ostrzega przed podróbkami miodów sprowadzanych do Polski spoza Unii Europejskiej. Nowelizacja ustawy ma ułatwić konsumentom wybór prawdziwego miodu.
Polski Związek Pszczelarski ostrzega przed podróbkami miodów sprowadzanych do Polski spoza Unii Europejskiej. Nowelizacja ustawy ma ułatwić konsumentom wybór prawdziwego miodu. Pixabay
Minister rolnictwa podpisał nowelizację w sprawie znakowania miodu. Musi być podany kraj pochodzenia, także w przypadku mieszanki miodów z różnych państw.

Spis treści

12 października 2023 r. Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, podpisał rozporządzenie w sprawie nowych zasad oznakowywania miodu. Nowela ma poprawić identyfikację miodów na polskim rynku pod kątem państwa ich pochodzenia.
Minister podkreślił, że zmiana jest odpowiedzią na wnioski pszczelarzy o wprowadzenie skutecznych działań informacyjnych o pochodzeniu miodu.

– Nowe regulacje dają konsumentom pełną informację i dotyczy to każdego z miodów, jeżeli produkt jest mieszanką – dodaje Robert Telus.

Obowiązek oznaczania wszystkich krajów pochodzenia w miodzie mieszanym obowiązuje na Węgrzech, Cyprze, Malcie, w Grecji, Hiszpanii, Francji, Portugalii i we Włoszech.

Przepisy trzeba uściślić

– Jednocześnie przygotowaliśmy rozporządzenie dotyczące konieczności określenia procentowego udziału poszczególnych miodów pochodzących z różnych krajów w przypadku mieszanek, ale w tym przypadku musimy poczekać na zgodę Komisji Europejskiej - dodaje minister rolnictwa.
Popiera to Polski Związek Pszczelarski:

- Jeśli w mieszance miodów produkt polski będzie stanowił tylko 5 procent, a reszta to będzie miód chiński, to bez określenia udziału procentowego adnotacja „Kraj pochodzenia: Polska, Chiny” będzie nierzetelna – argumentują pszczelarze.

Polska dużym eksporterem miodu z Chin

Import miodu do Polski rośnie. Wg Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 r. wieziono do kraju ok. 32 tys. ton miodu, w tym 15,5 tys. ton miodu z Chin. Polska (wśród 53 państw) jest pierwszej piątce krajów kupujących chiński miód - po Wielkiej Brytanii (34,3 tys. ton), Japonii (29,8 tys. ton) i Belgii (25 tys. ton).

- Do tego dochodzi wzmożony skup miodu z Ukrainy, w efekcie coraz więcej dużych pasiek ma problem ze sprzedażą miodu, dlatego są wystawiane na sprzedaż – ubolewa Jacek Paul, prezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy w Bydgoszczy.

Paul wyjaśnia, że duzi pszczelarze nie mają rozwiniętej detalicznej sieci sprzedaży, bazują głównie na sprzedaży hurtowej. - Tymczasem od kwietnia w hurcie ciężko sprzedać miód po rozsądnej cenie – informuje Jacek Paul. - Na początku kwietnia skupy oferowały za miód wielokwiatowy 14 – 15 zł za kilogram, pod koniec kwietnia już tylko 8 zł, a niedługo później całkowicie wstrzymały skup – mówi Jacek Paul.

Substancje miodopodobne

- Sprowadzenie dużej ilości miodu do Polski wpływa nie tylko na skup polskich produktów, ale też dezinformuje konsumentów – zwraca uwagę Stanisław Ból, p. o. prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego - Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, na etykietach znajdują się tylko informacje: „mieszanka miodów pochodzących z UE, mieszanka miodów niepochodzących z UE lub mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”. To umożliwia ukrycie pochodzenia miodu z krajów trzecich, niespełniających unijnych norm.

Polski Związek Pszczelarski uczula na oszustwa związane z importem miodów, zwłaszcza na mieszanie ich z substancjami miodopodobnymi.

Źródła: MRiRW, PZP

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska