Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sportowcy, trenerzy, działacze - Jan Kensik i Władysław Knap z tytułami "Zasłużony dla Miasta Chełmna". Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Uroczyste wręczenie tytułów  "Zasłużony dla Miasta Chełmna" - Janowi Kensikowi i Władysławowi Knapowi - odbyło się w sali obrad Rady Miasta Chełmna
Uroczyste wręczenie tytułów "Zasłużony dla Miasta Chełmna" - Janowi Kensikowi i Władysławowi Knapowi - odbyło się w sali obrad Rady Miasta Chełmna Rafał Przybylski
Jan Kensik i Władysław Knap otrzymali dziś (15.03.2023), podczas uroczystej sesji Rady Miasta Chełmna, tytuły "Zasłużony dla Miasta Chełmna".

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus

od 16 lat

Powiększyło się grono "Zasłużonych dla miasta Chełmna", do których uchwałą Rady Miasta dołączyli Jan Kensik i Władysław Knap. Oficjalne nadanie tytułów odbyło się podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Chełmna w środę (15.03.2023).

Dziś (15.03.2023) podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Chełmna, w towarzystwie rodzin, przyjaciół, uczniów, zawodników, radnych, urzędników, Jan Kenisk i Władysław Knap odebrali oficjalnie tytuły "Zasłużonych dla miasta Chełmna". Były przemowy, gratulacje, uściski i życzenia.

Trwa głosowanie...

Czy byłeś/byłaś świadkiem, jak pieszy wchodzi na przejście, nie patrząc, czy jedzie samochód?

- Formalnym wnioskodawcą był burmistrz Artur Mikiewicz - informuje Klaudia Peplińska, specjalistka ds. promocji i komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna. - Przed uruchomieniem procedury wprowadziliśmy zmiany w regulaminie. Chcieliśmy go przede wszystkim uprościć. Do tej pory, tytuły Zasłużonych ograniczała data grudniowej, uroczystej sesji Rady Miasta Chełmna. Wnioski przyjmowano do końca maja, następnie realizowana była weryfikacja i oficjalne wręczenie aktu nadania następowało podczas sesji w grudniu. Jeśli ktoś pominął majową datę, kandydatura mogła być rozpatrzona dopiero w kolejnym roku. Obecnie te terminy nas nie ograniczają, a kandydatury mogą napływać i być wręczane w dowolnym, uzgodnionym momencie roku.

Jan Kensik

Jan Kensik (ur. 1956) – wychowawca dzieci i młodzieży, propagator lekkoatletyki, sportowiec, trener, społecznik, budowniczy chełmińskiej lekkoatletyki, działacz i organizator.

Jan Kensik od niemal pół wieku jest związany z klubem prowadzącym szkolenie dzieci i młodzieży - Miejskim Ludowym Klubem Sportowy Nadwiślanin Chełmno. Po zakończeniu kariery zawodniczej, za namową nieżyjącego m.in. byłego prezesa klubu Tadeusza Schmeltera, zajął się tą pracą od podstaw. Z perspektywy czasu, okazało się to znakomitym posunięciem i pozwoliło napisać wspaniałą i nienotowaną wcześniej historię chełmińskiej lekkoatletyki. W okresie 43 letniej pracy Jana Kensika jako szkoleniowca klubu, jego wychowankowie reprezentujący MLKS Nadwiślanin Chełmno zdobyli 93 medale Mistrzostw Polski (16 złotych, 35 srebrne, 42 brązowe), co stawia Jana Kensika w czołówce najlepszych trenerów dzieci i młodzieży w lekkoatletyce w kraju. To właśnie dzięki Janowi Kensikowi, klub z niewielkiego miasta, osiąga gigantyczne jak na swoje możliwości logistyczno-finansowe sukcesy. Absolutnie rekordowy w ponad 75 letniej historii klubu okazał się 2020 rok, gdy Nadwiślanin Chełmno zdobył 12 medali Mistrzostw Polski. Od kilku lat Jan Kensik jest wiceprezesem Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki. Jest dyplomowanym nauczycielem wychowania fizycznego. Perfekcyjnie wykorzystuje swój zawód do wyłapywania talentów i kierowania ich do szkolenia w MLKS Nadwiślanin. Stanowi wzór do naśladowania dla innych nauczycieli wychowania fizycznego jako człowiek wyjątkowo zaangażowany we współzawodnictwo w ramach sportu szkolnego. Jan Kensik jest współinicjatorem chełmińskich Czwartków Lekkoatletycznych, które każdego roku gromadzą w dwóch rzutach na stadionie w Chełmnie niemal tysiąc dzieci ze szkół z powiatu chełmińskiego, z których później niektórzy decydują się na wyczynowe uprawianie lekkoatletyki. Dość powiedzieć, że 90 procent medalistów Mistrzostw Polski wywodzących się z Nadwiślanina wyrosło właśnie z Czwartków Lekkoatletycznych. W kraju Jan Kensik jest uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych szkoleniowców.

Gdy w innych klubach trenerzy szkolą i specjalizują się w rzutach, skokach czy biegach, Jan Kensik w Chełmnie jest człowiekiem od wszystkiego. Właśnie taka strategia okazała się niebywale skuteczna i zaowocowała wielkimi sukcesami. MLKS Nadwiślanin Chełmno i lekkoatletyka w Chełmnie przede wszystkim dzięki Janowi Kensikowi jest w 2023 roku u szczytu swojej sławy.

Tylko w trzech ostatnich sezonach klub zdobył ponad 30 medali Mistrzostw Polski. Niewielkie Chełmno, z grupką lekkoatletycznych pasjonatów pod wodzą Jana Kensika, stanowi wzór dla zawodowych klubów, jak prowadzić szkolenie, jak zaszczepiać sport, jak kochać lekkoatletykę i jak pasję przełożyć na sukcesy. W wielu klasyfikacjach czy rankingach przed nami są tylko kluby z największych miast województwa, jak Bydgoszcz, Toruń czy Włocławek, ale za nami znajdują się także dużo większe Grudziądz czy Inowrocław. Natomiast miasta porównywalne do Chełmna od lat nie mają z MLKS Nadwiślanin żadnych szans. To jest powód do dumy dla każdego chełmnianina. Jest też najlepszym przykładem, że ludzie z pasją mogą przestawiać góry i tworzyć historię.

Władysław Knap

Władysław Knap (ur. 1946) – chełmnianin, propagator sportu motocyklowego, sportowiec, trener, społecznik, działacz i organizator.

Władysław Knap – prezes Klubu Motorowego Wisła Chełmno, który od 30 lat reprezentuje nasze miasto na arenach krajowych i międzynarodowych w sporcie motocyklowym, a w Chełmnie organizuje imprezy o randze Mistrzostw Polski, które ściągają kibiców z całego regionu i promują Gminę Miasto Chełmno. Władysław Knap od 1992 roku do dzisiaj jest prezesem Klubu Motorowego Wisła Chełmno. To dzięki niemu w ostatniej dekadzie XX wieku reaktywowano klub sportowy zajmujący się sportem motocyklowym – przede wszystkim motocrossem – w Chełmnie. Obecnie Chełmno to wiodący w kraju ośrodek motocrossu, cross country i enduro. W 2022 roku minęło dokładnie 30 lat od reaktywacji tego sportu w Chełmnie. Po trzech dekadach można powiedzieć, że było warto. Zarówno pod względem sportowym i organizacyjnym.

Nie jest łatwo zgromadzić wokół siebie ludzi, którzy przez tyle czasu będą działali na potrzeby klubu. Władysławowi Knapowi to się udało. Jego „drużyna” na wysokim poziomie organizacyjnym działa 30 lat. Organizacja zawodów klubu to jedno, a szkolenie dzieci i młodzieży, a co za tym idzie sukcesy sportowe zawodników KM Wisła Chełmno drugie.

W motocrossie zawodnicy KM Wisła wywalczyli 54 medale Mistrzostw Polski w (w tym 24 złotych, 17 srebrnych i 13 brązowych), a w cross country 19 medali (3 złote, 9 srebrnych i 7 brązowych). Ogromna w tym również zasługa Władysława Knapa, który oprócz pełnienia funkcji prezesa posiada niezbędne uprawnienia szkoleniowe w sporcie motocyklowym. To również dzięki społecznemu zaangażowaniu Władysława Knapa, Chełmno może poszczycić się jednym z najpiękniejszych torów motocrossowych w Polsce. Od 1992 roku KM Wisła administruje obiektem – torem motocrossowym przy „Żelaznym Moście” przy ul. Brzoskwiniowej w Chełmnie. Często takimi obiektami zarządzają instytucje. W Chełmnie tor jest we władaniu klubu, który opiekuje się nim przez 12 miesięcy w roku.

30 lat KM Wisła Chełmno to także ponad 40 zawodów o randze Mistrzostw Polski przeprowadzonych w Chełmnie, w motocrossie, cross country i enduro. Pod tym względem także jesteśmy w krajowej czołówce. W historii zapisały się także zawody strefowe o Mistrzostwo Europy i Puchar MACEC (Stowarzyszenia Motocyklowego Krajów Europy Centralnej). W żadnej innej dyscyplinie sportowej w Chełmnie, nie przeprowadzono tylu zawodów najwyższej rangi. Bez KM Wisła i osobistego wkładu pracy Władysława Knapa, tych imprez w Chełmnie by nie było. Organizacja zawodów o randze MP, to ogromne wyzwanie logistyczne, które chełmiński klub opanował do perfekcji. Warto dodać, iż Władysław Knap jest kontynuatorem rodzinnych tradycji. Jego ojciec – Franciszek – był jednym z założycieli Klubu Motocyklowego w Chełmnie, a następnie zawodnikiem i działaczem.

Żywo w działalność KM Wisła jest zaangażowana żona Władysława Knapa – Barbara. Syn to wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w motocrossie i cross country. Cała rodzina Państwa Knapów, to wyjątkowi pasjonaci, którym należą się słowa największego uznania. Władysław Knap, to także były zawodnik. Uprawiał m.in. motocross, a także nieistniejący sport – biathlon motocyklowy. Był reprezentantem kraju.

Zobaczcie zdjęcia z wręczenia tytułów "Zasłużony dla miasta Chełmna"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska