Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na kryzys: krótszy tydzień pracy, niższe pensje

(bz), fpt. SXC
Pracodawcy mieliby możliwości skrócenia tygodnia pracy w zamian za obniżenie pensji - proponuje rząd.

Jeśli zgodziłyby się na to działające w firmie związki zawodowe, to pracownicy, którzy zarabialiby mniej, dostawaliby rekompensatę ze wskazanego przez rząd funduszu celowego (np. Funduszu Pracy czy też Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). Ale związkowcy na to nie przystają.

 

 

Krytykują również propozycję elastycznego czasu pracy. Sprowadza się ona do wydłużenia okresu rozliczeniowego godzin pracy z obecnych trzech miesięcy do roku. W tym czasie pracownik musiałby wypracować przewidziany limit godzin, ale w jednych miesiącach mógłby pracować mniej, w innych więcej. Zależałoby to od potrzeb pracodawcy. Przez cały czas otrzymywałby takie samo wynagrodzenie.

 

 

- Elastyczny czas pracy będzie miał negatywny wpływ na życie rodzinne pracowników. Pracodawca mógłby od nich w pewnym momencie zażądać, aby np. pracowali 12 godzin dziennie, co uniemożliwiłoby im np. odebranie dziecka z przedszkola - argumentuje przewodniczący OPZZ Jan Guz. Takie samo zdanie mają Forum Związków Zawodowych i "Solidarność".

 

 

Związkowcy zadeklarowali jednak, że przygotują propozycje rozwiązań, których wprowadzenie może spowodować zmianę ich stanowiska. Chodzi m.in. o: wzmocnienie pozycji związków w firmach, ustalenie ostatecznej daty wzrostu minimalnego wynagrodzenia, udziału związków w tworzeniu układów zbiorowych na poziomie ponadzakładowym.

 

 

- Jeśli związkowcy będą przy okazji dyskusji o elastycznym czasie pracy chcieli reformować cały system, to może zwyczajnie zabraknąć czasu. Rozwiązania pozwalające ochronić pracowników przed zwolnieniami są pracodawcom potrzebne już teraz - stwierdza dr Jacek Męcina z Lewiatan.

 

 

Oporu związkowców nie rozumieją także przedstawiciele Konfederacji Pracodawców Polskich i Business Centre Club, którzy podkreślają, że "już przewidują wzmocnienie roli związków, np. poprzez konieczność negocjowania z nimi zmiany wysokości wynagrodzeń".

 

 

- Związkowcy zdają się nie rozumieć, że alternatywą dla elastycznego czasu pracy są zwolnienia. Dlaczego chcą się targować, kładąc na jednej szali interesy swoje, a na drugiej naprawdę ważne interesy pracowników - mówi ekspert KPP, Adam Ambrozik.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska